Упражнения коммуникативно-игрового характера для ввода в речь грамматических структур на уроках английского языка

Разделы: Иностранные языки


Раздел: Преподавание иностранных языков.

Цель урока: Совершенствование грамматических навыков по теме Present Continuous tense и вывод их в речь. Обобщение лексического материала по теме Погода.

Задачи:

  1. Обучающие – выработка знаний, умений и навыков использования пройденной лексики в речи. Совершенствование навыков использования грамматических структур в речи.
  2. Развивающие – развивать умения учащихся работать в парах, умение выслушать собеседника, умение вести беседу.
  3. Воспитательные – прививать умение работать в парах, прививать уважение к одноклассникам; повышать интерес к изучению иностранного языка.

Речевой материал: лексика по теме Weather, грамматические структуры по теме The Present Continuous tense.

Ход урока

1. Разминка. Составьте диалог по образцу. Разговор по телефону.

- Hello!

- Hello! How are you today?

- Fine. And you?

- Just fine. What’s the weather like today?

- It’s sunny and warm. What are you doing now?

- I am lying in bed and watching TV. What are you doing?

- I am talking to you.

Учащиеся читают диалог. Затем разбиваются на пары. Дается время на продумывание ответов. Далее учащиеся рассказывают диалоги, при этом остальные пары внимательно слушают, так как необходимо представить наиболее оригинальный диалог.

2. Учитель - А сейчас давайте прочитаем и отгадаем эти загадки. Учащиеся находятся на уроке. Они что-то делают. Вам надо догадаться, на каком уроке они находятся. Пожалуйста, не спешите с выводами, сначала прослушайте загадку до конца.

Reading Mathematics Russian English Music Physical Training. Technology Art

We are sitting now. Our books are open. We are listening to the teacher. The teacher is speaking. She isn’t speaking Russian.

We are sitting. We are not writing. Our books are in our bags. The teacher is sitting too. We are listening. The teacher is listening too.

We are not sitting. We are running. We are playing. We are at the stadium We are wearing sports suits.

We are sitting. Our books are open. We are reading a text. The teacher is asking questions. We are answering the questions now.

We are sitting. Our exercise-books and books are open. My friend is writing on the blackboard. I am writing in my exercise-book. I am counting.

We are sitting. We are looking at the teacher. The teacher is showing a picture. Now we are drawing this picture.

We are sitting. We are writing. Our books are open. We are listening to the teacher and we are writing what she is saying.

3. Учитель – Вы уже хорошо понимаете, в каких случаях необходимо употребить время Present Continuous, в следующем задании вам необходимо будет составить предложения в этом времени. Внимательно прослушайте задание! Предположите, что эти люди делают сейчас. Мы знаем, где они находятся. Вариантов может быть несколько. Present Continuous:

  1. He is in his room.
  2. She is in the kitchen.
  3. They are at school.
  4. They are at the lesson.
  5. We are in the street.
  6. We are in the park.
  7. I am at home.
  8. I am in my friend’s flat.
  9. He is in the bathroom.
  10. She is at the table.
  11. They are at the lesson.
  12. She is at Allegro.
  13. He is in the car.
  14. They are in the bus.
  15. She is in the shop.

4. Вы великолепно составляете предложения в этом времени. Давайте потренируем вопросительную структуру. Для этого поиграем в очень интересную игру. Miming game. Варианты на доске:

Eating soup

eating an ice-cream

playing tennis

Making coffee

Feeding fish

reading a book

reading a magazine

riding a horse

washing a car

Washing the hair

cleaning the table

Doing your homework

learning new words

waiting for a bus

waiting for your friend

waiting for your mother

cutting some bread

cutting some sausage

eating a hamburger

Drinking hot tea

playing the piano

Making tea

feeding a dog

reading a newspaper

drawing a picture

Riding a bike

Washing the dishes

cleaning your room

Doing an exercise

learning a poem

Skateboarding

Swimming in the river

Cooking soup

Cooking salad

Cutting some cheese

Учитель – Перед началом игры, давайте прочитаем диалог, который поможет нам в данной игре.

Учащиеся читают диалог.

A: What am I doing? Guess!

B: Are you eating?

A: No.

B: Are you washing?

A: Yes. What am I washing? Guess!

B: Are you washing the dishes?

A: Yes.

5. Учитель – А теперь давайте закрепим специальный вопрос. Я задам вопрос первому ученику, первый ученик задаст вопрос второму и так далее.

What are you doing now? – I am answering your question. What are you doing now? – I am speaking English. … What are you thinking about? – I am thinking about English. Who are you looking at now? – I am looking at you. What are you sitting at now? – I am sitting at the chair.

Home task:

Составьте загадки. Вы должны написать, что люди делают в данный момент, а мы угадаем, где они находятся.

Например: They are sitting. They are not speaking. They are reading. Where are they? – They are in the library. (в библиотеке)

Подведение итогов: Now you can say what you are doing at the moment, ask and answer the questions using these constructions. You were really great during the lesson. Thank you very much. Your marks are …