Цели урока.
Обобщить лексический и грамматический материал, изученный в восьмом цикле по теме “Музей”, модальные глаголы и их эквиваленты, типы вопросов, продемонстрировать умение учащихся использовать выражения согласия и не согласия в новых ситуациях, развивать орфографические навыки, навыки чтения, повысить интерес к изучению английского языка.
План урока.
- Организационный момент. Сообщение темы.
- Систематизация модальных глаголов.
- Отработка вопросительных предложений.
- Контроль навыков чтения.
- Выражение согласия, несогласия употребление в речи.
- Правила музея SciTrek.
- Словарный диктант.
- Игра “Noughts and Crosses” (“Крестики и нолики”).
- Подведение итогов.
Ход урока
I. Teacher: Hello. Nice to meet you. The theme of our lesson is “SciTrek is the Science and Technology Museum”. First let’s revise the vocabulary. Add some words for each category.
На доске плакат со словами:
SciTrek.
Modal verbs.
Agreement.
Disagreement.
Peter Watson.
Учащиеся называют слова, подходящие к данной теме.
II. Teacher: Now let’s revise modal verbs. I’d like to you to read and translate the following sentences.
На доске написаны предложения с модальными глаголами и их эквивалентами.
She |
Can Must Has to Couldn’t Will be able to Should Is to Needn’t Will have to Ought to Will be allowed to |
Come |
Учащиеся читают и переводят предложения.
III. Teacher: Put questions to the following sentences.
На доске написаны предложения. Учащиеся задают все типы вопросов к каждому предложению. Выполняется устно.
You can recycle at SciTrek.
- Yes/no.
- Or.
- Where.
- Can’t you.
- Who.
We should save energy.
- Yes/no.
- Or.
- What
- Shouldn’t we
- Who
Joey will have to visit SciTrek.
- Yes/no
- Or
- Won’t he
- Who
- When
IV.Teacher: What would you say if you agree? If you disagree?
Pupil 1, 2, 3….: I’m of the same opinion.
Sure
Certainly
I agree with you.
I think you are right…
I don’t agree with you.
I couldn’t say for sure.
I’m afraid I can’t agree.
Impossible.
Nonsense.
I don’t care.
You are kidding …
Teacher: You had to prepare some statements to agree or disagree with you, didn’t you? I’d like you to come out and read your statements.
Учитель вызывает к доске учащихся, они читают свои подготовленные предложения. Остальные выражают свое согласие или не согласие.
P1: Peter Watson is a lawyer.
P2: I’m afraid. I can’t agree. Peter Watson is a manager.
P1: SciTrek has over 100 exhibits.
P3: Sure.
P1: You can’t experiment at SciTrek.
P4: Nonsense. You can actually experiment with the equipment to learn about science.
P1: Newspapers, bottles can be recycled at SciTrek.
P5: Certainly.
P1: It’s dangerous to do experiments with red radish.
P6: You are kidding. It’s not dangerous.
VI. Teacher: Look at the Museum’s Rules. Tell us what you can do, what you can’t do, what you mustn’t do at SciTrek.
На доске плакаты с правилами музея:
P1, 2, 3…You mustn’t smoke at SciTrek. You can experiment at SciTrek. You can’t have food in the exhibition hall. You mustn’t listen to the music in the exhibition hell. You can listen to the music in the canteen. You can touch everything in the museum.
VI. Teacher: Your home task was to learn how to spell the phrases of agreement and disagreement. Look at the blackboard. You can see some statements. Give your opinions on the statements using different phrases in writing from.
На доске написаны следующие предложения:
- Peter Watson is a history teacher.
- You can experiment at SciTrek.
- The “Mathematics” exhibit area was made in California in 1964.
- The 3 laws of motion were discovered by A.Bell.
- You can recycle at SciTrek.
- SciTrek has a summer camp.
- Peter Watson doesn’t want you to visit SciTrek.
- SciTrek is located in Moscow.
- You can’t have food in the exhibition hall.
Прочитав предложения, учащиеся записывают любые выражения согласия и несогласия, не повторяя их дважды. Выполнив словарный диктант, сдают работы учителю.
VIII. Teacher: Let’s play a game “Noughts and crosses”. You’ll have to make questions using the following words. Girls, you are in team 1 “Noughts”. Boys, you are in team 2 “Crosses”. Good luck. Start the game.
When | Do | Did |
Can | Or | Can’t you |
Should | Will | Need |
На доске рисуется квадрат из 9 или 16 клеток. В каждой клетке пишется слово, с которым ученики должны составить вопрос (смысловые или вспомогательные глаголы, вопросительные слова) или краткие ответы, к которым нужно задать подходящий вопрос. Класс делится на 2 команды. Если вопрос задан правильно, команда ставит в клетке с заданным словом крестик или нолик, если допущена ошибка, ход переходит к другой команде. Выигрывает команда, которая первой сможет заполнить ряд из крестиков или ноликов по горизонтали, вертикали или диагонали.
IX. Подведение итогов. Выставление оценок.