Цели:
познакомить учащихся с политическим
устройством Российской Федерации;
Наглядность: Герб Российской Федерации, Конституция РФ, схема политического устройства России.
Оборудование: компьютер, мультемедийная доска.
Тип урока: комбинированный.
ХОД УРОКА
I. Организационный момент. Приветствие учащихся.
а) Беседа с дежурными.
– Who is on duty?
– What is your name?
– Where are from?
б) Фонетическая зарядка. (Приложение 1)
to dissolve – распускать
a council – совет
an assembly – собрание
basic – основной
a representative – представитель
a deputy – депутат
to declare – провозглашать, объявлять.
to be involved – быть вовлеченным
Спросить 1–2 учащихся.
II. Этап подготовки учащихся к активному и сознательному усвоению материала.
в) Речевая зарядка. (Приложение 1)
What is the official name of our country?
What colour is the flag of your country?
г) Объявление цели урока.
The topic of our lesson is: The political system of Russia – our country.
Our task for today is to learn some facts about the political system of our country, to realize if it is democratic.
III. Этап контроля и учета знаний учащихся.
1. Work in pairs: (2 пары – Общий уровень)
Work with schemes of the political system of the USA and the UK, using computers (использование компьютера) Describe them. (Приложение 2)
2. Составление диалогов. (Продвинутый уровень)
Ex.1.3 р.45 Make up dialogues using this exercise.
Ex. 3 р.47. The US and the British government systems have different features. What are the differences between them?
Discuss it in dialogues, please.
3. All the rest, please, work with me. Let’s read a text at p. 46. Прочитать текст с опорой на схему стр.45. и перевести. Найти ответы на вопросы в тексте:
What can the President do with laws?
Who can appoint federal judges (судьи)? (Минимальный уровень)
После этого:
- контроль работы учеников по схемам. Монолог.
- прослушать диалог, составл. по упр.3 стр. 45 (Приложение 3).
- прослушать диалог по упр. 3 стр. 47 (Приложение 3).
4. Check up yourself using the text №4 at p.47. Answer the question. Приложение 4. (Общий уровень)
Поставить оценки.
IV. Этап активного и сознательного усвоения нового материала.
Учитель: We live in the Russian Federation. This is the National Emblem of our country. And here is the Constitution of the Russian Federation, which was adopted in 1993. According to this Constitution Russia is a presidential republic. The official name of our country is the Russian Federation or Russia.
Работа по схеме. (Приложение 1) Работа по опорному конспекту. (Приложение 1)
Look at the blackboard. (Приложение 5)
V. Этап закрепление материала. (Приложение 1)
1. Вопросо-ответная работа
- The President. What is the President?
- The Federal assembly. What branch of power does the Federal assembly represent?
- The Federation Council. Which branch of power does the Federation Council belong to?
- The Federal Government. What does the Federal Government consist of?
- The chairman of the Government. Who appoints the Chairman of the Government?
- Ministers. Who approves ministers?
- The Supreme Court. What is the role of the Supreme Court?
- The Constitutional Court of the Russian Federation. What is the role of the Constitutional Court?
- The people. What is the people’s role in the political system?
2. Answer the questions
- Who is the head of state in the Russian Federation?
- hich institutions represent the legislative, executive and judicial power?
VI. Этап информации учащимся о домашнем задании.
Инструктаж домашнего задания.
Учитель: Well, what political system does Russia belong to? Can we say, that Russia is a democratic presidential republic? Why?
Учащиеся отвечают, используя опорный конспект на доске.
Учитель: So, my dear friends, we can say, we live in Russia which is a democratic state – the Russian Federation, Presidential Republic.
Your home task will be:
- Стр.48 схема: составить рассказ о государственном устройстве России (продвинутый уровень).
- Стр. 49 – учить вопросы, ответить на них письменно (общий).
- Читать и переводить вопросы на стр.49. (минимальн.).
Итоги урока. Оценки.