Цели урока: актуализация лексических навыков и навыков перевода; активизация навыков сбора информации (заполнение таблиц) и заполнения таблиц; тренировка навыков грамматики.
Оборудование: карточки с частями английских слов для речевой разминки; транскрипционные значки.
Ход урока
I. Организационный момент
- Good morning, children!
- I am glad to see you!
Good morning! Good morning! Good morning to you!
Good morning! Good morning! I am glad to see you!
Sit down, please!
II. Фонетическая зарядка
- Look at the symbols, please. Name the symbols and remember the English words with them.
[Показываются транскрипционные значки и учащиеся называют звуки и слова с ними]
[t] - timetable, Tuesday, Art, subject;
[k] - clever, nickname, speak, mark,
[i] - Literature, miss, uniform, History;
[f] - form, Physical, uniform, foreign;
[h] - how, History, homework, happy;
[r] - long, morning, sing;
[e] - spend, technology, friend, help.III. Речевая разминка
- Today I want you to play the game “Agree or disagree” with me. You will listen to my statements and agree with me if I am right. Repeat my statement if it is true. Disagree with me and correct my statement if it is false.
- The teachers usually give nicknames to the pupils. (I disagree with уоu. The teachers don't give nicknames to the pupils.)
- Pupils have their holidays two times a year. (I disagree with you. Pupil have their holidays four times a year.)
- Pupils do homework every day. (I agree with you. Pupils do homework every day.)
- Teachers don't give their pupils any homework. (I disagree with you Teachers give their pupils some homework.)
- Pupils get only bad marks. (I disagree with you. Pupils get good and bad marks.)
- Pupils learn poems, songs and dialogues by heart. (I agree with you. Рирils learn poems, songs and dialogues by heart.)
- You may talk loudly during the lesson. (I disagree with you. I mustn’t talk loudly during the lesson.)
- You can speak English. (I agree with you. I can speak English.)
- You enjoy learning Maths. (I agree with you. I enjoy learning Maths.)
- Your favourite subject is Literature. (I disagree with you. My favourite subject is Russian.) Etc.
IV. Закрепление лексических навыков в письменной речи
- So you can see the word on the topic “School”. It's time to open our textbooks, page 20, exercise 7. Write down the date, please. Use the words “speak, tell, say” in the sentences. Also exercise 5, page 19 is to be written.
Организуется выполнение упр. 7, с. 20 и упр. 5, с. 19 из учебника в письменной форме. Проверка данных упражнений осуществляется фронтально после выполнения заданий.
V. Тренировка навыков перевода
It's time to play with a ball. Will you form a circle, please? Игра “Переводчик”
Я делаю домашнюю работу каждый день. (/ do my homework every day.)
- Мой друг любит математику. (My friend likes Maths.)
VI. Физкультминутка
VII. Активизация навыков сбора информации и заполнения таблиц
- Work in groups and ask your friends about their favourite school subjects.
Учащиеся делятся на три группы. Каждая группа получает карточку с именами членов данной группы и названиями школьных предметов. Ученики задают вопросы по цепочке и выясняют любимые школьные предметы членов своей группы. Названия предметов могут быть вписаны самими детьми. (Do you like Literature? Do you like Maths?) Любимые предметы отмечаются галочкой или крестиком. Проверка данной работы проводится следующим образом: представитель от каждой группы рассказывает о самых “популярных”, любимых школьных предметах.
Примерная карточка: смотреть Приложение 1.
VIII. Обучение диалогической речи
Now it's time to make up the dialogues. One of you will be a teacher and his/her partner will be a pupil. Divide into pairs, please. You will have three topics for the dialogues. Will you open your textbooks, page 15, exercise 30. Have you got any questions? Start then. Учащиеся делятся на пары для выполнения упр. 30, с. 15 из учебника и составления диалогов по теме “Школа”. Ученики работают в паре в течении 5 минут, а затем учитель предлагает разыграть диалоги перед классом и выбрать самый интересный.
30. Make up a dialogue between a teacher and a student:
- at the beginning of the lesson
- when checking homework
- when explaining and writing down homework
IX. Итог урока
- That brings us to the end. Let's try to remember our poem.
Don't run in the school, Always walk.
Listen to the teacher, Please, don't talk.
- Will you stand up, please? Good-bye, boys and girls!
Домашнее задание: повторить Unit 1, с. 5-18.