Урок во 2-м классе по УМК "Millie" Unit 5 Lesson 3 "A Christmas Story"

Разделы: Иностранные языки


Тема: A Christmas Story.

Цели:

  • Учебные:
    • пополнить пассивный и активный  словарь учащихся;
    • закрепить в речи употребление лексики прошлых уроков.
  • Развивающие:
    • развивать творческие способности учащихся;
    • развивать догадку при переводе незнакомых слов.
  • Образовательные:
    • учить учащихся находить необходимую информацию в тексте;
    • учить в игровой ситуации применять полученные знания на прошлых уроках.
  • Воспитывающие:
    • воспитывать интерес учащихся к традициям изучаемого языка.

ХОД УРОКА

T: One of the most important holidays in Great Britain is Christmas but it is not such popular as in our country.  In our country we like New Year most of all. It’s time when we can get and make presents for closed people. We have many entertainments. So today we are going to speak about Christmas. Name the most popular Christmas song in Great Britain. (Jingle Bells)

Great! And can you sing the most famous part from the song?

Children sing the song “Jingle Bells” Ex.1 p.49

Cl:

Jingle bell!
Jingle bells!
Jingle all the way!
Oh, what fun it is to ride,
In a one-horse open sleigh!

Well done! Tell me, please what one of the most famous children’s New Year’s song is in our country.

(The New Year Tree was born in the wood.)

Wonderful!

Работа с текстом песни

At first I offer to listen to this song in Russian and remember it.
Name the main characters in the song.

Дети называют героев песни на русском языке   (ёлочка, мороз, метель, заяц, волк, лошадь, мужичок).

I’ll give you a sheet of paper with the song find these words in the text.
So what are the main characters in our song? (the New Year Tree, the Snow Storm, the Frost, a hare, a wolf, a horse, an old man)

В лесу was born the ёлочка
В лесу it is  росла
Зимой and летом  shapely
Зелёная была.

Snow-stormsings the песенку
Sleep ёлочка бай-бай
The Frost снежком укутывал
To look не замерзай.

Трусишка hare серенький
под New Year Tree скакал
порою wolf, the angry wolf
a jog-trot пробегал.
Теперь it is нарядная
На holiday пришла
And many, many радостей
The children  принесла.

На данном этапе в процессе этой работы я провожу «мозговой штурм»

Brain Storm

Name the actions what they do? (Was born, sing, look, sleep, jump, run, cut, carry)

Работая с глаголами, пытаемся с учащимися разобрать, как бы мы могли показать эти движения без слов, в пантомиме. А затем учащимся предлагается проиграть1-3 куплет, используя предложенные движения. Для этого выбираются участники пантомимы.

Let’s try to act the 1, 2 and the 3 parts of the song.

Пантомима.

What happens in our story at the end?

(The New Year comes to children)

The New Year comes to us. Let’s decorate our New Year Tree/Christmas tree.

Учащиеся украшают главную героиню – Ёлочку шарами, хлопушками, гирляндами, звездой, колокольчиками. Повторяется лексика 1 урока Ex. 1 p.48

What can we do? 

P1: Take some baubles.
P2: Take some bells.
P3: Take some crackers.
P4: Take some stars.
P5: Take some lights.

Our New Year tree is very beautiful now. Do you agree with me? –Yes.

Учащимся раздаются карточки с заданиями.  При работе карточками  можно дать объяснение, когда и в каких случаях может употребляться, то или иное слов.

Например:   a slender girl, a slim girl – a shapely figure
A well-dressed girl, a smart car/ dress – gaily-decorated tree/ room

Card 1

Find the answers:

1. What kind of New Year Tree in our story?

  1. Slender
  2. Slim
  3. Shapely

2. What’s the English for «нарядная»?

  1. Well-dressed
  2. Gaily decorated
  3. Smart

Card 2

Find the answers:

1. Who sings the songs to New Year Tree?

  1. The Snow Storm
  2. The Frost
  3. The New Year Tree

2. Who jumps under the New Year Tree?

  1. a hare
  2. a wolf
  3. a children

3. Who runs? (a jog trot)

  1. a children
  2. a wolf
  3. a hare

4. Who brings many joys for children?

  1. The Snow Storm
  2. The Frost
  3. The New Year Tree

Card 3

Match the pairs: Santa Claus, New Year Tree, Christmas, Father Frost, Christmas Tree, New Year Day.

1
2
3

Let’s read all English words and try to sing a song in a new variant.

Учащиеся поют песню под музыку.