Открытый урок по английскому языку в 7-м классе "Хобби и свободное время" (по учебнику В.П. Кузовлева)

Разделы: Иностранные языки


Образовательные задачи:

  1. Обобщить лексико-грамматический материал по теме “ Хобби и свободное время”.
  2. Повторить употребление некоторых предлогов.
  3. Совершенствовать навыки монологической и диалогической речи.
  4. Практика уч-ся в аудировании, чтении с различными стратегиями.

Развивающие задачи:

  1. Развивать умение работать в парах.
  2. Развитие мотивации с помощью проектной работы.

Воспитательные задачи:

  1. Способствовать развитию самостоятельности уч-ся.
  2. Воспитывать уважительное отношение друг к другу.

Дидактический материал:

1. Раздаточный материал:

- грамматические задания на карточках;
- карточки для контроля аудирования;
- карточки с названиями хобби.

2. Предметные картинки (хобби).

3. Пазл о хобби.

Ход работы

I. Оргмомент

T: Good morning, our guests. Good morning, children.I m glad to see you. Lets begin our lesson. Well, who is on duty today?

P: I am. ( Рапорт дежурного)

T: Who is absent? What is the date today? What day of the week is it today?

P: ( Рапорт дежурного)

T: So, children, today we are going to revise the lexical and grammar materials concerning our hobbies and free time.

1. Фонзарядка

  • And now, let s practice our pronunciation. Give me the past tense of the following verbs:
  • Dance play visit.
  • Swim like invite.

PP: dance-danced
play-played

T: Thank you. It was good.

2. Фронтальный опрос по теме “ Хобби и свободное время”

(на доске написаны слова и выражения по теме). Перед фронтальным опросом дети читают и переводят эти слова и выражения.

Photography
Ice-scating
Collecting
Reading
Drawing
Sporting hobby
Fishing
I get pleasure from…..
I m crazy about…..
I m fond of ……….
To be a bit of “ coach potato”

T: Now,listen to my questions,please. Look at the expressions on the blackboard. They will help you in your work.

  • What do you like doing after school?
  • Are you crazy about your hobby?
  • How do you spend your free time?
  • From what do you get pleasure most of all?
  •  

3. Речевая зарядка

1. Ролевая игра (тренировка различных речевых образцов)

T: Imagine, that we have the guest from Britain. It s a girl. Who wants to be a girl ?

P: I am.

T: All right. Lets begin our game. Ask this girl all kinds of questions concerning her life, free time, hobby.

PP: What is your name?

What is your hobby?

T: Children, you see that there are a lot of hobbies. Look, please, at the blackboard. You see the most popular sporting and nonsporting hobbies. For example, swimming is the sporting hobby. Am I right?

PP: Yes, you are right.

(P1, P2, P3)

T: Well, now,children, remember, please, your summer and autumn holidays and answer my questions.

  • Did you visit another country?
  • Did you meet the new people?
  • Did you visit the museums?
  • Did you travell round Russia?

PP: (Дают полные ответы)

T: I know, that you prepared the dialoges, didn’t you? So, lets listen to them and then answer my questions.

P1-P2, P3-P4

II. Повторение ранее изученного материала

1. Лексический пазл

  • Now, children, look at the blackboard. These are your hobbies. Can you guess what are they?
  1. ARGYPHOOTPH
  2. NGIANDS
  3. RUPETMOC
  4. TEKABSABLL

2. Защита проектов “ My hobby”(контроль монологической речи).

3. Совершенствование навыков чтения (извлечение конкретной информации).

Ex.1 p.184.

4. Совершенствование навыков аудирования.

P1 –P12 слушают диалог и заполняют таблицы.

5. Грамматическое задание.

T: What I want you to remember some prepositions. You have the tables. Complete these sentences with prepositions.

  1. I m very interested …….. tennis. ( of, in , for)
  2. Where are you going……your holidays? ( to, in, for)
  3. I m fond …. music. ( to, in, of)
  4. I m keen ….. boxing. ( in, at, on)
  5. I get pleasure …. computer. ( from, about, in).

III. Подведение итогов урока. Оценки

T: Thank you for your good work at the lessons. Now you can tell about your hobby and free time. Your marks are good and excellent. Good bye.