Обобщающий урок по теме "Семья"

Разделы: Иностранные языки


Тема урока: “I know my family tree” (обобщающий урок по теме «Семья»)

Цели:

  • развивать монологическую и диалогическую речь;
  • активизировать речемыслительную деятельность учащихся;
  • развивать навыки аудирования, творческие способности учащихся;
  • прививать интерес к предмету;
  • формировать навыки работы в коллективе;
  • воспитывать межличностные отношения.

Задачи:

  • Учебные: формирование и развитие коммуникативных умений учащихся на основе языковых, социокультурных знаний, навыков: умения принимать на слух и понимать краткие сообщения, умения письменно оформлять несложную информацию, умения делать краткие сообщения на заданную тему.
  • Развивающие: развитие языковых и познавательных способностей, готовности к коммуникации, способности к догадке, к сравнению и сопоставлению.
  • Воспитательные: формирование у учащихся уважения и интереса к своей стране и другим странам; воспитание культуры общения; воспитание интереса к учению и формирования познавательной активности.

Оборудование урока: плакат “ The Family tree”,  карточки, рисунки учеников по изучаемой теме, слайды, выполненные с помощью программы “ Power Point” (Приложение 1).

Ход урока

I. Организационный момент.

Teacher: Good morning, children.

I am glad to see you.

Pupils: Good morning, teacher.

Teacher: Today we continue working on the topic “ Family”. We’ll speak about our families.

II. Warm-up Activities.

Teacher: So now, please, answer my questions:

What is the date today?

What is the weather like today?

Is it sunny?  Is it cloudy?

III. Phonetic Activities:

Teacher: Let’s   repeat the poem about the Family and recite it.

This is my father – a busy man,
He is writing with a pen.
This is my mother – a beautiful lady,
She is looking after a baby.
This is my brother – a clever boy,
He is playing with his toy.
This is my sister – a pretty girl,
She is dancing with her doll.
This is my cat – a funny pet,
It is looking for a rat.

(Учитель показывает  карточки со словами: father, mother, …и  ученики рассказывают стихотворение)

IV. Фронтальная работа.

Teacher: Look at the blackboard. You can see a tree. It is Misha Inin’s Family tree. Who are the members of Misha’s family?

(Ученики читают имена: Anna, Alex, Inna, Pavel, Kirill, Polina, Masha, отвечают на вопросы и прикрепляют карточки к дереву.)

V. Аудирование.

Teacher: Boys and girls, look at the blackboard and repeat new words.

Christmas holiday                                                                                                   

Paris

alone

danger

Teacher: So now, listen to the story about a boy and try to guess: What is his name?

The boy is eight. He is from America. His family is big. The boy has a father, a mother, two brothers and an uncle. His father’s name is Peter. He is very busy. His mother’s name is Kate. She is nice and kind. The boy loves his family a lot.

One day he is left at home by his family when they go on a Christmas holiday to Paris. The boy is alone. He is in danger!

Teacher: YOU are right. His name is Kevin McAllister. Look at him.

(Показ слайдов презентации «Один дома».) (Приложение 1)

VI. Project Presentation.

Teacher: And now let’s check your homework. Present your project to your classmates. ( Ученики вывешивают на доске рисунки и рассказывают о семье).

VII. Fun Time.

Teacher: Now it’s time to play.

1. (Слово “Family” написано вертикально и учащиеся составляют с каждой буквой новое слово)

F

A

M

Y

L

Y

Father

Aunt

Mother

sIster

uncLe

grannY

2. Назови одним словом.                    

Doctor, teacher, manager, actor, driver – (Job)

Kevin, Kate, Rob, Ann, Alex – (Name)

Father, mother, son , daughter, granny – (Family)

Cat, dog, parrot, hamster, turtle – (Pet)

Flat5, Lesnaya Street, Kamchatka, Russia – (Address)

3. Образуем новые слова (можно переставлять буквы)

1-я команда 2-я команда
Great-grandmother Great-grandfather

(eat, mother, he, red, tea, her, at, and date…)

(at, read, tea, and, her, father, eat, her…)

VIII. The conclusion of the lesson.

Teacher: Thank you for your lesson. Your marks are…Your home task is…

The lesson is over. Good-bye.