Цели:
- Повышение и развитие коммуникативных способностей учащихся, умение вести монологическую речь.
- Развитие творческих способностей учеников, формирование навыков самостоятельной работы и работы в группе.
- Развитие положительной мотивации и познавательного интереса к изучаемому материалу и процессу учебной деятельности.
Познавательный аспект: знакомство учащихся с видами хобби
Воспитательный аспект:
- формирование коммуникативных умений, умений саморегуляции и саморегулирования своей учебной деятельности;
- формирование социальной (готовность к взаимодействию, освоению новых способов деятельности, умение работать в команде) и коммуникативной (готовность и способность осуществлять устную коммуникацию) компетентности.
Сопутствующая задача: развитие умения читать с детальным пониманием содержания и с целью извлечения конкретной информации, развитие умения работать в парах.
Оснащение урока: компьютер, проектор, авторская презентация к уроку со слайдами и видео.
Ход урока
1. Организационный момент
T: Hello children. I’m glad to see you. Let’s meet each other. Please, tell you name and what you like doing among all the hobbies like watching TV, reading, cooking, playing the piano or doing sports. I’m Elena Ivanovna. I like playing the piano. What about you?
St: I’m….. I like…..
2. Ассимилитивно-проблемная установка
T: Please, watch the video. And try to guess what we are going to speak about?
St: Free time
St: Leisure time
3. Речевая зарядка
T: First of all look at the screen. Listen and repeat the words.
- Taking photos
- Going jogging
- Going climbing
- Relaxing with your family
- Hanging out with your friends
St: (учащиеся повторяют труднопроизносимые слова по теме)
4. Обучение коммуникативной грамматики
T: In this lesson you can learn about how to talk about your free time in English. What do you like doing in your free time? Do you have interesting hobbies? Talking about your free time is a great way to start a conversation in English or to find things in common when you’re speaking to somebody. By the end of this lesson you’ll be able to speak clearly and naturally about your free time in English.
What kind of free time activities do you prefer? Let look how you can talk about free time activities and hobbies which you like? What do you like doing?
(на экране появляются предложения, и их произносит диктор)
T: Can you see a pattern here? In every sentence after like we use of a verb plus -ing
(на экране появляется грамматическая структура и картинки)
T: Can you make a sentence? What do you like doing in your free time?
St: (учащиеся составляют предложения и рассказывают)
T: But just using “like” can be repetitive and boring. So what other verbs and phrases can you use? Well, you can use verbs and phrases like:
I love ______
I enjoy _____
I am keen on ______
I am interested in _______
I am mad about _______
I am fond of __________
For example…. (на экране появляются фразы, которые произносит диктор)
T: Now it’s your turn. Can you make sentences using these different phrases and verbs.
(на экране клише фраз и картинки по теме)
St: (учащиеся высказывают свои предложения)
T: Ok. Now you can say something about what you like doing.
4. Обучение аудированию
T: British people spend their free time in a lot of different ways. Let’s watch and listen to British teenagers. What do they do in their free time?
(учащиеся смотрят видео)
T: And now watch again and cross out one piece of incorrect information for each person as in the example. Be careful one person’s information is all correct.
(учащиеся выполняют задание на карточках, просматривая фильм; после выполнения задания обмениваются своими листочками и проверяют друг у друга, правильно ли выполнено задание; на экране слайд с правильными ответами).
5. Обучение поисковому и ознакомительному чтению
T: Now open your student’s books at page 57. Look at this leaflet of clubs, read it and underline in the text the activities which you can do when you join these clubs? You have three minutes.
(учащиеся в течение трех минут просматривают текст и подчеркивают главную мысль (чему они могут научиться в этих клубах))
T: Please, tell me what activities you’ve underlined.
St: (ответы учащихся)
T: And what club would you like to join? And why? As, for me, I’d like to join a book club because I can read exciting novels there. And what about you? Use your text and stars for voting for your favourite club.
(на доске висят названия клубов, и каждый учащийся, проговаривая название клуба и то, чему он там может научиться, вешает звезду под названием клуба)
T: Which one is the most popular club? Which one is the least popular?
6. Обучение письму
T: Let’s advertise the least popular club. Now I want you to learn how to do an advert. Look at the screen, you see the one. Read it and complete the sentences.
7. Домашнее задание
T: At home write your own advert of any club, where people can spend their free time.
8. Рефлексия
T: At the end of our lesson I want you to tell us what you’ve learnt during it. As for me, I have leant a phrase “taking pictures”…
(учащиеся проговаривают, что им больше всего запомнилось на уроке.)
T: Thank you so much. The lesson is over. Bye-bye, children.