Цели и задачи:
Учебная: активизировать и закрепить лексику по теме, формирование лексических навыков говорения, развитие умения понимать речь на слух с целью извлечения общей и детальной информации, совершенствование и контроль навыков и умений, над которыми велась работа по данной теме.
Развивающая: развитие творческих способностей учащихся, способности к сравнению, обобщению, развитие памяти, внимания, мышления, воображения, логического мышления и языковой догадки при помощи средств родного и английского языков.
Воспитательная: формирование потребностей и способностей к коллективной работе, воспитание уважительного отношения к собеседнику, повышение интереса к изучаемому языку, расширение кругозора учащихся, формирование представления о здоровом образе жизни и стремления следовать правилам ЗОЖ на основе межпредметных связей.
Оборудование: наглядные пособия, раздаточный материал, видеомагнитофон, магнитофон.
Ход урока
1. Оргмомент. (1мин.)
T: Good morning, dear children! Sit down, please. How are you? Let’s start our lesson. What date is it today? What day of the week is it today? What is the weather like today? Are you ready for the lesson?
2. Введение в тему, мотивация. (2-3 мин.)
T: Children, look at the picture! What do you think we are going to talk about when we look at it? (Учитель показывает коллаж, на котором расположены картинки, опираясь на которое можно говорить о ЗОЖ)
Ch: health and body care, sport, bad habits, good habits, daily life, etc.
T: What words can you remember looking at these pictures?
Ch: sport games, morning exercises, vitamins, health, to keep fit, healthy food, take a shower, to be in a good mood, to keep to a diet, positive emotions, smile , fruit, vegetables, dairy products, never smoke, never drink alcohol, to go in for sports, jogging.
T: Good for you.
3. Объявление темы и задач урока. (1 мин.)
T: So looking at these words, tell us what we are going to talk about. (Открытие названия темы на доске)
T: You are right. So today we have a discussion about a healthy lifestyle and now the tasks of our lesson. We will speak about three main things of a healthy lifestyle: about healthy food, sport and the positive emotions. During our lesson we are going to come to the main rules for keeping fit.
4. Фронтальная работа (2-3 мин.)
T: Сегодня о здоровом образе жизни много говорят. Этой теме уделяют внимание телевидение, радио, газеты, журналы. А как вы думаете, важно говорить об этом? Почему? А какая наука изучает эту проблему? Валеология – это наука о ЗОЖ. (от лат. Valeo – здоровье) ЗОЖ – это гигиена (личная, труда, учёбы, окружающей среды), правильное питание, режим дня, физкультура, положительные эмоции. Вот об этом мы сегодня и поговорим.
5. Аудирование диалога (3 мин.)
T: At first we begin to talk about healthy food. Let’s see a short play about it. It is a dialogue between a doctor and a boy. Be attentive because after the play you have to answer the question why the boy feels bad. (Двое учащихся показывают сценку между доктором и пациентом, которая была заранее подготовлена, затем ответы на вопросы по сценке)
T: Why does the boy feel bad?
Ch: He feels bad because he eats too much.
T: Why is it dangerous to eat too much?
Ch: It’s dangerous because we can suffer from different illnesses.
T: What does the doctor advise the boy?
Ch: He advises to keep to a diet, to do morning exercises, to go in for sports.
T: What does it mean “keep to a diet”?
Ch: It means to eat healthy food and not to eat too much.
T: Let’s check up if you know what healthy food includes.
6. Групповая работа (5 мин.)
T: We are going to work in groups and your task is to classify the words into three baskets: 1. Healthy food. 2. Fatty food. 3. Junk food. I give you one minute.
Words: mushrooms, carrot, juice, fruit salad, chips, bacon, boiled fish, hamburger, fried chicken, pizza, rice, etc.
T: It’s high time to check up your work. What food have you put in the first basket? (the second, the third)
T: What food should we eat?
Ch: We should eat healthy food: fruit, vegetables, dairy products, meat and fish.
T: Why are fruit and vegetables useful for us?
Ch: Because they are rich in vitamins.
T: What food shouldn’t we eat?
Ch: We shouldn’t eat fat food, junk food, fried food and sweet things.
T: So we have talked about healthy and unhealthy food and we see that you understand what you should eat and what you shouldn’t eat. Let’s make up the first rule for keeping fit.
Ch: We should eat healthy food. (Учитель открывает первое правило ЗОЖ на доске)
7. Физпауза (1 мин.)
T: Now we are having a short rest. Let’s stand up and sing a song “This is the way…” and do some exercises.
- This is the way we do exercises (3 times)
This is the way we do exercises,
We do exercises together. - This is the way we play volleyball
- This is the way we swim in the sea
- This is the way we ski and skate.
8. Фронтальная работа. Беседа о спорте. (5 мин.)
