Цель урока: обобщить знания учащихся по теме “Театр”, совершенствовать навыки и умения.
Задачи урока:
Образовательные:
- систематизировать знания учащихся по теме “Театр”;
- ознакомить учащихся с историей Большого Театра;
- активизировать работу каждого учащегося.
Развивающие:
- развивать лексические навыки говорения;
- развивать навыки аудирования с извлечением конкретной информации и детального понимания содержания;
- развивать мышление, логическую догадку, фантазию при изучении иностранного языка;
- развивать навыки просмотрового чтения.
Воспитательные:
- воспитание уважения к своей собственной культуре и культурному наследию нашей страны;
- прививать любовь и желание изучать иностранный язык через разные формы работы.
Практические:
- умение оценивать себя в разных видах речевой деятельности.
Аспекты языка: лексика.
Виды речевой деятельности: аудирование, говорение, чтение.
Режим работы: индивидуальный, фронтальный.
Виды упражнений: языковые, условно-речевые.
Оборудование: учебник “English 10–11” (Кузовлев В.П.), activity book “English 10–11”, презентация по теме “Театр”, карточки.
План урока:
1. Организационный момент.
2. Повторение материала по теме “Театр”.
3. Введение целей урока.
4. Обучение просмотровому чтению.
5. Развитие навыков говорения и понимания речи на слух.
6. Знакомство со знаменитыми людьми Большого Театра.
7. Закрепление пройденного материала.
8. Подведение итогов урока.
9. Домашнее задание.
10. Рефлексия.
Ход урока
I. Организационный момент.
- Hello, guys! You may sit down!
- Guys, how are you? If you are fine, raise your thumb.
Учащиеся поднимают большой палец, если у них хорошее настроение.
- Oh, I’m sorry to know that some of you are in bad mood. But I hope that at the end of our lesson you’ll feel better.
II. Повторение материала по теме “Театр”.
- Look at the board and read the phrase of the greatest English writer (слайд №2). Who said these words? Of course, William Shakespeare (слайд №3).
- Can you name the title of our lesson according to the phrase?
Учащиеся называют тему урока “Театр” (слайд №4).
- I think you’d agree with me if I said that theatre is a wonderful kind of art. Theatre educates us, influences our way of life, helps us to solve problems, to find answers to a lot of questions. Theatre carries us away from real life into the world of imagination. But theatre entertains us; it is a place where we can have a good rest. We can enjoy ourselves listening to good music, splendid voices, and seeing the excellent acting of the performers. Do you agree with me?
Учащиеся отвечают на вопрос учителя.
- What genres of theatres do you know?
Учащиеся отвечают ballet, musical comedy (operetta), opera, play. (Слайд № 5 и 6)
- What kinds of theatres do you know?
Учащиеся отвечают drama theatre, puppet theatre, travelling company, touring company, amateur theatre, opera and ballet house, variety theatre. (Слайд № 7–10)
III. Введение целей урока.
- What is the greatest theatre in our country?
Учащиеся отвечают “Большой театр” (слайд №11).
- Of course, the Bolshoi Theatre. Today we should know a lot of information about it by doing different tasks. We’ll revise our vocabulary on the theme “Theatre”, train our skills of oral speech, listening comprehension and reading comprehension.
IV. Обучение просмотровому чтению.
- What type of a theatre is the Bolshoi?
Учащиеся отвечают “opera and ballet house”.
- The Bolshoi Theatre is amongst the oldest and greatest ballet and opera theatres of the world. It is a historic theatre in Moscow which holds the performances of ballet and opera. Do you know when it was appeared and who designed it?
Учащиеся отвечают на вопрос.
- Look through the text “The history of Bolshoi” and find out the answers to my questions. (Приложение № 2)
Учащиеся просматривают текст “История Большого Театра” и находят ответы на вопросы. (Слайд №12)
- You have known that the Bolshoi Theatre was designed by Joseph Bovet. Can you tell me some words about him?
Учащиеся рассказывают об архитекторе Осипе Бове. (Слайд №13)
V. Развитие навыков говорения и понимания речи на слух.
- The Bolshoi Theatre is a monumental construction with eight pillars (колонны). The colonnade is topped by a quadriga of horses with Apollo as a coachman (четверка лошадей с Аполлоном в качестве кучера). Do you know why the colonnade was decorated with a quadriga of horses? May be they symbolize something? If yes, what?
Учащиеся пытаются ответить на вопрос (слайд №14).
- Each horse symbolizes four kinds of theatrical art such as music, dance, singing and poetry. You know that in the Bolshoi they play music, dance, sing and recite poetry.
- The theatre is called “Bolshoi”, may be you know why? What are your variants?
Учащиеся отвечают на вопрос.
- Now listen to me and check your suggestions. (Приложение №3)
- Look at the seating plan of the Bolshoi Theatre and name all parts of the auditorium. (Слайд №15)
Учащиеся называют части зрительного зала.
- What are the most expensive tickets and the cheapest ones?
Учащиеся отвечают на вопрос.
VI. Знакомство со знаменитыми людьми Большого Театра.
- World recognition of the Bolshoi Theatre is connected with the names of brilliant opera singers, ballet dancers, conductors, producers, ballet-masters. Could you enumerate the names of them?
Учащиеся отвечают на вопрос.
- Now look through the text and find out the names of singers, dancers, conductors and so on that you didn’t name and know. (Приложение №4)
Учащиеся просматривают текст и находят имена оперных певцов, танцоров, дирижеров и т.д., которых они не знали и не назвали.
- I suggest you to listen to the information about some of them. Let’s start with Yuri Grigorovich (Nadezhda Obukhova, Galina Ulanova).
Учащиеся слушают информацию о некоторых певцах, танцорах, постановщиках Большого театра (слайд №16–18).
- Put in the missing words in the right forms. Be attentive because there are 2 extra words. (Приложение №5)
Учащиеся вставляют слова в правильной форме.
- Nowadays the Bolshoi Theatre follows the development of traditional operas and ballets and creates new productions as well. Thus in 1997 V. Vassiliev produced a new version of the ballets “Swan Lake” by P. Tchaikovsky. And now we can see both version of “Swan Lake”: a “classical” version by Yu. Grigorovich and a “modern” one by V. Vassiliev.
- Let’s listen to a part of the ballet “Swan Lake” by Peter Illich Tchaikovsky. (Слайд №19)
- I suggest you to read the text “My first visit” and say what impressions a girl had after the performance. (Приложение №6)
Учащиеся просматривают текст “Мое первое посещение театра” и отвечают на вопрос.
- Did you visit a theatre? Where was it? What were your impressions?
Учащиеся отвечают на вопросы.
VII. Закрепление пройденного материала.
- You have known a lot about the Bolshoi Theatre and I want you to check your knowledge on this theme. Let’s do a test. (Слайд № 20–21)
Учащиеся выполняют тест по теме “Большой Театр”.
VIII. Подведение итогов урока.
- I’m quite satisfied with your work at our lesson. Now I would like you to give a mark to yourself and your classmates.
Учитель предлагает учащимся оценить свою работу на уроке и работу своих одноклассников.
IX. Домашнее задание.
- Revise your vocabulary on themes “Cinema”, “Theatre” and make up a report on “Famous people of the Bolshoi Theatre”. (Слайд №22)
X. Рефлексия.
1. Did you like our lesson?
2. What did you like at our lesson?
3. Did you like your working at our lesson?
4. How are you? I hope at the end of our lesson you feel better that in the beginning. If you are fine, raise your thumb.
- I am glad to know that your mood became better.