Урок английского языка по теме "Времена года. Английский год"

Разделы: Иностранные языки


Цель урока: Систематизация знаний по теме "Времена года. Английский год"

Задачи урока:

  • Образовательные: Познакомить учащихся с временами английского года(зимние месяцы)
  • Развивающие: совершенствование механизмов аудирования,совершенствование навыков чтения про себя, развитие навыков устной речи
  • Воспитательные: знакомить учащихся с культурой Великобритании

Оборудование: тематические картинки по теме " Времена года"; магнитофонная запись загадок по теме " Времена года"; сигнальные карточки; тестовые задания

Ход урока

1. Подготовительный этап урока

1.1. Организационный этап урока. Приветствие

1.2. Объявление темы урока

"Today we are going on talking about seasons. First you will listen to the riddles about seasons of the year .Then we'll need to learn how to use the new words in different situations and at the end of the lesson we'll find new information about the English year.

1.3. Речевая разминка.

First I'd like you to answer my questions:

  • It's a fine day today,isn't it?
  • How is the weather today?
  • What date is it today?
  • What season is it now?

2. Основная часть урока

2.1. Совершенствование навыков аудирования

I want you to divide into three groups.

How many seasons are there in a year? Name them.

Look at the pictures and listen to the riddles, then match them.

Listen to the riddles for the first time and try to understand what they are about.

Then will be a pause of 15 seconds. Try to mark some of the answers. Then you will listen to the riddles for the second time. Be more attentive this time!

На доске представлены картинки с изображением времён года.

 Загадки не должны соответствовать номерам картинок.

Текст загадок:

№1 The weather is cold. Usually it snows. The days are short and the nights are long. You can see snow everywhere. The rivers and lakes freeze and we can go skating and skiing.

№2 It is a very nice season. The weather is fine, it is warm. There are many green trees in the streets, in the parks and in the yards. Sometimes it rains, but as usual the sun shines brightly. The birds return from the hot countries and make their nests.

№3 It is hot or warm. The days are long and the nights are short. There are many green trees and nice flowers in the parks and in the squares in summer. The pupils don't go to school, they have got their summer holidays.

№4 It is cool. The weather is changeable. It often rains. The days become shorter and the nights become longer. The birds prepare to fly to the South. One can see yellow, red, brown leaves everywhere. It is time for gathering harvest.

Далее каждой группе предлагается выполнить тестовое задание.

Pictures 1.Summer 2.Autumn 3.Winter 4.Spring
№ of the riddle        

Учащиеся заполняют таблицы. Учитель даёт ключи к таблице. Now we are going to check your answers.

Pictures 1.Summer 2.Autumn 3.Winter 4.Spring
№ of the riddle 3 4 1 2

Работа каждой группы оценивается.

2.2. Актуализация изученной лексики по теме "Английский год"

We are going to speak about the English year. But first learn some new words and words combinations.

На доске даны следующие слова и выражения:

November Thanksgiving day
December traditional
January roust turkey
February pumpkin pie

- Работа с новыми словами

  • repeat the words
  • read the words in a chain
  • read and translate the words in pairs
  • read them aloud after...

- Open your textbooks. Look through the ex 8. p.99 and learn how to use the new words in different situations. Read them after the announcer.

- Let's play! We have a competition "Who is the best translator?" Учитель даёт предложения с новыми словами на русском языке,а ученики переводят их на английский.

За каждый правильный ответ учитель даёт значок в форме снежинки(листочка)

- O.K. - Who is the best translator?Ученики подсчитывают значки и выбирают победителя.

2.3. Физкультминутка

2.4.Совершенствование навыков чтения по теме "Времена года. Английский год"

- Совершенствование навыков чтения c установкой на понимание основного содержания

Now we are ready to read the text about the English year. But first say what winter months there are in Russia.

Name them. O.K. You know winter months in Russia very well.

-So read the text and be ready to name the winter months in Great Britain.

How many winter months are there in Great Britain? Name them.

- Совершенствование навыков чтения c установкой на извлечение необходимой информации.

Look through the text again and say "true" and "false" Show your signal cards. Green card is "true",red card is "false"

  • The winter month are not cold.
  • There are three winter months in Great Britain.
  • There are 28 days in December.
  • The traditional English dinner on Christmas Day is pumpkin pie.
  • All English people celebrate New-Year.

Учащимся предлагаются карточки с тестовыми заданиями.

- The second task is to choose the right answer. Read the sentences and circle the right answer.

Choose the right answer.

1) People decorate their houses with autumn fruits and flowers on__________

a) Christmas

b)Thanksgiving day

c) New Year

d) St.Valentine's Day

2)Traditional American food on Thanksgiving day is _______

a) chocolate egg

b)porridge

c) roast turkey

d) ice cream

On the 25th of December English people celebrate _______

a) Christmas

b) New Year

c) Thanksgiving day

d) Mother's day

4) The Queen's speech is on television at___________.

a) 4p.m.

b) 5p.m.

c) 3p.m.

d) 12p.m.

5) Winter months are a) cool b) cold c) warm d) hot

- Well, collect your papers.

2.5. Развитие навыков устной речи

Let's play the game "A snowball story" Say whatever you can about winter in Great Britain. Учитель называет первое предложение о зиме,затем следующий ученик повторяет предыдущее предложение и называет своё предложение и т.д.

3. Заключительный этап урока

Учитель подводит итоги урока и оценивает работу учеников.

Thank you for your hard work today. At home you'll return to the text again and find 5 or 6 sentences to describe the English year.