Интегрированный урок: история + английский язык по теме: "Возникновение парламента в Британии"

Разделы: История и обществознание, Иностранные языки


Цели и задачи:

  • Формирование представлений о стране на базе уже имеющихся знаний.
  • Применение знаний из других учебных дисциплин.
  • Развитие познавательного интереса.
  • Реализация интеллектуальных способностей учащихся.

Учебно-методическое обеспечение:

Карта “Европа в ХI-ХIII вв.”, флаг Британии, видеофрагменты, раздаточный печатный материал, костюмы для сценки о Робин Гуде.

Как сделать урок более интересным, чтобы свои знания и умения проявили как можно больше учеников? Интегрированный урок – одна из самых перспективных методик, так как позволяет эффективно использовать знания из других учебных дисциплин, там самым расширяя и углубляя их, максимально способствует реализации интеллектуальных способностей детей в комфортной для них обстановке. Учителя вместе с учащимися раскрывают особенности образования централизованного государства в Англии, описывают причины усиления королевской власти, выясняют основные отличия английского парламента от Генеральных штатов во Франции, помогают ученикам ощутить дух изучаемой эпохи.

ПЛАН УРОКА

  1. Встреча друзей из Великобритании.
  2. Разминка (проверка знаний).
  3. Вступительное слово учителя.
  4. Сообщение учащегося о нормандском завоевании Англии в 1066г.
  5. Усиление королевской власти в Англии.
  6. Борьба короля с крупными феодалами.
  7. От Великой хартии вольностей к парламенту.
  8. Закрепление изученного.

Ход урока

1. Friends meet

- Hello. How are you?

- Hello. Fine, thanks, and you?

- I ’m fine.

- I say, are the lessons over?

- Yes, they are.

- Where are you going? Home?

- No, to the airport, to meet our British friends.

- Well, we’re off. Good-bye.

- Good luck, then. See you later.

At the airport Video (at the airport )

(Russian students meet their “British friends” )

R: Oh, Mr. Harrison. Good afternoon. Mrs. Harrison. Nice to meet you.

Br: Nice to meet you too

R: Welcome to Russia! How was your flight?

Br: - It wasn’t very long.

- Everything was fine. Thank you.

- It was great!

- This is my first trip abroad.

- We ’re happy to be here now.

R: Let ’s take a taxi. It’ll take us an hour to get to our place.

Br: - All right. That ’s all right. OK. Let ’s go.

On the way to the place (dialogues)

R: Have you got any hobbies? I have. I like English.

Br: So do I.

R: Do you read much?

Br: Yes, because I want to know English well.

R: Oh, let’s talk English for a bit.

Br: No objections to it.

R: I don’t think English is easy.

Br: Why do you think so?

R: Because I have to work hard learning a lot by heart.

Br: By the way, I’m going to be a history teacher.

R: Why?

Br: For a number of reasons.

R: What reasons, I wonder?

Br: The main one is I like history.

R: Many of the students in my class are interested in meeting you.

Br: Oh, really?

R: - By the way, we are studying British history this semester.

- And we’ll learn about the beginning of the British parliament.

- We’re interested in knowing more about Britain.

- We’d like you to come with us to school tomorrow. Is that convenient for you?

Br: - Tomorrow would be great.

- Yes , I ’d like to see what a Russian school is like.

- Me too.

- I also enjoy meeting people from other cultures.

- Visiting different schools is always interesting.

At the history lesson

R: Well, come in, please. This is our history teacher, V.I. This is Mr.Harrison.

This is Mrs. Harrison.

Br: Pleased to meet you, V.I.

Валерий Иванович предлагает гостям принять участие в ходе урока.

2. Разминка (проверка знаний).

На доске написаны слова (понятия, имена), даты:

домен, сеньор, вассал, централизованное государство, Людовик ХI,

Филипп IV Красивый, сословия, Генеральный штаты, привилегии, 1302 год.

Школьники дают пояснения (характеризуют упомянутых исторических деятелей, рассказывают о реалиях, называют события и т.д.).

3. Вступительное слово учителя.

Используя карту, преподаватель говорит, что Англия - маленькая островная страна; в раннее средневековье море не столько защищало страну, сколько делало ее открытой для вторжений. Мирный труд населения периодически прерывался набегами норманнов.

Централизованное государство в Англии начало складываться во второй половине ХI в., т.е. намного раньше, чем во Франции. Почему же так произошло?

4. Сообщение учащегося о нормандском завоевании Англии в 1066г.

После сообщения учитель спрашивает: чем завершилось завоевание? Учащиеся перечисляют основные результаты событий.

С помощью учителя школьники формулируют выводы.

Нормандское завоевание ускорило подчинение всей территории Англии власти одного монарха. Феодалы, пришедшие с Вильгельмом Завоевателем, объединились вокруг короля и поддерживали его власть.

