Сценарий медиаурока по английскому языку для 7-го класса по теме "Россия"

Разделы: Иностранные языки


Тема: Россия.

Учебно-методическое обеспечение: Афанасьева О.В., Михеева И.В. Новый курс английского языка для российских школ: 3-й год обучения (7 класс). – М.:Дрофа, 2004-2009.

Необходимое оборудование: персональный компьютер, операционная среда – Microsoft Windows XP, Microsoft Office PowerPoint, проектор, экран.

Авторский медиапродукт:

  • Среда: программа для создания презентаций Microsoft PowerPoint.
  • Вид медиапродукта: наглядная презентация учебного материала.
  • Технологический сценарий: презентация – последовательная модель. (Приложение: 21 слайд)

Целесообразность использования медиапродукта:

  • интенсификация учебно-воспитательного процесса (уменьшение времени подачи материала, увеличение количества предлагаемой информации);
  • повышение эффективности усвоения учебного материала за счет одновременного изложения необходимых сведений и показа демонстрационных фрагментов;
  • развитие наглядно-образного мышления за счет повышения уровня наглядности;
  • формирование системности и целостности в знаниях, умениях, навыках учащихся по английскому языку при использовании компьютерных технологий;
  • развитие мышления за счет возможности и необходимости самостоятельно обобщить материал, выстраивать логические связи, систематизировать предлагаемый материал.

Цели:

  • Образовательная – создать условия для развитие навыков устной речи.
  • Развивающая – способствовать развитию познавательного интереса, развитию памяти, коммуникативных способностей.
  • Воспитательная – способствовать воспитанию сотрудничества, умению работать в группе, развивать интерес к изучению своей страны.

Задачи:

  • активизировать фонетические навыки;
  • развивать умения и навыки устной речи;
  • совершенствование умений аудировать с целью извлечения необходимой информации;
  • совершенствование умений читать.

Форма проведения: экскурсия по стране.

План урока:

Этапы занятия

Временная реализация

1. Организационный момент. Приветствие.

2

2. Введение в тему урока. Речевая ситуация.

3

3. Фонетическая зарядка.

3

4. Повторение лексики.

5

5. Работа в группах.

6

6. Сообщение нового материала учащимися.

15

7.Выполнение упражнения.

6

8. Задание на дом. Подведение итогов.

5

ХОД УРОКА

1. Организационный момент. Приветствие

– Good morning! I’m glad to see you. How are you today? Let’s begin our lesson.

2. Введение в тему урока. Речевая ситуация

The topic of our lesson is “Russia”. We shall revise everything we know about our country. So, I want you demonstrate all your knowledge from the Geography and English courses. (Слайд 1)
Our class is divided into 4 groups. Each group will get scores for the work at our lesson. (класс разделен на 4 группы)
Where do we live?
What is the full name of our country?
What is the capital of our country?
What rivers in our country do you know?
What cities in our country do you know?

3. Фонетическая зарядка

You have to buy tickets for our trip. Read the words, for the right answer you will get the ticket.
Ученики берут билеты и читают на них слова по транскрипции. После правильного чтения ученик оставляет билет у себя.

4. Повторение лексики

Make up the sentences. (Слайд 2)
Учитель обращает внимание на употребление артиклей с географическими названиями. Учащиеся составляют предложения.

5. Работа в группах

Ученики сидят по группам и самостоятельно знакомятся с текстами. Каждой группе предложено индивидуальное задание.

Группа 1

What area does Russia cover?
What seas is Russia washed by?
How many countries does Russia border on?

Группа 2

What are the longest rivers in Russia?
What is the role of Volga?
What do you know about Lake Baikal?

Группа 3

Is Elbrus the highest mountain in the Russian Federation?
What the Urals are famous for?
What the Altai mountains are famous for?

Группа 4

What is the capital of Russia?
What sights in Moscow do you know?
What are the biggest cities in Russia?

6. Сообщение нового материала учащимися

Учащиеся каждой группы отвечают по своему заданию. Во время их рассказа показываются слайды.

