Урок английского языка с применением мультимедийной презентации по теме "Спорт"

Разделы: Иностранные языки


В комплекс образовательных, воспитательных и развивающих задач входит развитие навыков языковой компетенции, устной речи по теме, знакомство с иноязычной культурой через межкультурный компонент, воспитание уважения к своей родине и ее культуре, а также к культуре других народов.

Урок имеет целью активизировать навыки устной речи через мотивирующее поисковое чтение.

Урок может проходить в классе, где учащиеся имеют хорошие знания по предмету, хотя, как и везде, в процессе говорения возникают небольшие проблемы с грамматическим аспектом языка. Исходя из уровня обученности учащихся, были выбраны необходимые приемы и методы для реализации целей и задач урока.

Организационный момент урока должен проходить быстро и активно, что характерно для детей, которые всегда готовятся к уроку. Использовался прием учебного разговора в режиме «учитель-ученик», что позволяет настроить учащихся на предстоящее общение в разных видах речевой деятельности. Я считаю, что на этом этапе урока довольно успешно можно использовать технологию фронтальной работы.

Плавный переход к поисковому чтению являлся естественным. Учащимся предлагается аутентичная статья из Олимпийского интернет-сайта. В качестве коммуникативного задания учащихся просят найти информацию о проблемах, существующих в олимпийском движении и причинах, приведших к ним.

Целью этого этапа является не только контроль понимания прочитанного текста, но и побуждение учащихся к говорению по проблеме.

Вся предварительная языковая работа на уроке проводится для подготовки учащихся к основному этапу урока – говорению в рамках творческого проектирования. Учащиеся уже будут эмоционально к нему подготовлены предыдущими этапами урока. Ни один из методов положительной мотивации учащихся не является более эффективным, чем творческое проектирование. Здесь полностью реализовываются принципы личностно-ориентированного обучения, когда каждый ребёнок может выразить своё мнение по проблеме, то, как он её видит, ощущает и предложить пути её решения.

Свое участие в обсуждении проектов учитель может считать обоснованным, так как в данном случае учитель является своего рода «регулировщиком» так называемого потока сознания и в данной ситуации может ненавязчиво (латентно) руководить процессом обучения. Цель проблемной дискуссии – побудить учащихся к продуктивной речи. Учащимся даются ориентиры в виде плана-аутлайна (это критерии отбора видов спорта для олимпийской программы), позволяющего держаться в рамках заданного тематического режима. Групповая работа особенно мотивирует учащихся на речевую деятельность. А работа в группах сменного состава ведет учащихся к самомотивации, к стремлению утвердить себя с одной стороны, и желанию не подвести членов своего временного коллектива в совместной творческой работе для достижения главной цели- выполнения задания с другой.

Во время речевого процесса учащиеся могут допускать небольшие фонетические ошибки, которые я считаю допустимыми при креативном мышлении на иностранном языке.

Домашнее задание и подведение итогов урока является естественным логическим выходом из дискуссии по проектам. Учащиеся продолжат работу над темой дома при написании креативного письма и на следующем уроке.

На уроке используются все виды речевой деятельности, что подвигает учащихся к достижению основной цели обучения: пользованию иностранным языком как инструментом общения.

Цели урока: активизация навыков устной речи посредством мотивации через чтение с поиском информации.

Задачи урока: учить детей составлять высказывание в заданном опорном режиме на основе тематической лексики.

Ход урока

1. Приветствие. (1 мин.)

Hello, boys and girls! Please, take your seats! Nice to meet you on the first day of spring. I think it’s a hint. Spring is time that gives birth to everything new. I do hope that by the end of the lesson we’ll make friends.

2. Warm up. (6 мин.)

On your desks you have flash signals. Please choose and show me the one that best describes your mood and feelings at the moment.

(Variants to react)

  • Oh, thank you for your enthusiasm. I’ll do my best to come up to your expectations.
  • Oh, I have to do my best to change your mood for the better. Why have you chosen this signal? Do you feel any agitation? What is the thing that worries you so much? (Ответы учащихся) I’ll try to be as helpful as I can.

Before we start it would be nice to learn at least smth about each other. Since your current topic in English is “Sport” I want you to introduce yourselves through your likes and dislikes in it. Let’s start with me.

I’m Arina Igorevna. I like sport though I’m rather lazy to do it. The only thing I exercise is jogging. But this happens very seldom, only when I try to keep to a diet and to lose some weight. As a risk taker I’d like to try skate boarding though it is dangerous, but very exciting. Take your turn, will you? (Учебный разговор «Цепочка»)

3. Развитие навыков чтения поиском информации. (7 мин.)

Thank you. So as we see, sport, like practice, makes our body perfect. People pay great tribute to sport by organizing different sport events. Which of them do you know?

(Students’ answers)

Yes, you are right. Olympic Games are considered to be the main sport event ever existed in the world. Once in four years sportsmen gather together to demonstrate their skill, achievements and to beat records. Olympic victories are similar to heroic ones. The Olympic movement is constantly in the process of self-perfection, though it has a lot of problems to solve. Some days ago I downloaded an interesting article from the Olympic website. There are some urgent ideas about the Olympic program. I desperately need your help. Will you help me? Take the copies of the article and try to scan it as soon as you can to point out the problem for our discussion .

Olympic Games

The Games have always brought people together in peace to respect universal moral principles.
The upcoming Games will feature athletes from all over the world and help promote the Olympic spirit.