В ходе урока принимают участие также и “британские школьники”.

Br: When darkness fell over the hills of Sussex on 14 October, 1066, few people had any idea of what had happened. But nowadays every schoolchild in England knows that on that day the famous battle of Hastings took place. In this battle the last Anglo-Danish king was defeated by a Norman invader, Duke William. Soon after his victory William the Conqueror was crowned as William 1.The new king brought a new law and a new language.

5. Усиление королевской власти в Англии.

Учащиеся читают учебник и делают выводы.

Была установлена прямая вассальная зависимость всех феодалов от короля. Вильгельм

Завоеватель провел перепись населения, чтобы выявить доходы подданных и определить размеры налогов. Это говорит о силе королевской власти.

Br: William 1 wanted to know all about his country. He ordered his servants to count all the population in England, their houses, castles and to measure their land. Later on this information was written in the famous Domesday Book.

Br: The Domesday Book is the oldest official document in England, isn’t it?

R: Yes.

Br: What is the Domesday Book?

R: It is detailed information about England.

Br: When did they write it?

R: In 1068.

Br: Who ordered the book?

R: King William the Conqueror.

Br: King William’s officials completed , the Domesday Book, a very detailed, village-by-village record of the people and their possessions throughout his kingdom.

Br: For taxation purposes, a list was made of all the land, buildings and cattle in England. This was called the Domesday Book.

Br: The summary of the survey—perhaps the first sociological and statistical survey of the kind in history—formed what was called Domesday Book—two thick manuscript volumes, which still exist just as they were written by the king’s clerks.

Br: The Domesday Book was designed for fiscal purposes to increase and protect the king’s revenue.

(Video—Nottingham )

6. Борьба короля с крупными феодалами.

Далее учитель замечает, что города Англии, как и во Франции, боролись со своими сеньорами и искали поддержки у короля. Крупные феодалы-бароны-стремились сохранить свою самостоятельность, периодически затевая мятежи и распри.

В ХII в. заметно выросли подати и налоги. В это время еще ощущались противоречия между потомками завоевателей и более ранним англосаксонским населением острова. В лесах действовали отряды вольных стрелков ( в основном это были выходцы из крестьян). О них в Англии слагали песни и баллады. Любимым героем английских баллад был Робин Гуд.

Br: Robin Hood is a legendary folk hero of English literature. Nobody knows if such a man as Robin Hood really lived. All we know of him comes from ballads. The ballads say that there was a man in the 12-13th centuries called Robin Hood who lived in Sherwood Forest near the town of Nottingham. Robin Hood took money from the rich and gave it to the poor people.

(Video—Robin Hood )

Robin Hood was tall and strong. He could shoot very well. The poor people of England loved him and told many stories about the man. Many people knew that Robin Hood was in Sherwood Forest. A lot of poor men joined him there. They made Robin Hood their leader. The sheriff of Nottingham wanted to kill Robin Hood.

(Video—Robin Hood )

Scene 1

Characters:

Robin Hood, Sheriff, Jack, a boy of 13, Mary, a girl of 13

Jack and Mary are walking. They see a large notice and stop to read it.

Mary: Jack, read what is written in this paper.

Jack (reading slowly and with difficulty):

“Fifty pounds for Robin Hood! The Sheriff of Nottingham.” Ha! Ha! Ha!

The Sheriff hopes that Robin Hood will be brought to him for fifty pounds!

How foolish of him!

Mary: We must tell Robin Hood about it. He must be carefull!

Jack: You are right! Let’s run to Sherwood Forest and tell Robin Hood about it.

(Robin Hood is sitting on a tree stump. The children come running to him).

Jack: Robin Hood! Robin Hood! We have something to tell you.

Robin Hood: Hello, Jack! Hello, Mary! What has happened?

Mary: We saw a paper on a wall in the town of Nottingham. It says fifty pounds for you!

Jack: The paper is written by the Sheriff. Be carefull, Robin Hood!

He wants to catch you. He will give fifty pounds to the man who will tell him where you are.

Robin Hood: Don ’t be afraid for me, children! I ’m not afraid of the Sheriff.

Let’s go to Nottingham. I ’m going to see the Sheriff myself.

Come with me.(they go away ).

Scene 2

(Robin Hood and the children are at the tree )

Robin Hood: So you have come, Sheriff.You haven’t broken your yesterday’s promise.

Sheriff: I didn’t see you yesterday.

Robin Hood: Yes,I did. I was the Old Man who came to your office and told you where to find Robin Hood. Now I want my fifty pounds.

Sheriff: So you were the Old Man with two children! You have played a trick on me today, Robin Hood, but I’ll catch you some other day!

Robin Hood: I’m not afraid of you! But now I want my fifty pounds.

Sheriff: I will not give you the money!