(Предполагаемые ответы учеников):

Группа 1 (слайд 3):

Russia is a largest country in the world. It covers a total area of over 17 million square kilometers. The country is washed in the north by the Arctic Ocean and its seas: the Barents, the White sea and others; in the south by the Black sea, the Caspian Sea; in the East by the Bering Sea, the Sea of Japan and others; in the west by the Baltic Sea. Russia borders on 14 countries including the former republics of the USSR and also China, Mongolia and others.

Группа 2 (слайды 4-6):

The Ob, the Lena, the Yenisei, the Amur are the longest rivers in Russia. The largest river is the Volga. This river is a major transport route from North to South and a source of hydroelectric energy.
The largest lakes in Russia are the Baikal, the Ladoga, the Onega. Lake Baikal is the deepest one. It contains one fifth of the world’s fresh water.

Группа 3 (слайды 7-9):

The relief of Russia is mostly flat. There are three main mountain chains in Russia: the Caucasus, the Urals and the mountains of Southern Siberia (Altai, Western Sayan, East Sayan and others). The highest mountain in the Caucasus is Mount Elbrus.
The Urals extend from the Arctic Ocean to the seppes. This mountain chain divides the European and Asian parts of Russia. The Urals are famous for their valuable minerals.
Gorny Altai is the highest mountainous province of Siberia. Some mountain-masses are 3000 - 4000 m high. Their peaks are covered with snow and ice all year long. Glaciers descend along their slopes. The highest point of Siberia - Belukha(4506m) is situated there.

Группа 4 (слайды 10-12):

Moscow is the capital of Russia. It is one of the largest city in the world. Moscow is a beautiful city. There are a lot of sights in it. They are Red Square, St. Basil’s Cathedral, the Kremlin, the Tretyakov Gallery, the Bolshoi Theatre and others.
The main cities of Russia are Moscow, St.Petersburg, Novosibirsk, Krasnoyarsk, Vladivostok and others.

7. Выполнение упражнения

Учащиеся называют город, который описывает учитель.

  • It is a big city in the north-west of Russia. It is situated on the Neva River. It’s a very beautiful place famous for its museums and parks. (Слайды 13-14)
  • It’s a town at the Black sea. It’s very green and nice. There are a lot of hotels there. People come to this place for holidays. It’s a famous resort. (Слайд 15)
  • It’s a town on the Volga River near the Caspian Sea. It is famous for fishing. The place is very hot in summer. (Слайд 16)
  • It’s a town near the Lena River at the Laptev Sea. It’s a port but ships don’t come to this port in winter. They come in July, August and September. The weather in winter is very cold and there is ice on the sea and on the river. (Слайд 17)
  • It’s a very old town on the Klazma River. This town is about 900 years old. It is famous for its history. (Слайд 18)
  • It’s a big port in the east of Russia. People who live there do a lot of fishing and make ships. (Слайд 19)
  • It’s a port on the Volga River and a very old and beautiful place. It’s about 900 years. The place is famous for its history and for a very old theatre situated in it. (Слайд 20)

8. Задание на дом. Подведение итогов

I hope you have had wonderful time. Say, what was the most interesting for you and why? (рефлексия)
Подведение итогов урока (анализ работы учащихся и работы каждой группы, выставление оценок).
Your home task for the next lesson is:
Find and write the interesting information about our country. (Слайд 21)

Список предлагаемых источников:

  1. Афанасьева О.В., Михеева И.В. Новый курс английского языка для российских школ: 3-й год обучения (7 класс). – М.: Дрофа, 2004.
  2. Иллюстрированный атлас России. – ЗАО «Издательский дом Ридерз Дайджест», 2005.
  3. Россия./Авт.-сост. Т.П.Скорикова. – М.:Дрофа, 1997.
  4. Страны и континенты./ Авт.-сост. Н.Г.Брюсова, Н.А.Лебедева. – М.: Дрофа; 1997.
  5. http://images.yandex.ru