Овладение лексикой по теме "Животные"

Разделы: Иностранные языки


Цели и задачи: активизация и закрепление изученной лексики по теме, отработка фонетических, лексических и грамматических навыков, развитие навыков чтения, говорения.

Используемые технологии: коммуникативные, личностно-ориентированные, информационные, игровые.

Оборудование: картинки с изображением различных животных, транскрипционные значки.

Ход урока

I. Организационный момент.

– Good morning, boys and girls! (Good morning!)

– I am glad to see you. (We are glad to see you too.)

– How are you? (We are fine, thanks. And how are you?)

– I am fine, thank you. Who is absent today? (… is/are absent.)

– Sit down, please.

II. Фонетическая зарядка.

Please, look at the blackboard.

Какие звуки издает каждое из этих животных?

– Ежик пыхтит: [p-p-p]

– А сова ухает: [w-w-w]

– А котик фыркает: [f-f-f]

– Змея шипит: [∫-∫-∫]

– А собака рычит: [r-r-r] (Ученики повторяют звуки).

III. Речевая разминка.

1. Repeat the words after me, please. Let’s say it all together.

С помощью этого стишка легко вспомнить цвета. (Ученики повторяют за учителем)

Я домик нарисую белый – white,
Все нормально, все all right.
Трубочист весь черный – black,
Симпатичный человек.
Мышка серый свой жилет
Надевает на обед.
Серый по-английски – grey.

Ты запомнил все? ОК!

2. What pet do you have? (Ответы учеников: I have a …)

3. Let’s play our game. It will help us to remember a lot of English words.

Игра «Снежный ком».

Учитель предлагает учащимся поиграть в игру и вспомнить названия животных на английском языке. Он произносит первое словосочетание (a grey mouse). Ученик повторяет данное словосочетание и добавляет свое (a grey mouse, a black cat). Следующий ученик повторяет уже два словосочетания и придумывает свое словосочетание. Победит тот, кто повторит самую длинную цепочку словосочетаний.

IV. Физкультминутка.

– It’s time to have a rest. Let’s remember our poem. I want you to stand up.

Ученики рассказывают стихотворение и выполняют движения вместе с учителем.

Two little feet go tap, tap, tap.
Two little hands go clap, clap, clap.
Two little feet go jump, jump, jump.
Two little hands go thump, thump, thump.

V. Актуализация навыков диалогической речи.

Инсценировка сказки «Теремок». (6 действующих лиц)

There stood a small wooden house (teremok) in the open field. A mouse ran by:

– Little house, little house! Who lives in the little house?

Nobody answered. The mouse went into the house and began to live there.

A frog hopped by:

– Little house, little house! Who lives in the little house?

– I am a mouse. And who are you?

– I am a frog. Let's live together.

So the mouse and the frog began living together.

A hare ran by. He saw the house and asked:

– Little house, little house! Who lives in the little house?

– I am a mouse.

– I am a frog. And who are you?

– And I am a hare.

The hare jumped into the house and all of them began living together.

Then there came a fox. She knocked on the window:

– Little house, little house! Who lives in the little house?

– I am a mouse.

– I am a frog.

– And I am a hare. And who are you?

– And I am a fox.

The fox climbed into the house too.

A wolf ran by:

– Little house, little house! Who lives in the little house?

– I am a mouse.

– I am a frog.

– And I am a hare.

– And I am a fox. And who are you?

– I am a wolf.

The wolf climbed into the house too, and they all started living together.

A bear walked by. He saw the house and roared:

– Little house, little house! Who lives in the little house?

– I am a mouse.

– I am a frog.

– And I am a hare.

– And I am a fox.

– And I am a wolf. Who are you?

– And I am a bear!!!

The bear started climbing onto the roof and - crushed the whole house!

All of the scared animals ran away in different directions!

VI. Подведение итогов урока.

Thank you for your work. Let’s remember and learn the poem about the important rules.

Ученики повторяют слова стихотворения за учителем и показывают соответствующие движения.

Don’t run across the road,
Stop and look.
Don’t write on the wall,
Write in your book.
Don’t run in school,
Always walk.
Listen to the teacher,
Please, don’t talk.

Good bye, my dear friends.