Цели урока:
развивающий аспект
- развитие способности к целеустремленной работу, к самостоятельному труду, к импровизации, к планированию своего высказывания, к воображению;
воспитательный аспект
- развитие потребности выбирать друзей по положительным качествам личности;
учебный аспект
- развитие речевых умений на основе творческого использования усвоенного материала в новых ситуациях общения;
сопутствующие задачи
- скрытый контроль уровня развития речевых умений; развитие умения работать в группе.
Оборудование:
1. Проекты учащихся
2. Картинки
3. Конверты с заданиями
Ход урока.
1. Определение темы урока.
Warming-up activity;
Children, do you like animals?
Why do you like animals?
I think animals are our good friends.
If you name the animals and little things, you can see on the blackboard, you will be
able to read the topic of our lesson. Name the 1st animal, please! What is the 1st letter in the word ass?
(Учащиеся называют животных и первые буквы слов, затем из этих букв составляют слова. Получается тема урока).
На доске висят картины с изображением следующих животных и предметов:
Рис. 1 |
Рис. 2 |
Рис. 3 |
Рис. 4 |
Рис. 5 |
Рис. 6 |
Рис. 7 |
Рис. 8 |
Рис. 9 |
Notebook Dog
(Слова Ice-cream, Dog, Elephant встречаются 2 раза).
An Ideal Friend
What do you think about the topic?
Is the topic interesting for you? Why?
2. Определение задач урока.
Children, what are your plans for today?
What would you like to do at our lesson?
Let’s think about our objectives?
После обсуждения ученик на доске записывает задачи урока.
Objectives: 1) to develop speaking skills.
2) to present projects.
3) to understand what an ideal friend is like.
4) to learn the classmates opinions about friends and friendship.
3. Лексическая зарядка.
Children, I see you are sitting in an unusual way. Why? How have you formed the groups? What is important in a partner?
P1: I think a partner is a person who is brainy.
P2: In my opinion a partner is a person who is easy to get along with etc.
I see that every group is ready for the lesson you have chosen the partners we can start.
4. Учащиеся тянут конверты с заданиями и в группах готовят ответы на вопросы.
I группа - What is a friendship?
P1: Friendship is great and beatiful and it last forever etc.
II группа - What is a friend?
P1: A friend is a person who is responsible, supportive and brainy etc.
P2: A friend is a person who keeps your secrets and cheers you up, when you are in trouble.
P3: A friend is a person who tries to understand etc.
III группа - What is a false friend?
P1: A false friend is a person who is not loyal and you can’t rely on him.
IV группа - What is an ex- friend?
An ex-friend is a person who was not a good friend, who did not stand by you no matter what.
(Обсуждение различных мнений).
5. Презентация творческих проектов.
Children, I see that you can explain what friendship is. It’s very good. I think you can tell what an ideal friend is.
Who is 1st to present a project?
Обсуждение и оценка каждого проекта. Пока следующая группа готовится к презентации своего проекта, проводятся игры.
a. Who can name more character traits of an ideal friend?
b. Finish the proverbs:
Make new friends and keep the old…(one is silver and other gold)/
Friends are…(the thieves of time).
No man is useless while he has a friend.
A friend to evergone is a friend to nobody.
A friend in need…(is a friend indeed).
One man…(no man).
One for all…(and all for one).
c. Find the word.
(Из отдельных букв учащиеся складывают слова, характеризующие идеального друга)
brainy – arbiyn: supportive – ppusroevti
6. Оценка проектов.
Whose project was the most interesting?
Who has presented project the most beautifully? What do you think about your own proect?
Which project was the best?
7. Беседа с гостями о дружбе и друзьях.
8. Домашнее задание: ex. 9, p. 52
9. Подведение итогов урока.