"Мой родной город" (My Native Town)

Разделы: Иностранные языки


Тема: Мой родной город (My native town).

Цель (для учителя): организовать общение учащихся по теме «Мой родной город» на основе ранее изученного речевого и языкового материала.

Задачи:

Обучающая: развивать речевые навыки и умения по теме «Мой родной город» в единстве и взаимосвязи 4-х видов речевой деятельности.

Развивающая: развивать умение работать в группе, индивидуально, коллективно с электронными и печатными источниками информации (ЭПУ, русско-английский словарь).

Образовательная: расширить знания о родном городе.

Воспитательная: воспитывать качества гражданина, патриота.

Цель (для учащихся): научиться представлять свой город иностранным туристам и на Интернет-форуме.

Оснащение урока: компьютер, мультимедийный проектор, экран, ЦОР.

Сценарий урока

Teacher

Student (s)

I. Организационный момент

Good morning, everybody. Well, how are you all today?

I’m fine. Thanks. Let's start our lesson now.

Fine, thanks. And you?

II. Основная часть урока

a) Do you remember where Richard lives?

In London.

What is there in London?

There is Buckingham Palace there.

There is the Victoria and Albert Museum in London.

There are a lot of parks in London.

What can people do in a park?

They can spend their spare time there. People can walk and play in a park. They can take various rides.

Good. You know where Richard lives rather well.

 

b) Well, do you want to know what we are going to read and speak about at the lesson.

Certainly, yes.

So, do the task and find it out. Work in fours.

На экране появляется первый слайд. Задание формулируется по-русски. (Приложение 1)

Fill in the words to build up the ladder. Write down the first letters of the English equivalents of the following Russian words. Use a Russian - English dictionary. Then read the word and you'll know the key word of our lesson. Let's see whose group will be the first.

Задание: прочтите слово, получившееся из первых букв английских эквивалентов русских слов, и сообщите его учителю (используйте русско-английский словарь).

Так как в деятельности присутствует элемент соревнования, дети стараются выполнить задание быстрее.

После того, как одна из групп показывает ответ учителю, на экране появляется новый слайд.

You are right, children.

You've got «Shakhty».

Today we'll speak about our native town Shakhty.

Shakhty.

c) Now let's see the way of introducing our town in the Internet-forum by one of the pupils of the 5th form.

Учитель озвучивает текст, делает это выразительно, в немного замедленном темпе, чтобы дети могли насладиться видами города и осознать текст о нем.

Демонстрируются слайды с фотографиями достопримечательностей города и текстом о нем.

Текст завершается словами I love Shakhty. And you?

We love Shakhty, too.

d) If you are tired a little let’s play our game and build some Shakhty streets.

Учитель или кто-нибудь из учащихся - ведущий проходит по классу и шепотом сообщает детям, каким объектом улицы они являются, например, a museum, a theatre, a shop и т.д.

 

Далее ведущий строит предложение. There is a museum in Shevchenko Street.

Ведущий продолжает «строить улицу».
There is a theatre on the right. You can see a hospital on the left.

Ребенок, которому было сказано, слово «museum» выходит к доске.

Выходит 2-й ученик и занимает своё место справа. Выходит 3-й ребенок.

Introduce yourselves.

I’m a museum. I’m a theatre, etc.

Далее дети садятся.

Строительство продолжается.

There are a lot of cafes in the city park.

There are many shops in Sovetskaya Street.

Игра проходит в быстром темпе, каждый получает возможность подвигаться. (Вместо игры можно провести обычную физкультминутку, но это снижает уровень эффективности реализации задач.)

Выходят несколько детей, которым было сказано одинаковое слово «cafe».

Выходят «магазины»

Ok, children. Are you ready to improve your English? Good!

Дети кивают в знак согласия, произносят «Yes», и т.д.

e) And now look at the text about Shakhty and read it to yourselves. Try to remember it as good as possible. It is necessary for you because you'll work as guides and interpreters later.

First prepare your excursion in writing. Do it in your activity-books.

Демонстрируется слайд с текстом без фотографий.

Текст убирается. Дети выполняют задание в рабочих тетрадях.

Complete the sentences with the suitable words from the box. Завершите текст экскурсии по городу Шахты, вставив подходящие слова из рамочки. (Приложение 2)

Victory
Square
Shops
Native
walk and  play
can spend
do shopping
Shevchenko Street
there are

My ______ town is Shakhty. It is beautiful and big. Tourists can visit Lenin Square, _______, the Pushkin Library and the Museum in Shakhty. Children and their parents ___ ______ their spare time in the City Park. _______ many cafes in it. They can take various rides in the park. They can _______ there. There are many shops in Sovetskaya Street. People can _______ there. There is a theatre in________.

I love Shakhty! And you?

Now check yourselves.

Вновь демонстрируется текст.

Выставленные слова выделены другим цветом, что делаетпроверку более эффективной.

My native town is Shakhty. It is beautiful and big. Tourists can visit Lenin Square, Victory Square, the Pushkin Library and the Museum in Shakhty. Children and their parents can spend their spare time in the City Park. There are many cafes in it. They can take various rides in the park. They can walk and play there. There are many shops in Sovetskaya Street. People can go shopping there. There is a theatre in Shevchenko Street.

I love Shakhty! And you?

f) A lot of tourists are in Shakhty. Let me see if you are ready to show them our native town.

 

What do you see?

Lenin Square.

Is this the Krasin Memorial or Victory Square?

Victory Square.

Is this Sovetskaya or Sadovaya Street?

Sovetskaya Street.

What is there in Sovetskaya Street?

A lot of shops.

What can people do in the park?

They can go to a cafe.

What is there in Shevchenko Street?

There is a theater in it.

Do you like Sovetskaya Street?

Yes,I do.

Well done!

Who wants to be a guide and introduce Shakhty to the tourists from Scotland.

Let me try.

Один или несколько учащихся проводят устную экскурсию по городу, используя слайды.

III. Заключительная часть

I hope it was rather interesting for you to show your native town to tourists. At home add some information about one more street to your excursion. You've worked well at the lesson. Great!

 

I love Shakhty, children! And you?

The lesson is over. See you next week. Good luck.

We love Shakhty too.