T: What kinds of sport have we mentioned in our song? Do you like swimming? Can you swim well? What sport games do you like to play? What sport games can you play well? Do you think sport is important and useful for us?
Ch: To my mind sport is useful and important for us.
Ch: In my opinion sport is useful because sport is life.
T: You are right. But you have to prove it. You are working in groups again and you have to write different word combinations to prove that sport is life. (Дети вписывают слова в ромашку)
Sport helps us – feel happy, feel full of energy all the time, be healthier, study well, be strong, keep fit, be in a good mood, feel better, not to be ill, have fun, enjoy our life, relax, be disciplined, be organized, be slim, feel refreshed.
(Затем ученик от каждой группы выходит к доске и читает то, что группа написала о спорте в ромашке.)
T: So we see that you understand that sport is life. You have proved it. Let’s make up the second rule for keeping fit.
Ch: We should go in for sports. (открытие второго правила ЗОЖ на доске)
9. Об эмоциях. Беседа с классом (15 мин.)
T: Мы поговорили с вами о спорте, о том, что он даёт нам здоровье, силы. Спорт также даёт нам заряд положительных эмоций, бодрости, хорошего настроения, энергии. Важны ли положительные эмоции для здоровья? Сейчас мы предлагаем вам посмотреть отрывок из мультфильма “ОХ и АХ”. Посмотрите внимательно и скажите, почему АХУ всё удавалось и всё у него получалось, а у ОХА наоборот. Итак, жили рядом ОХ и АХ, по соседству в двух шагах. Ах – шутник и хохотун, Ох – отчаянный ворчун. (Просмотр мультфильма)
T: Какие эмоции возникают у вас при слове ах? ох?
Ch: Ах – радость, восторг, восхищение, удивление; ох – грусть, уныние, печаль, разочарование.
T: АХ – положительные эмоции, ОХ – отрицательные эмоции. К чему приводят отрицательные эмоции? Что же произошло с Охом? Действительно, отрицательные эмоции могут привести к болезни, вызывают головную боль, бессонницу, усталость, слабость, раздражительность, обидчивость, недовольство собой. Давно известно, что страх, печаль, уныние, тоска, зависть, ненависть укорачивают жизнь. Вспомните кульминационный момент мультфильма, когда ОХ посмотрел на себя в зеркало. Какие он испытывал эмоции в этот раз? Почему?
Ch: ОХ почувствовал облегчение, радость к жизни, он перестал болеть, у него появился здоровый дух.
T: Итак, положительные эмоции нужны нам для здоровья. И, конечно же, нельзя забывать о юморе. Юмор – одно из лучших средств против болезней и стресса, он успокаивает нервную систему. Какое третье правило ЗОЖ мы можем назвать? А как оно будет по-английски?
Ch: We should have positive emotions. (Открываем третье правило ЗОЖ на доске)
T: Let’s read the main rules for keeping fit all together.
T: What English proverbs can you remember about a healthy lifestyle?
Ch: An apple a day keeps the doctor away. Early to bed and early to rise makes a man healthy, wealthy and wise. Health is above wealth.
T: Translate them, please. And there is a good Russian proverb about positive emotions: “Весёлые люди быстрее выздоравливают и дольше живут”. Remember it and don’t forget it.
10. Выполнение теста (8 мин.)
T: So we have talked about the main rules of a healthy lifestyle. Now it’s time to check up if you know these rules well. We have prepared a short test for you. You have to fill in the suitable words in the blanks of the text “What we should do to keep fit”. (Учащиеся выполняют задание самостоятельно, затем взаимопроверка на уроке, выставление отметок, критерии отметок на доске)
Choose the correct word to fill in the blanks.
“What we should do to keep fit”
Everybody should 1)…. . about their health. There are some good 2)…. . for keeping fit. We should keep to a 3)…. . and eat 4)…. . food. Fat food, junk food and sweet things are 5) …. . for our health. We should go in for 6)…. . . We shouldn’t forget 7) …. . routines. We shouldn’t smoke and drink 8)…. . . . It’s important to be in a good 9)…. . every day because 10)…. . emotions make us healthier.
1) A-take 2) A-decisions
3) A-diet
4) A-nice
5) A-worse
6) A-sports
7) A-daily
8) A-soft drinks
9) A-shape
10) A-bad
B-care B-orders
B-task
B-healthy
B-good
B-parks
B-terrible
B-juice
B-fit
B-positive
C-forget C-rules
C-apple
C-clever
C-bad
C-clubs
C-hungry
C-alcohol
C-mood
C-better
11. Итог урока (1 мин.)
T: Our lesson is finishing. What have we discussed? Did you like our lesson? Was our lesson interesting? Did you get new information at our lesson? What is your opinion? Were you good at talking about healthy lifestyle?
Thank you for work. Well done. The lesson is over. Goodbye.