Урок английского языка в 8-м классе

Разделы: Иностранные языки


Цели урока:

  • Познавательные:
    • знакомство учащегося с культурой поведения в стране изучаемого языка и дома;
    • знакомство с английскими и русскими пословицами.
  • Развивающие:
    • развитие способности к анализу, сравнению;
    • развитие языковой загадки.
  • Воспитательные:
    • воспитание умения вести себя в обществе;
    • формирование способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в паре и группе.
  • Учебные:
    • совершенствование грамматических навыков говорения (структура разделительного вопроса);
    • совершенствование навыков чтения и аудирования с общим охватом содержания и детальным пониманием.

ХОД УРОКА

I. Организационный момент и вступительные слова

Т. How do you do boys and girls. I am glad to see you. Dear friends! I am sure you know that it is very important for us to be well mannered, to know how to behaive properly.
We should be polite. If a person is polite, he or she is very pleasant for other people. This person has many friends, it is a pleasure to communicate with him. And this is the theme of our lesson.
Now, look at the blackboard. There are proverbs on it. Let’s read them and find Russian equivalents.

II. Фонетическая зарядка

На доске написаны пословицы и их русские эквиваленты. Ученики читают пословицы вслед за учителем, затем самостоятельно ищут соответствие русских и английских пословиц.

1. Custom is a second nature.
2. First think, then speak.
3. Eat at pleasure, drink with measure.
4. Tastes differ.
1. Молвишь – не воротишь.
2. Привычка – вторая натура.
3. О вкусах не спорят.
4. Ешь вволю, а пей в меру.

Учитель проговаривает пословицы, ученики повторяют за ним хором. Несколько учеников по очереди прочитывают английские пословицы.

III. Развитие навыков диалогической речи

T. Do you know how to speak politely? What can we say to make our speech more polite? Listen to our friends.

Два участника рассказывают диалог без разделительных вопросов (домашнее задание)

– It’s a beautiful day today (isn’t it?)
– Right! But it is a little bit stuffy. I don’t like summer, because it’s too stuffy and too hot.
– But you feel well today (don’t you?).You look wonderful.
– Oh, no! Not really! It’s my new sweater that makes me look well.
– The sweater is beautiful, that’s fine. I like it very much. Though… I am afraid it is not the right weather for wearing a sweater (is it?)
– Yes, but it is so nice that I can’t wait until the weather changes.

T. Well, this dialogue is good, but what can we do to make it sound more friendly?

Другие ученики рассказывают этот диалог, используя разделительные вопросы.

Грамматическое упражнение. Разделительные вопросы.

На доске написаны предложения.

T. So, if you want to sound more friendly, use tags. We can put them at the end of a sentence. Now look at the blackboard and make tag – questions of these sentences.

1. He can swim will.
2. She lives in London.
3. You are a good pupil.
4. You don’t like coffee.
5. He is not your friend.
6. She has no sister or brother.
7. Moscow is big city.

Ученики по очереди выходят к доске и добавляют “хвостики” к предложениям

Составление творческих диалогов с разделительными вопросами.

T. Now I want you to make up small dialogues. Use tag –questions, please. Work in pairs.

Дети составляют мини-диалоги с разделительными вопросами.

IV. Ролевая игра

T. Good for you. I see you know how to make a sentence sound polite.
Everyday wants to be polite and behave well, but not everybody knows how to do it.
Miss Manners will help our guests to behave properly. Meet Miss Manners!

Выходит мисс Манеры, здоровается, потом выходят два ученика, садятся за стол и ведут себя неправильно: кладут локти на стол, машут вилками, говорят с “полным ” ртом. Мисс Манеры учит их правилам поведения за столом. Читает правила, написанные на плакате.

– Don’t put your elbows on the table.
– Don’t wave the knife in the air.
– Don’t reach across the table.
– Don’t speak with your mouth full.
– Don’t lift a soup-bowl to your mouth.
– Don’t eat noisily.
– Put the table napkin on your knees.
– Use the fork and the knife properly.

Гости садятся за стол и ведут себя правильно.

– Now I see you are well-mannered. Thank you, artists. But I’d like to ask some questions to the others.

Мисс Манеры обращается к учащимся и задает им вопросы:

– You don’t put your elbows on the fable, do you?
– No, I don’t.
– You wave the knife in the air, don’t you?
– No, I don’t.
– You don’t reach across the fable, do you?
– No, I don’t.
– You speak with your mouth full, do you?
– No, I don’t.
– You don’t eat noisily, do you?
– No, I don’t.
– You put the napkin on your knees; don’t you?
– Yes, I do.
– You don’t use the fork and the knife properly, do you?
– Yes, I do.

V. Чтение

T. Table manners are almost common for Russian and English people, but there are some things which are not usual for the British. Let’s read Ex.4 on page 88 and see what is usual or unusual for Britain. There are some words on the blackboard. Let’s read them.

На доске написаны слова и транскрипция. Учитель читает слова, дети повторяют хором, потом индивидуально и говорят перевод. Читают и обсуждают текст, говорят, что типично, а что нет для Британцев.

  • to queue
  • to greet
  • to enter
  • patiently
  • at least
  • bump
  • to jump the queue

VI. Аудирование

T. We know that some people are really polite, some only think that they are polite. “Let’s listen to a story about a boy and decide if he is really well-mannered or not”.
“One morning a London boy was sitting in the bus on his way to school. He was sniffing all the time and making such a noise with his nose that the other people in the bus began to shake their heads. At last an old man who was sitting next to him said: “Little boy, have you got a handkerchief?”
“Yes, I have a clean handkerchief in my porket,” said the boy.“But I can’t give it to you. Mother said it is not polite to ask anybody for a handkerchief. You must have and use your own.”

T. Now answer my questions please.

1. Where was the boy going?
2. Why did other people in the bus begin to shake their heads?
3. Did the boy have a clean handkerchief in his porket?
4. Do you think the boy is well-mannered or not?

VII. Тест. “Are you polite?”

Учитель раздает листочки с написанными вопросами. К каждому вопросу даны два ответа. Дети самостоятельно выбирают правильный ответ. После этого учитель пишет на доске правильные ответы; 1а, 2в, 3а, 4а.

1. Who is the first to finish the telephone conversation?

a. The one who calls.
b. The one who is called.
c. The one who is older.

2. What would you do if a person sneeze in your presence?

a. You say “Be healthy”.
b. You pay no attention to it.

3. What would you do if you sneeze in the presence of other people?

a. You say “I am sorry”.
b. You keep silence.

4. What would you do if you see a person carring heavy thing?

a. You offer your help.
b. You pay no attention.

T. There are right answers on the blackboard. Count your score. You get 2 points for each correct answer.

  • If you have 8 points, you are well-mannered.
  • If you have 6 points, you sometimes break the rules.
  • If you have 4 points you should pay attention to your manners.

VIII. Подведение итогов