Итоговый урок английского языка по теме "So many countries, so many customs"

Разделы: Иностранные языки


Для того чтобы поддержать и сохранить интерес учащихся к изучению иностранного языка нужно, на мой взгляд, вместо “сухой” грамматики (роль которой очень важна), почаще проводить уроки страноведческого характера. В младшем и среднем звене - уроки с элементами страноведения. Каким образом можно это сделать? Конечно же, в первую очередь, через тексты. Читая такой текст, ученики знакомятся с бытом, традициями, культурой, историей страны изучаемого языка. Далее – через внеклассные мероприятия, нестандартные уроки в форме уроков-“путешествий”, викторин, конкурсов, соревнований.

Приводится план-конспект нестандартного урока для учащихся шестого класса по теме “So many countries, so many customs” с элементами проектной деятельности страноведческого характера (УМК И. Н. Верещагина, О.В. Афанасьева, 5-й год обучения) (и страноведческого характера.

Цели урока:

  • продолжить формирование навыков аудирования, лексики и монологической речи
  • систематизировать ранее известные сведения о России, США и Великобритании
  • расширить представления учащихся новой информацией об этих странах
  • воспитывать у учащихся интерес к истории своей страны и англоязычных государств
  • развивать творческие способности детей

Оснащение урока:

  • магнитофон
  • звуковое пособие к УМК – V И.Н. Верещагина, О.В. Афанасьева;
  • раздаточный материал (листы с заданиями в формате А4);
  • флаги, географические карты.

I. Организационный момент и приветствие.

Good afternoon, children! Glad to see you again. I hope you are fine.

Today we have the final lesson on the topic “So many countries, so many customs”. You’ll work in groups and you’ll get a “star” for the each right answer.

II. Лексико-фонетическая разминка.

Учитель: By the way, children, what’s the Russian for:

So many countries, so many customs

So many men, so many minds

Custom is a second nature

Ответы учащихся:

У каждой пташки свои замашки.

Сколько стран – столько и обычаев.

Сколько голов – столько умов.

Сколько людей, столько и мнений.

Привычка – вторая натура.

Учитель: What’s the Russian for “country”?

Дети: страна, сельская местность.

Учитель: Thank you for your answers. Now every group will receive one sheet of paper where the only word is written, it’s the word “country”. It’s a keyword. You have to do a word-web.

Ребята начинают составлять словарную паутину. Команда, которая выполнит работу быстрее и правильнее, получает “звезду”.

Примерная словарная паутина

 

Учитель: And now, children, we are having phonetic work. Please, open your English books (p. 76 ex. 19). Here you can see the poem “A question” by Edith Segal.

First, listen to the tape-recorder carefully, then say in chorus after the speaker line by line.

Дети повторяют за диктором.

Учитель: Well done! In this poem you can see a question “Where would you rather live?” What does it mean?.

Ученики отвечают: It means: “Would you live in the city or in the village?”

Now you are getting sheets. The task is to find the adjectives describing life in a city and life in the country. Do it in groups!

На листах дан перечень прилагательных:

A B
Fast cheap
Small slow
Clean unhealthy
Safe unfriendly
Quiet dirty
Old noisy
Healthy dangerous
Friendly modern
Interesting boring
Expensive big

Команда, которая выполнит работу быстрее и правильнее, получает “звезду”.

III. Зарядка.

Are you tired? Let’s do the exercises!
Hands on your hips,
Hands on your knees,
Put them behind, if you please,
Touch your shoulders,
Touch your nose,
Touch your ears,
Touch your toes.
Raise your hands into the air, to the sides, on your hair,
Raise them up as before,
While clapping –
One, two, three, four.

IV. Страноведческая работа.

Это домашнее задание. На предыдущем уроке между капитанами команд была проведена жеребьевка, поэтому каждая команда готовила сообщение о “своей” стране (США, Великобритания, Россия). Также заранее команды приготовили флаги, географическую карту, символику “своей” страны.

Примерные монологические высказывания:

Russia

  • Russia is the largest country in the world.
  • Russia is situated on two continents: Europe and Asia.
  • The Volga is the longest river in Europe.
  • The old Russian towns on the Volga are: Volgograd, Astrakhan, Samara, Saratov.
  • Yuri Dolgoruky founded the capital of Russia – Moscow – in 1147.
  • The symbols of Russia are a birch tree, also its national flag, two-headed eagle.

The USA

  • Christopher Columbus discovered America in 1492.
  • The name of the ship that sailed from England to America was “Mayflower”
  • The first president of the USA was George Washington.
  • There are 50 states in the United States.
  • The capital of he USA is Washington DC.
  • There are many places of interest in the city. They are: the White House, the Capitol, the Statue of Liberty, etc.

Great Britain.

  • England became a great country at the beginning of the 11th century.
  • In 1066 William the Conqueror became the King of England.
  • The Great Fire in London was in 1666.
  • London is the capital of Great Britain.
  • The heart of London is the City.
  • There are a lot of sights in London. For example, Trafalgar Square, Westminster Abbey, Buckingham Palace, Big Ben, the Houses of Parliament, etc.

Учитель: Thank you, children, for your interesting information: all of you are well done. Let’s talk about holidays celebrating in Russia, in America and in Britain.

Captains, go to my table and get the boxes for your teams. There are the names of some holidays in the boxes. Look at the blackboard! Here you can see the names of the countries. (Russia, the USA, Great Britain)

Your task is to find in the box the holidays celebrating in “your” country and to put them on the blackboard with magnets and to pronounce the words correctly.

Команда, выполнившая задание быстрее всех получает “звезду”.

Примерная таблица праздников:

Russia Great Britain The USA
The New Year St. Valentine’s Day Mother’s Day
Christmas St. Patrick’s Day Thanksgiving Day
Army’s Day The New Year Halloween
The 8th of March Christmas Memorial Day(May)
The 1st of April Halloween Veteran’s Day
Victory Day Mother’s Day Independence Day
Independence Day Fool’s Day Easter
1st of September Boxing Day The New Year

Учитель: Are there any common festivals celebrating in these 3 countries?

Дети находят по получившейся таблице общие праздники, отмечаемые в этих странах.

Команда, выполнившая задание, получает “звезду”.

V. Заключение.

Учитель: Today at the lesson we’ve talked a lot about Russia, Great Britain, the USA. We have talked about festivals celebrating in these countries. We are different and we can say: “So many countries, so many customs”.

What else have you known today?

Дети: We have known that

  • every country has its customs,
  • every country has its symbols, flags
  • every country has its famous people, etc.

Затем учитель предлагает подсчитать количество набранных “звезд”, поздравляет победителей и благодарит всех за участие.