Цели:
- Познавательный аспект – знакомство с новыми жанрами видеофильмов.
- Развивающий аспект – развитие способности к догадке, качеств ума: гибкости и логичности, коммуникабельности, способность осуществлять репродуктивные и продуктивные речевые действия.
- Учебный аспект- развитие коммуникативных умений ( аудирования, говорения).
- Воспитательный аспект - воспитание толерантного отношения к мнению других людей, умение работать в группе.
Задачи:
1. Понимать иностранную речь на слух.
2. Учиться выражать свои мысли на основе увиденного фильма
Оснащение:
телевизор, DVD проигрыватель, дидактические карточки по теме, компьютер, проектор.
Ход урока.
I. Начало урока
- Good morning dear pupils. Glad to see you.
Let’s begin our lesson. I suppose the topic of our lesson “ What film do you like best? ” will be interesting for you. We live in the world of multimedia. TV, computers, mobile phones become inseparable part of our life. Today I want to discuss with you the role of different films in our life. We try to understand wether itis positive or negative or? Film making idustry developed very rapidly and the number of genres of films grew constantly.
T:What do you know?
-What is your favorite film genre? What are your associations with these genres?
-Write please as many as you know.
( Работа с Word Web.Учащиеся стараются вспомнить названия жанров, лексику, связанную с кинематографом.) Приложение 1.
Проверка.
II. Основная часть
T: Each person has a preferece for this or that type of fims. Let’s watch some episodes of some films and try to guess what film ganre is it?
Учащимся предлагаются несколько эпизодов из фильмов на английском языке, дети должны понять, что это за тип фильма и дать ему характеристику.
P1: Action films are stuffed with events. They are full of special effects. We can see fights of different types.
P2: Adventure films tell us about adventures in the sea. They have a dynamic plot. They are about pirates. They are exiting.
P3: Comedies have funny situations. They make people laugh and relax.
They have a lot of music. They are entertaining.
P4: Melodramas are full of tears. They are true to life. These films have dramatic stories. Sometimes they are dull.
P5:Horror films are about supernatural events. They have a mysterious plot and grab your attention. They are frightening.
P6: Documentaries are films which are based on real events. They are true to life.
T: You are quite right.Thank you for your answeres.Tell me please Do you like watchig fantasy?
P1: Yes we like watching this film genre.
P2:It is very moving, touching.
P3: It grabs your attention from first scenes.
T: Today we watch one film and discuss it.
III. Преддемонстрационная работа.
So the title of the film is “ Enchanted Ella”.
Before you watch the film look at the blackboard.There are some difficult words in the film.
Let’s read them ad translate.Приложение1
Gift - дар
obedience - послушание
wisdom – мудрость
spell – заклинание
gotta work on that – нужно потренироваться
well-behaved - c хорошим поведением
squirrel – белка
fairy guidance – учебник по волшебству
turn into - превратить
Учащиеся знакомятся с новой лексикой.
Далее учащимся предлагаются установочные вопросы, на которые они должны будут ответить после просмотра видеофильма.
T: Let’s watch the film and be ready to answer the following questions. Приложение 1
1. What gift did Ella get?
2. Who gave the gift to Ella?
3.Was Ella’s mother for or against the gift?
4.Was it difficult for Ella to have the gift of obedience?
IV. Просмотр видеофильма.
Ученики смотрят фрагмент DVD фильма на английском языке с субтитрами “ Заколдованная Элла” Элла- жительница волшебного мира, в котором каждому ребёнку после рождения достаётся чудесный дар от его крёстной матери. Красавица Элла получает от феи Люсинды дар послушания, что заставляет девушку исполнять всё, о чём не попросят…
T: Now, children do you like the film?
Do you like the music?
What about scenery?
Контроль ответов учащихся.
P1: Ella got the gift of obedience.
P2: Lusinda gave the gift to Ella.
P3: Ella’s mother was against.
P4: It was very difficult for Ella to have this gift
V. Проверка основного содержания фильма.
Write the name of the speaker.
- – Now, where’s the baby? (……..)
- – She is working at her grandmother’s ( ………)
- -Oh look she is back (……..)
- – It’s a terrible gift (……..)
- – I give you a gift of obedience(…….)
- – I always knew something was wrong with me (………)
- - What inside you is stronger than any spell (…….)
3. Choose the suitable variant.
1) Lusinda gave the gift of a) wisdom
b) beauty
c) obedience
2) Ella knew about the gift a) yes
b) no
3) Ella’s mother a) fell ill
b) went away
c) died
VI. Развитие коммуникативных умений.
T: The main idea of the film is:” Remember, no matter what anyone says or tell you to do, look to yourself. What inside you is stronger than any spell …” Express your opinion and discuss it with your partner.
Учащиеся высказывают свои мнения и обсуждают их со своими партнёрами. Приложение 1
Заключение.
T: Now friends let’s sum our lesson up.
P1: There are different film genres. Peaple should understand what to watch.
P2: The role of TV very important.It may be positive or negative. People themselves should decide what to watch.
P3: You should better watch faity tales becouse they teach yu to be kind.
VII. Домашнее задание.
Write the end of the story “Enchanted Ella”.