Цель:
- Познакомить учащихся с планетами солнечной системы, их расположением в космосе и взаимодействием.
- Учить ориентироваться в пространстве.
- Довести до сознания учащихся неразрывную связь человека и космоса.
- Развивать навыки аудирования.
- Развивать интерес к планетам солнечной системы.
- Расширить кругозор учащихся.
- Познакомить с образованием степеней сравнения прилагательных beautiful, interesting, wonderful, useful.
Оборудование:
- таблицы "Планеты солнечной системы", "Звёздное небо",
- аудиозапись песни,
- звёздочки.
Ход урока
1. Организационный момент
2. Приветствие
Учитель: Good morning, children!
Ученики: Good morning, teacher!
Учитель: Sit down.
3. Речевая зарядка
Учитель:
Look left
You see sky
Look right
You see star
Star is here
Star is there
Stars are everywhere.
4. Развитие навыков диалогической речи
Учитель: We are going on a wonderful journey but first of all let`s come in the past, solar system of the planet.
Учитель зачитывает «Neighbors in Space».
Учитель: Pay your attention and be ready to answer the questions.
We are the Planets.
I am the Sun.
We are the Planets.
I am the Sun.
We are neighbors in space!
I am the Sun.
I am the brightest star in the sky!
All of the planets move around me.
I am Mercury.
I live the closest to the sun.
The sun keeps me very warm.
I am Venus.
People call me the "Evening Star"
because I look so bright!
Well, you may be bright, but
I am Earth, the only planet full of life!
Maybe so, but you are not
bright red like me! I am Mars!
Make way for me, mighty Jupiter.
I am the biggest planet of them all!
I am Saturn, the most beautiful
jewel in the solar system!
Look at all my rings!
I am Uranus. I spin sideways.
That makes me different and special.
I am Neptune. I am never alone.
I have my little friend Pluto right
beside me all the time!
I may be the smallest planet,
but I am also the coldest!
I am Pluto. Brrrrrr!
We are the Planets.
I am the Sun.
We are the Planets.
I am the Sun.
We are neighbors in space!
5. Знакомство с новой грамматической темой (степени сравнения прилагательных)
Учитель: Answer the questions.
What is the brightest planet in the sky?
Ученик 1: The Sun.
Учитель: What is the smallest planet?
Ученик 2: Pluto
Учитель: What is the biggest planet?
Ученик 3: Jupiter
На доске висят три слова, которые нам подскажут тему нашего сегодняшнего урока: «Степени сравнения прилагательных».
А кто мне скажет как мы образуем степени сравнения прилагательных? Правильно, мы добавляем окончание -er и -est.
Now, open your work-books and write down the date and the theme of the lesson.
Учитель:
Solve the riddle.
Higher than a house
Higher than a tree
Oh! Whatever
Can that be?
Учитель: What are we talking about today?
Ученики: Stars.
6. Первичное закрепление нового материала
- Образуйте степени сравнения следующих прилагательных:
- small-
- bright-
- Напишите недостающую форму прилагательных:
- Kind- …-kindest
- Small-smaller-…
- …-shorter-shortest
- …-taller-…
- Clean-…-cleanest
7. Музыкальная физминутка
Учитель:
Let`s sing a song "Twinkle, twinkle little star"
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are.
Up above the world so high,
Like a diamond in the sky.
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are.
When the blazing sun has gone,
When he nothing shines upon,
Then you show your little light,
Twinkle, twinkle, all the night.
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are.
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are.
Up above the world so high,
Like a diamond in the sky.
Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are.[2]
8. Работа с текстом
Now, let's read the story «The Sun and the Wind»
The Wind and the Sun were disputing which was the stronger. Suddenly they saw a traveller coming down the road, and the Sun said, "I see a way to decide our dispute. Whichever of us can cause that traveller to take off his cloak shall be regarded as the stronger. You begin." So the Sun retired behind a cloud, and the Wind began to blow as hard as it could upon the traveller. But the harder he blew the more closely did the traveller wrap his cloak round him, till at last the Wind had to give up in despair. Then the Sun came out and shone in all his glory upon the traveller, who soon found it too hot to walk with his cloak on.
Answer the question «Which is stronger?»
Посмотрите иллюстрацию к тексту и попробуйте догадаться кто сильнее: ветер или солнце?
Давайте познакомимся с новыми словами, с которыми мы встретимся в этом тексте.
- Take off-снимать
- Coat-пальто
Using these words make up sentences.
Now, let's read the story. Listen to me and repeat after me.
После прочтения текста кто изменил своё мнение о том кто сильнее.
Let's act it out. Please, read the dialogue.
9. Подведение итогов
Учитель: Now we check your creative tasks. What do you know about planets?
Ученик 1: Меркурий.
Учитель: What kind of stars could be?
Ученик: They could be giant and dwarfish.
Учитель: What colors are the stars?
Ученик: They are yellow, red, blue.
Учитель: In which constellation is Pole Star?
Ученик: Pole Star is in The little Bear.
10. Домашнее задание
Учитель: Try to write an essay "My favourite planet"
11. Рефлексия
На доске изображено три неба (1-голубое, 2-тёмно-синее, 3-серое), но на них нет звёзд. Зажгите на небе звёздочки, согласно вашему настроению. Голубое небо значит, что вам наше путешествие понравилось очень сильно, тёмно-синее означает, что урок понравился, не очень сильно, серое - совсем не понравился.
Литература
- Биболетова М.З. "Английский язык с удовольствием", учебник 4 класса, 8 класса общеобразоват. Учреждений. - Обнинск: Титул, 2010.
- Газета "Английский язык". Издательский дом "Первое сентября", № 15/2007/33.
- Кузовлев В.П., Лапа Н.М. Английский язык: учеб. для 6 кл. общеобразоват.учреждений-9-е изд., перераб. - М.: Просвещение, 2006. - 207с.
- Плешаков А.А. "Мир вокруг нас", учебник для 4 класса начальной школы в 2 частях, М: Просвещение, 2004.