Заключительный урок английского языка по теме "Дом" (3-й класс)

Разделы: Иностранные языки

Класс: 3


Цели урока:

  • Формировать и развивать навыки устной речи, навыки аудирования.
  • Совершенствовать практические навыки владения лексикой по теме.
  • Тренировать в использовании изученных грамматических структур.

Задачи:

Образовательная:

  • отрабатывать фонетические навыки на конкретном примере;
  • учить понимать иностранную речь в игровых ситуациях.

Развивающая:

  • развивать умение применения полученных знаний в конкретной обстановке.

Воспитательная:

  • воспитывать умение работать в коллективе (группе).

Оборудование:

  • магнитофон,
  • компьютер,
  • мультимедийный проектор,
  • план комнат дома,
  • карточки,
  • картины по теме "Дом".

Ход урока

1. Организационный момент.

a) Приветствие.

Teacher: Good morning.

Children:

Good morning,
Good morning, good morning to you,
We are glad to see you.

Teacher: Sit down. Tanya, how are you?

Pupil: I'm fine, thank you. And how are you, Kolya? (проводится фронтальная работа)

b) Сообщение целей урока.

Teacher: Children, today we are going to speak about the house and the flat, review the words to our topic and work at grammar. Let us start our work.

2. Фонетическая зарядка.

Teacher: But before our work, let's train our tongues. Mr. Tongue likes to watch out different animals. Please, look at the computer's monitor , listen and imitate the sounds.

Наблюдает за птичками (vi-vi-vi-very)

За поросятами (wi-wi- wi-wardrobe) ,

За львятами(r-r-r-r right, room),

За лебедями(p-p-pet-a-pet, picture, carpet) и т.д.

(слайды животных)

(стук в дверь, входит почтальон Печкин).

Печкин: Ребята, у меня для вас звуковое письмо от Мисс Чэттер. . Miss Chatter попросила, чтобы вы повторили произношение звуков.

Учитель: Thank you, Petchkin.

Отрабатываются данные звуки при помощи прослушивания их на компьютере (программа "Профессора Хиггинса").

3. Активизация навыков аудирования.

Печкин: Ребята, мисс Чэттер прислало ещё звуковое письмо на диске и попросила меня проверить, как вы понимаете английскую речь.

Please, listen to the story and then answer my questions.

But before listening, have a look at the blackboard. Here you see some new words.

(to walk, a cup).

Pay attention to the questions:

  1. Is the story about the girl or about the boy?
  2. Where does the girl go one day?
  3. What does she see in the forest?
  4. How many rooms are there in the house?
  5. What is there in the kitchen?

(запись прослушивается в сопровождении слайдами, затем дети отвечают на вопросы).

The text:

This story is about a little girl. One day she goes for a walk to the forest. She walks and walks. Then she sees a small house. She opens the door and goes in. There are two rooms in the house: a kitchen and a bedroom. She goes to the kitchen. She sees the table in the kitchen. There are two big chairs and one small chair. On the table there are three cups: two large cups and one small cup. Then she goes to the bedroom.

Teacher: Thank you , Petchkin. Children, do you know this story? Who lives in the house?

Teacher: Children, let us say goodbye to Petchkin by singing a song "Say, goodbye". (используется магнитофон, аудиокассета "English songs" , приложение к учебнику М. З. Биболетова).

4.Тренировка лексических навыков.

А) Предлагаю учащимся называть слова по теме "Дом". Выигрывает тот, кто скажет слово последним.

Б) Один ученик называет предмет домашней обстановки, имеющийся в его доме, другой ученик говорит: для чего нужна эта вещь в доме.

P1.: I have a sofa.

P2: You can have a rest on it.

P1: I have a desk.

P2: You can work at it. (etc.)

С) игра "What is missing?"

Выставляю несколько картин по теме. Учащиеся смотрят на них и стараются запомнить . Затем убираю какую-либо картину, дети должны назвать предмет по-английски.

d) Match the words to the picture. (используется компьютер)

5.Физминутка.

(используется фрагмент мультфильма "Muzzy in Gondоland )

6. Совершенствование навыков монологической речи.

6.1) групповая работа

Teacher: And now you will work in groups. You'll get some things. Your task is to furnish different rooms.

a) You have a new flat. This is your room. Furnish it. Put your things in the room in the way you want them to stand and then describe this room.

b) You have a new flat. This is your living -room. Furnish it. Put your things the way you like it.

c) You have a new flat. This is your parent's bedroom. Furnish it. Put the things the way you want them to be.

6. 2). Парная работа

And now you will work in pairs. You will get pictures. Describe them. Try to remember the furniture. Then you'll describe it without your pictures.

7. Закрепление лексических навыков в письменной речи.

Учащиеся получают карточки для самостоятельной работы.

Задание: заполнить пропуски словами " home ", or "house".

Затем учащиеся обмениваются тетрадями, сверяя правильный ответ с доской.

Teacher: And now you'll get cards. You should fill in the words "home" or "house". You have three minutes to do this task.

Текст карточки: They walked and walked and came to an old:

This nice little : is made of wood.

The tree is the : for squirrel.

Our dog made his : in an old box.

Teacher: Your time is over. Please, exchange your copy-books, and check your partners answers looking on the blackboard.

8. Тренировка грамматических навыков.

Teacher: And now we shall work at grammar.

Let us review the structure "there is/ are".

Teacher: look at the monitor and fill in "there is" or "there are".

  1. . :a TV in front of the sofa.
  2. :two armchairs in front of the TV.
  3. :green curtains on the window.
  4. :a picture on the wall.
  5. : three flowers on the window.

9. Совершенствование навыков диалогической речи.

А) Teacher: Children, I have a living-room. Guess, what furniture there is in my room. . Ask questions. One student will go to the blackboard and make up a picture of my room.

(P1.:Is there a table in your living-room?)

Б)Teacher: Children, now we shall work in groups of four. You will interview one member from your group. Open your books to use the words of exercise 16, page 53 . They will help you to make up the questions. Have you got any questions? Start then.

10. Домашнее задание.

Ex.10, p. 53

11. Выставление оценок.

12. Отгадывание загадок.

Teacher:

Please, guess the riddles:

a) I go at night and all the day,
But I never go away. (a clock)

b) I strike each hour
But don't forget
You must not strike me,
My good friend.(a clock)

c) It is not very big,
But it hangs in the middle of the room.
In the day-time nobody wants it,
But at night everybody needs it. (a lamp)

d) We are four brothers
Living under one roof,
Do you know us? ( the legs of the table)

e) What is it
That does not ask questions,
But must be answered. (a telephone).

f) I have four legs
One, two, three, four,
But I cannot walk
Across the floor. (a chair)

g) This is a house
With one window in it
Showing films
Nearly every minute (a TV).

13. Подведение итогов урока.

Our lesson is over. You have worked well.

Sometimes you say "Hello!"
Because the bell has gone,
And every day you say
"Good day, good day, good day".
It's time to say "Good-bye",
Good-bye, my children, bye.