Заключительный урок по теме "Традиции и обычаи нашего села" с использованием проектной технологии

Разделы: Иностранные языки


Цели:

  • приобщать подрастающее поколение к культуре, обычаям и традициям родного края, к эстетическим и нравственно-этическим ценностям своего народа средствами английского языка;
  • развивать у детей исследовательские умения, стимулировать использование разнообразных методов изучения темы;
  • предоставить учащимся возможность проявить инициативу и самостоятельность;
  • научить оформлять результаты своей работы и составлять сообщение по результатам.

Дисциплины, включаемые в проект:

  • английский язык (базовый предмет).
  • культура родного края ( вспомогательный предмет).

Участники проекта:

  • Учащиеся 7 класса.
  • Учитель английского языка

Ресурсы, необходимые для выполнения проекта:

1. Литература по культуре родного края.
2. Историко-краеведческий музей.

Организация работы:

  • Работа по группам.

Результат:

  • Оформление и представление отчетов о работе.
  • Представление наглядных пособий.

Презентация и ее формы:

  • Сообщения, просмотр слайдов, рисунков, фотографий.

Работа над этим проектом проходила в 6 этапов, была проведена большая подготовительная работа, был использован дополнительный материал из различных пособий, а также местный краеведческий материал.

1 этап: ознакомление с проблемой, экскурсия в Новошимкусский историко-краеведческий музей, ознакомление с необходимой лексикой по теме;

2 этап: составление вопросов по данной теме;

3 этап: сбор информации (учащиеся берут интервью друг у друга в классе, затем задают вопросы другим людям: одна группа берет интервью у взрослых, другая- у детей 13-15 лет ).

4 этап: группы разрабатывают полученный материал, исправляют ошибки, записывают новую информацию.

5 этап: организация материала. Ребята обсуждают, как лучше подать собранный материал.

6 этап: презентация материала (включая выводы, обобщения, фотографии, рисунки, записи…).

Предлагаю вашему вниманию конспект заключительного урока по теме «Традиции и обычаи нашего села» в7-м классе.

Цели урока:

  • практический аспект- совершенствование умений практического владения учащимися английским языком по теме «Традиции и обычаи нашего села»
  • образовательный аспект- расширение кругозора учащихся; развитие у них общих и специальных умений, позволяющих совершенствовать учебную деятельность по овладению английским языком;
  • социокультурный аспект- расширение объема знаний учащихся об особенностях национальной культуры, обычаях и традициях родного края;
  • воспитательный аспект- стимулирование учащихся к самостоятельной работе, развитие умений работать в коллективе.

Задачи урока:

- обобщить лексический материал по теме «Традиции и обычаи нашего села»
- совершенствовать коммуникативные умения учащихся;
- совершенствовать умения аудирования с целью получения необходимой информации.

Оснащение урока:

- карта Чувашской Республики, текст гимна Чувашской Республики на чувашском, русском, английском языках, энциклопедия Яльчикского района, фотографии, рисунки,

- видеомагнитофон, магнитофон, кассета с записями чувашских мелодий, компьютер, проектор, карточки с тестовыми заданиями, барабан для проведения игры «Поле чудес».

Ход урока

I. Звучит мелодия песни «Тăван ял урамĕсем». Учитель произносит вступительное слово:

Good morning, dear boys and girls! Today we are going to speak about traditions and manners of our village, do some tests, play a very interesting and popular game «The field of wonders», sing … But first of all let us sing the National Anthem of the Chuvash Republic in Chuvash, Russian and English. (Ребята встают и исполняют гимн на трех языках).

II. Сначала поют на чувашском языке:

Зурхи тĕнче вăраннă чух,
Хаваслă кун шăраннă чух.
Чун савăнать, чĕре сикет,
Зĕршывăм зинчен юрлас килет.

Тăван зĕршыв, тăван зĕршыв.
Асран кайми юратнă çĕршыв.
Тăван зĕршыв, тăван зĕршыв.
Мухтав сана, зуралнă çĕршыв!

Затем на русском:

Когда весны высокий свод
Лучи живые щедро льет, -
На добрый лад судьбу верша,
О крае родном поет душа.

Поклон тебе, о Родина,
Красавица на все времена.
Поклон тебе, о Родина,
Да славится родная страна!

Потом поют на английском языке:

When spring awakens and shines from the sky
Nature rejoices both low and high,
My soul is thrilled, my heart is overwhelmed
I feel like singing’ bout my native land,

My native land, my native land.
You will for ever be on my mind.
My native land, my native land.
May you be praised and glorified.

Teacher: Thank you very much. Yes, our Chuvashia is one of the most beautiful places in the world. We are proud of it. There are 9 cities, 21 district, 1 723 villages in our republic each of which has its own culture, traditions and manners. Today we are going to speak about our traditions. Well, let us start.

Pupil 1: Our village is called «Novye Shimkussy» . It is situated in the Yalchikski District of the Chuvash Republic.I am sure of all villages in Chuvashia, the most beautiful is ours. It lies on the bank of the Malaya Bula river. The streets in the village are clean and green with trees and flowers. There is a church and a school. They are next to one another. We have a hospital, a kindergarten, three shops. We don’t have a cinema, but we have a club. We also can watch videos at home. In 2004 a model library was opened in the village. It’s brilliant! Here you can find any information you need.

