Открытый урок-игра: "Forest School of Merry Animals"

Разделы: Иностранные языки


Цели урока:

  • обобщить знания учащихся;
  • поддержать мотивацию к изучению английского языка;
  • активизировать речемыслительную деятельность учащихся;
  • воспитывать межличностные отношения.

Задачи:

  • тренировать детей в употреблении знакомых структур в монологической и диалогической речи;
  • развитие рецептивных видов речевой деятельности;
  • воспитание культуры общения;
  • воспитание чувства взаимопомощи.

Оборудование:

  • маски животных, сделанные детьми на уроке труда;
  • опорные карты для чтения и счета;
  • кроссворд на доске;
  • костюм для злой волшебницы Ханки-Манки;
  • магнитофонные записи (в т.ч. из УМК Галины Доля: записи №9,16,40);
  • волшебная палочка для Ханки-Манки.

Ход урока

(Учитель, обращаясь к гостям-ученикам второй половины класса, приглашенным родителям и учителям/)

Teacher: Good morning, dear guests! Welcome to our Forest school! I am the teacher and here are my pupils. They are playing roles of different animals. Do you want to know their names? Ask them.

Pupil-guest 1: Little mouse, what’s your name?

Pupil 1: My name is Kolya. I am a tiger.

Pupil-guest 2: Funny monkey, what’s your name?

Pupil 2: My name is Lena. I’m a monkey.

Teacher: Now we know each other. So, let’s begin our lesson!

All the pupils stand up.

Teacher: Good morning, children!

Pupils: Good morning, teacher!

Teacher: I’m glad to see you!

Pupils: Glad to see you too!

Teacher: Let’s start our lesson with warming-up!

Pupils:

My eyes can see!
My ears can hear!
My mouth can talk!
Let’s begin our work!

Teacher: OK! Well done! Sit down! Who’s on duty today?

Pupil 1: I am on duty today.

Teacher: Who’s absent today?

Pupil 1: El the Elephant is absent.

Teacher: What’s wrong with him?

Pupil 1: I am sorry. I don’t know.

Teacher: Oh, what a pity!

В этот момент раздается стук в дверь.

Teacher: Who’s there? Let’s look!

Из-за двери передают письмо. Учитель разворачивает его и читает.

Teacher: What awful thing is going to happen! Listen! “...Your friend El the Elephant is ceized by an evil witch. Her name is Hunca-Munca...” Ребята, злая волшебница Ханка-Манка похитила вашего друга слоника Эла и заточила его на острове Букваляндия. Мы сможем его освободить, если только разгадаем её загадку и выполним все её испытания. Ну как, спасем нашего слоника Эла? Can we free El the Elephant?

Pupils: Yes, we can.

Teacher: А хорошо ли мы готовы к испытанию? Ведь путь к Букваляндии не близок, да и испытания, очевидно, будут не легки. Все должны быть сильными, ловкими и, конечно, здоровыми. Нужно всем пройти медосмотр. Who wants to be a doctor? OK, Vika and Anton will be doctors. Let’s examine your parts of body.

Вика и Антон показывают движения под музыку. Дети под музыку исполняют песню:

My chin, my elbows, my hips, my feet  -  2 times.
And we all clap hands together.

Teacher: Good for you! Ребята, а как вы думаете, знание алфавита вам понадобятся? Ведь ваш друг находится на острове Букваляндия. Do you know the alphabet well? Let’s repeat it.

Дети поют песню про алфавит.

Teacher: Well done! And now let’s remember the numerals.

Дети поют песню номер 9 из УМК Галины Доля “Happy English”, опираясь на проиллюстрированные карточки с веселым счетом.

One sun, two shoes, three trees
Four doors, five hives, six sticks
Seven stars, eight plates
Nine signs, ten hens.

Teacher: Good boys and girls! And now let’s repeat the names of colours you know. You may need them.

Дети хорошо поют песню №16 из УМК Галины Доля:

Spring is green
Summer is bright
Autumn is yellow
Winter is white.

Teacher: Well done! And now let us move, dance and remember some action verbs! Поднимаем наш боевой дух перед состязанием с волшебницей!

Дети поют задорную песню (запись №40 из УМК Галины Доля), сопровождая движениями соответствующие им глаголы:

We like to read
We like to play
We like to study
Every day!

We like to jump
We like to run
We like to play
It’s fun!

Teacher: Congratulations! Поздравляю! Вы все успешно прошли подготовку. And now you are ready to start! Chut your eyes! Fly and repeat after me:

Hunca-Munca!
Stinky-Minky!
Rinky!Off!
Turn yourself around!
And now open your eyes!
Here we are!