Robin Hood: Then you and your men won’t leave the forest.

A promise is a promise.

Sheriff: You live in the forest and you do not need money.

Robin Hood: I don’t want the money for myself. I want to give it to poor people.

(The Sheriff has nothing to do but to give Robin Hood the promised money.)

Robin Hood: That’s right.Now, children, take this money, go to Nottingham and buy some new clothes for yourselves. You helped me to get this money.

Jack, Mary: Thank you, Robin Hood!

(Jack takes Mary by the hand and they run away.)

Далее ребятам предлагаются вопросы: что Вам понравилось в Робин Гуде? Почему он стал в Англии одним из любимых героев фольклора?

Учитель сообщает, что в ХII в. королевская власть провела реформы:

-судебную (свидетели в королевском суде);

-военную (щитовые деньги, ополчение);

-местную (власть шерифов).

Br: In the 13th century King John (Lackland) replaced military service of his tenants-in-chief by payments, known as “shield money”

Br: King John was not a very pleasant person and was cruel and aggressive. He was disliked by the people.

Br: King John Lackland did one good thing ( or was forced to do it). In 1215 the barons made him seal the Magna Carta.

Br: When he put his seal on the Great Charter, the king promised justice to all freemen. ( At that time seals were used on important documents instead of signatures.)

Br: The rights were given only to freemen, not to the many serfs who worked for the lords and barons.

Br: King John is remembered not as a good king, but as the king who had to be forced to give rights to the people.

7. От Великой хартии вольностей к парламенту.

Учитель рассказывает, что король, желая пополнить казну, периодически отменял город-ские привилегии, и города снова вынуждены были их покупать. Власти налагали на горожан штрафы, требовали с них подношений и принудительных займов. Долги казны зачастую не возвращались. Даже Лондон в ХIII в. несколько раз выкупал свои права.

В 1215 г. бароны при поддержке рыцарей и горожан добились от короля Иоанна Безземельного, чтобы тот письменно подтвердил права, привилегии и обязанности свободного населения страны. Этот документ назвали Великой хартией вольностей.

Br: The Great Charta is a document in which the king agrees to follow certain rules of government.

Br: The Great Charta of Liberty proclaimed the power of Law over the free people of the country.

Br: It was limiting the prerogatives of the Crown.

Br: The Magna Carta has become the foundation stone of an Englishman’s liberty.

Br: The Magna Carta is important because it formed the beginnings of people’s rights.

Br: Four copies of the Magna Carta still exist- two of them are in the British Museum and the others in the cathedrals of Lincoln and Salisbury.

Br: In 1265—Parliament was summoned with “commons” represented in it - two knights from a shire and two merchants from a town.

Великая хартия вольностей обеспечивала привилегии рыцарства, давала свободным крестьянам защиту от поборов. Города получили подтверждение своих прав.

Налоги, однако, оставались высокими; рыцари и горожане были недовольны тем, что король советовался только с баронами. Короли плохо выполняли хартию. Поэтому в стране началась междоусобная война. Участвовало в ней чуть ли не все население Англии.

В 1265 г., в разгар этой борьбы, некоторые ее участники решили обсудить положение в стране и созвали парламент.

На него были приглашены:

  • бароны;
  • высшее духовенство;
  • по два рыцаря от каждого графства;
  • по два жителя от каждого города.

Возникший в ходе войны парламент превратился в постоянно действующее учреждение.

Учащимся предлагается рассмотреть схему “Английский парламент в начале ХIV века”. Школьники отвечают на вопрос: какой орган – Генеральные штаты во Франции или парламент в Англии – имел большую политическую силу, сильнее мог влиять на политику короля?

Школьники делают выводы.

Английский парламент оказывал большее влияние на государственные дела, чем Генеральные штаты во Франции. В ХII-ХIV вв. в Англии, как и во Франции, укрепилось централизованное государство в форме сословной монархии.

8. Закрепление изученного.

Учитель перечисляет термины, называет даты и имена; школьники дают краткие определения, называют события.

Перечень терминов, дат, имен:

- 1066 год 1066
- Вильгельм Завоеватель William 1, the Conqueror

- книга страшного суда

The Domesday Book

- Робин Гуд Robin Hood
- щитовые деньги “shield money”  
- Великая Хартия вольностей The Great Charter of Liberty
- 1265 год 1265
- парламент Parliament
- палата лордов The House of Lords
- палата общин The House of Commons

The British Parliament

The House of Commons

- How is the voting done?

By show of hands?

- No. There are two corridors – “Division Lobbies”- at each side of the House.

The one on the right is for the “Ayes” (aye is “Yes” in old English), and on the left for the “Noes”.

When voting is announced, the members go out into these Lobbies, to the right or to the left.

As they re-enter the House, they are counted at the door one by one.

Подведение итогов, выставление отметок.