The Olympic Committee declares an internet contest for all volunteers who regard the Olympic movement as an important international affair. We have to admit that the Olympic procedure suffers enormously from subjectivity in refereeing. Since the year of 2001 the Olympic Organizing Committee has been discussing the idea of exclusion of sport gymnastics, synchronized swimming and water jumping out of the program because of numerous complaints of participants and their coaches about corruption in refereeing. We suggest that urgent measures should be taken against it and new sports from the list of recognized could be brought in the Olympic program. We want to hear from you, your feedback is always important to us. The winner will get a personal invitation to the Olympic games in Sochi 2014.
Contact us with your projects and motions.
olympiccommittee@co.uk.com

(Учащиеся получают статью для чтения и выделения основной идеи) – время чтения 2 минуты.

Контроль понимания прочитанного.

Who does the article appeal to?

Where does the problem come (follow) from?

What does the problem cause?

What ways of solving the problem does the article suggest?

4. Развитие и активизация навыков устной речи в группах сменного состава. (20 мин.)

Well, guys, I see no reason why we shouldn’t try to help. Do you agree? I think you are brainy and smart enough to cope with this work, aren’t you? But first of all, let’s discuss the criteria for admission of a sport discipline and event to be included in the program of the Olympic Games. For better and more fruitful work I think we have to divide into 3 groups. A group of three or four people is already a team. OK, the groups are ready. You’ve been united by chance, but God knows, may be it is the hand of fortune.

Here is a list of possible criteria among which we can choose the ones we consider to be the most important. Pick out four of them. That will be enough for our work. (Учащиеся получают список критериев отбора видов спорта). Well, guys, I give you 2 minutes to look them through and to make up your minds.

ADMISSION OF SPORTS DISCIPLINES AND EVENTS BE INCLUDED THE PROGRAM OF THE OLYMPIC GAMES

Only sports that conform to the following criteria can be included and remain in the Olympic program:

Sport

  1. that is widely practiced in at least 70 countries and three continents
  2. that adopts and implements the world anti-doping code
  3. that is safe enough for human’s life and doesn’t affect sportsmen’s health
  4. that can be spectacular enough
  5. that can provide objective refereeing by an evident victory
  6. that demands (or doesn’t demand) special equipment
  7. that involves a large number of individuals (in a team)
  8. that involves only individuals
  9. that contains a certain level of complication
  10. that (doesn’t) depend on weather or time limitations

Thank you very much. It’s a great job. So each team writes down the criteria you have chosen on these worksheets.

Now you will get the list of recognized kinds of sports and according to your criteria you have to choose the best corresponding sport to meet the demands of an Olympic sport. It will be your creative project. As soon as you are ready all of you will have to speak out to support your idea.

RECOGNISED SPORTS LIST

  1. Air sports
  2. Orienteering
  3. Billiard Sports
  4. Polo (a game played between two teams of players riding horses who use wooden hammers with long handles to hit a small hard ball in order to try to score goals)
  5. Bowling
  6. Power boating (boat race)
  7. Bridge
  8. Racquetball (a game similar to handball that is played on a 4-walled court with a short handled racket and a larger ball)
  9. Chess
  10. Roller Sports
  11. Dance Sport
  12. Rugby
  13. Golf
  14. Squash (a singles or doubles game played in a four-wall court with a long-handled racket and a rubber ball that can be hit off any number of walls)
  15. Karate
  16. Surfing
  17. Sumo
  18. Life Saving
  19. Tug of War (a contest in which two teams pull against each other at opposite ends of a rope with the object of pulling the middle of the rope over a mark on the ground)
  20. Motorcycle Racing
  21. Underwater Sports
  22. Mountaineering and Climbing
  23. Water Skiing
  24. Bandy (Russian hockey with a ball)

By the way, do you know what recognized sports mean? They are not yet within the Olympic program but recognized as sports by the Olympic Committee, and on certain conditions they may become Olympic sports. And you have chosen these conditions right now.

As far as we are lack of time you have to present your projects in a nut shell. I think you will manage the work in three or four minutes. OK? (Учащиеся готовят проекты в течение отведённого времени). Let’s start our presentations. Who would like to be the first? Are there any volunteers?

Защита творческих проектов.

Домашнее задание. (2 минуты)

You proved to be very industrious and inventive. Do you think we can choose only one sport that best corresponds to all the requirements? I think it’s impossible. Because all your projects are unique. And only Olympic Committee has the right to decide. But such great work shouldn’t be done in vain. And your homework flows evidently from here. So my idea is: why not write a letter to the Olympic Committee and to share your ideas with it. God knows maybe you have the key to the answer. Here are the worksheets you can use to write an open letter. And here is an e-mail address of the Olympic Committee.

______________
______________
______________
1st Оctober, 2008

olympicommittee@co.uk.com

Dear Sir or Madam or whoever reads this letter,
____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________
____________________________________

Yours faithfully,

5. Подведение итогов урока. (3 мин.)

Thank you very much for your work and cooperation.

  1. You were very quick witted.
  2. Your ideas were really bright.
  3. You, guys, proved to be real connoisseurs of sport.
  4. You spoke fluent enough.
  5. If your teacher doesn’t mind I would give you excellent marks. It was a pleasure interacting with you.

Oh, thank you. We’ve done a great job. I hope we’ve become a great bunch. And here are small souvenirs for you. I would like to thank everybody. And I leave you my heart.

Now, show me your flash signals! Would you like to say something? How did you contribute from the lesson? (Ответы учащихся при наличии времени). Have a nice day!

Презентация – Приложение 1.