Раздается звук выстрела хлопушки и появляется волшебница.

Hunca-Munca: Hello! I’m Hunca-Munca. And who are you?

Обращаясь поочередно к ученикам.

Pupil 1: I’m Arina the Mouse.

Pupil 2: And I’m Misha the Bear.

Pupil 3: I’m Irina the Fox.

Hunca-Munca: And how old are you?

Дети отвечают поочередно.

Hunca-Munca: And where are you from?

Pupils: I’m from Russia.

I’m from Russia too!

Teacher: Hunca-Munca, please, give back our pupil El the Elephant! We need him, we miss him.

Hunca-Munca: Of course, I can give him back but first play with me! For every well-done contest I shall give you one letter.

Учитель помогает понять сказанное, так как некоторые лексические единицы и грамматические конструкции неизвестны учащимся.

Teacher: Ханка-Манка будет давать вам по одной букве за каждое правильно выполненное задание.

Hunca-Munca: You’ll have to guess a magic word in this wise English proverb.

Teacher: Вам предстоит также из собранных букв составить волшебное слово в одной английской мудрой поговорке.

Hunca-Munca: And when you pronounce the whole proverb all together you’ll be given your friend back.My charms will not be strong any more.

Teacher: И после того, как вы произнесете полностью эту поговорку все вместе, вы получите вашего друга и волшебные чары будут бессильны.

Учитель обращаясь к детям.

Teacher: Can you free your friend?

Pupils: Of course, we can.

Teacher: Let’s go!

Hunca-Munca: My first contest. Put the numerals in right order. Who wants?

Дети располагают по порядку карточки с прописанными числительными.

Well done! And now do the sums! Who wants to do the sums?

Дети решают примеры на доске.

OK! Good for you! And now my second contest.
Contest for everybody! Read these words all together!

Дети читают дружным хором слова, изученные в течение всего учебного года (например, bird, monkey, bear, brother, this, that, fun, daughter, son, ski, swimming – pool, Great Britain, doctor, teacher, engineer, etc). Слова представлены по одному на ярких карточках.

You’ve done it very well! Take your second letter!

Ханка-Манка отдает детям вторую букву волшебного слова.

Hunca-Munca: And now let’s see if you know colours well!

Волшебница показывает разноцветные карточки

What colour is this?

Дети отвечают на вопросы волшебницы.

Hunca-Munca: Well done! Take one more letter! And now it is time for my fourth contest. Can you write? I hope you can. I’ll give you a very difficult task. Take a piece of chalk and write 7 words with the sounds [ei], [ou] and [ai] on the blackboard. Who wants to write?

3 ученика пишут слова со звуками [ei], [ou]и [ai] на доске и успешно справляются.

You’ve done it well again! OK! Take your fourth letter! And now, boys and girls, do you want to have one more letter?

Дети кричат: «Of course, we do!»

So, let’s see if you are strong and agile! Move and repeat my orders! Do it all together!

Дети повторяют за волшебницей приказы и выполняют их под музыку.

Hunca-Munca:

Hands up! Hands down! Hands on hips! Sit down! Hands up! To the sides! Bend left!
Bend right! 1, 2, 3 – hop! 1, 2, 3 – stop! Fly! Swim! Ski! Skate! Run! Jump! Clap – clap!
Step – step! Turn yourself around!
OK! Again! You’ve done it well! Take your fifth letter!
And now the sixth contest, the last one. «Read a riddle!» Listen to the first riddle!
«My colour is white. I can jump. I can’t run. What am I?» Try to guess! You are right!
This is a hare.
My second riddle «I am grey. I can run, jump. I can wash myself. I can’t fly. I like   milk. What am I?»
You are right! This is a cat.
And the last riddle. «I’m yellow and black. I can run, jump, walk. I’m from Africa. I’m not funny. I’m strong and dangerous. What am I?»
Who can guess? You are right again! This is a tiger.
You have done everything very-very well! Take the last letter and try to make the word and insert it into the proverb.

Доска переворачивается, и Ханка-Манка указывает на недостающее слово в начертанной на доске поговорке. Дети отгадывают слово и произносят поговорку. «A friend in need is a friend indeed»

Hunca-Munca: OK, my charms are not strong enough now. Your friend is free. See him in.

Teacher: And see Hunca-Munca off! Say good-bye to her.

Волшебница исчезает.

So, my children, you’ve won the evil witch. Let us sing the song.

Дети поют песню «Together»:

Together, together
Together every day
Together, together
We work and play!