Pupil 2: Yes, life is constantly changing. But we mustn’t forget our history, our roots, traditions, manners.

Pupil 3: Well, what do we know about our traditions? Traditions… They make a nation special. Some of them are old-fashioned and few people remember them, others are part of our life.

Sure, you know more or less about our own traditions and celebrations, but there may be some things that you haven’t heard about. That is why our young journalists interviewed our villagers in order to get more information. Let us listen to them.

Pupil 4: There is a list of celebrations in our village (region). We interviewed a lot of people. Among them were our classmates, neighbours, relatives, friends, unknown people as well.

What are the results?

Well, most people think that the greatest holiday is New Year.

Many people celebrate Christmas very widely.

90 % of interviewers stand for establishing dance festival “Grace”. Christmas-tide, Shrovetide, Akatui were mentioned as favourites too.

Pupil 5: I’ m going to speak about one of the favorite holidays of our villagers called «New Year»

New Year’s Day

In our village the New Year is widely celebrated. The most common type of celebration is a New Year party. New Year parties are organized at our school, in the village club and also in the kindergarten. People are involved in different activities: they decorate fir-trees with tinsels, baubles and fairy lights, some people set off firecrackers, make fancy costumes and put them on, write and send beautiful postcards, cook dinner for the whole family.

At these parties people sing. Songs about New Year are very popular, they are numerous. Of course there are a lot of dances.

On the 1st of January people usually enjoy a late breakfast and spent their time watching TV, listening to music and eating tasty food.

Pupil 6:

Christmas-tide

I’d like to tell you a few words about the days from Christmas to the Epiphany, which are called Christmas-tide.

People in our village make snowmen, play snowballs. Young girls gather together and tell fortunes. Children wear fancy costumes, go from house to house and sing carols. For their songs and dances they get sweets as a present.

Pupil 7:

Shrovetide

I’m going to speak about another winter festival which is called Shrovetide. It has deep roots, but nowadays people hardly remember about them, they just have fun, say good-bye to winter or welcome spring.

Shrovetide is one of the favourite holidays of our villagers too.

There is a funny tradition connected with Shrovetide: the First Man. This is the first visitor to enter a house on this day. He is a person of great importance. The First Man expected to be a very quite (calm), kind person.

Traditionally, the Chuvash people seat the first visitor on a pillow and give him to pancakes, otherwise, they say hen won’t lay legs.

In the afternoon people gather in the centre of the village. They sing Shrovetide’s songs, chastushkas, play garmoshka and dance beautiful Chuvash dances.

And of course there are a lot of funny competitions. Both grown-ups and children take part in them with pleasure.

People also ride a troika. Usually the horses are decorated with shawls and bells.

Everybody enjoys this holiday.

Pupil 8:

Akatui

Spring is a very beautiful season. We like it very much.

Spring is also the busiest time for our villagers, because spring is the time for sowing. At the end of sowing people used to celebrate «Akatui». It’s an ancient custom to gather on the meadow near the village. The works winners are rewarded with presents and credentials. Singing songs, dancing Chuvash dances, playing volleyball, Chuvash wrestling, funny competitions in sacks are very popular both by grown-ups and children. One can’t imagine this holiday without tasty food.

In the evening people visit their friends and relatives.

IV. После прослушивания выступлений учащихся выполняется тест с целью проверки понимания услышанного.

Choose the right answer.

1. Who is the author of the words of the National Anthem of the Chuvash Republic?

a) E. Tuktash;
b) G. Lebedev;
c) N. Karlin.

2. How many cities are there in the Chuvash Republic?

a) ten;
b) eight;
c) nine.

3. What is the most favourite holiday of our villagers?

a) Akatui;
b) New Year;
c) Surkhuri.

4. How do the villagers celebrate Shrovetide?

a) reading books;
b) riding a troika;
c) singing carols.

5. Who is the author of the anthem of the Yalchikski district?

a) N. Karlin;
b) N. Ivanov;
c) N. Kazakov.

(Answers: 1-a; 2-c; 3-b; 4-b; 5-a.)

V. Под музыку «Линкка-линкка» ребята исполняют простые танцевальные движения.

VI. Teacher: As you know any school is considered to be the most important element of culture

of every people. Have you got anything to say about our school?

Pupil 9: I’ like to tell you about our school and its traditions. We have numerous of them: some are old, others are modern. .

Ученик рассказывает о традициях школы.

VII. Игра «Поле чудес».

Право на участие в игре получают 3 ученика, которые быстрее всех ответят на вопросы:

1. Where do our schoolchildren usually go on the 23rd of February?
2. How many classrooms are there in our school ?
3. When do you have English lessons at school ?

Участники игры представляются на английском языке. По ходу вращения барабана они рассказывают о себе. Ребятам нужно угадать слово «pancake». Победителю вручается приз

VIII. Подведение итогов.

Оценка ставится за проект в целом, учитывается его многоплановость, творчество, четкость презентации.

Примечание. Все выступления учащихся сопровождаются показом слайдов на экране проектора.