Цель урока: создать условия для контроля знаний учащихся через систематизацию материала по теме и коллективную творческую деятельность в форме защиты медиа проектов.
Задачи:
Обучающие:
- практика речевой деятельности (монологической, диалогической, аудирование);
- активизация лексики по теме;
- формирование и развитие коммуникативных умений (воспринимать на слух и понимать сообщения, письменно оформлять информацию);
Развивающие:
- развивать мышление, умение дать оценку, высказывать свое мнение на английском языке;
- развитие творчества, фантазии, воображения;
Социально-культурные:
- развитие образного мышления, эрудиции;
- расширение кругозора.
Воспитательные:
- формирование уважения и интереса к изучению английского языка;
- воспитание чувства толерантности;
- воспитание культуры общения;
- формирование умения работать в команде, помогать друг другу.
Оснащение урока: медиа проектор
Ход урока
Stages of the lesson | Teacher’s activity | Students’ activity |
I. Beginning of the lesson. | Glad to see you, dear friends! How are you? Nice day, isn’t it? |
|
II. Main part of the lesson.
Theme presentation ПРИЛОЖЕНИЕ 1 Slide 4 |
Look at the slides, please! Guess what we are going to speak about? | - We are going to speak about subcultures. |
3. Speech drill. Slide 5 |
How can you define a Subculture? | Students express their opinions using phrases. |
4.Talking on theme
Slide 6 Slide 7, 8 Slide 9 Slide 10 Slide 11 Slide 12, 13, 14
Slide 15, 16
Slide 17
5. Presentation of the projects Slide 18-19
III. The end of the lesson. Conclusion. |
Read the definition of a
SUBCULTURE and compare with yours. What subcultures do you know? Can you identify these subcultures? Who is characterised with these definitions? Match music subcultures listen to. Why do young people create a certain lifestyle? What do you think of the attitude of society towards the members of different subcultures? What do you do
Which subcultures are popular in your home place? Discuss it in pairs. Present your projects, please. Don’t forget the rules of presentation: 1. Be understandable (speak loudly and distinctly). Assessment. Reflexion. |
Students compare their points of views. Students work with the WORD BOX. Students identify subcultures. Students define subcultures. Students match music with subcultures. Students express their point of view on the topic.
Students share their opinions.
Students speak about popular subcultures in their home place in short dialogues.
Students listen to the students, then they discuss the projects. They pay attention to 1. Content. Students assess the work of the classmates. Reflexion. |