Цель урока: Отработка навыков диалогической и монологической речи по теме «Nice to Meet You».
Задачи урока:
- Развивать речевые умения по теме: высказываться по предложенной ситуации, вести беседу в рамках изученного материала.
- Тренировать учащихся в употреблении знакомых лексических единиц и грамматических структур
- Воспитывать культуру общения и правила поведения в обществе.
Оборудование:
- магнитофонная аудиозапись;
- интерактивная доска;
- визитные карточки учеников (на карточке: имя, возраст, страна, национальность, хобби, любимый вид спорта, номер телефона);
- диктофон.
Тема урока (на интерактивной доске): «Nice to Meet You at the International School Party»
Организационный момент
T: Good afternoon, children! Glad to see you.
Cl: Good afternoon, teacher! Glad to see you too.
T: Sit down, please.
Речевая зарядка
(в форме T → P1, P2, P3).
T: A fine day today, isn’t it?
P: Yes, it is.
T: A snowy day today, isn’t is?
P: No. I’m afraid not.
T: A frosty day today, isn’t is?
P: Oh, no.
T: A windy day today, isn’t is?
P: Yes, rather.
T: How are you, Mike?
P: I’m fine, thank you.
T: What about you, Kate?
P: I’m all right, thank you.
T: And how are things with you, Andrew?
P: I’m OK. And you?
T: I’m great, thanks
Фонетическая разминка
Использую традиционную детскую игру на пальцах. Дети хором проговаривают стихотворение за учителем, сопровождая слова действиями.
Three Little Monkeys.
Three Little Monkeys jumping on the bed.
(Дети постукивают кончиками трех пальце по ладони правой руки)
One fell off and bumped his bed.
(Дети прижимают один палец к ладони, «убирают» его;
Обе руки прикладывают к голове, показывая, что ушибли ее).
Mama called the doctor and the doctor said.
(Дети набирают номер телефона и прикладывают трубку к уху).
No more little monkeys jumping on that bed.
(Дети делают ритмичные движения указательным пальцем из стороны в сторону).
Основные задачи и цели урока
T: We are going to the International School Party today. You’ll take the parts of different characters, for example, students from different countries. You’ll make new friends there, you’ll sing and play at the party.
Oсновной этап урока
1.
T: Before going to the party, you should remember what we say and ask people about when we meet them for the first time.
T: Ask about a person’s name, age, country, telephone number, address, favourite sport, and hobby.
Учащиеся задают вопросы на основе ключевого слова (все слова на интерактивной доске: name, age, country, telephone number, address, favourite sport, hobby)
P1: What is your name?
P2: How old are you?
P3: Where are you from?-
P4: What is your telephone number?
P5: What is your address?
P6: What is your favourite sport?
2.
T: Now take your visiting cards and interview each other. Get as much information as you can.
Работа проводится в группах по 4 человека. Два раза меняя партнеров, учащиеся задают вопросы и отвечают на них в соответствии с полученной ролью.
3.
T: We are ready to go to the International School Party. Don’t forget your visiting cards!
(Звучит фоновая музыка)
T: You know people speak English in different countries. Let’s repeat the names of these countries. Look at the board! You can see the flags of these countries. Match the flags and the names: Great Britain, the USA, Australia, Canada, England, Ireland, New Zealand, Scotland, and Wales. (Работа на интерактивной доске. После повторения названия стран, ученики должны соединить названия стран с флагами этих стран).
4.
T: I have some cards with names of children from different countries. Some pupils of your class will take these cards and will be the guests at our party.
T: Let’s get acquainted.
Учащиеся пытаются познакомиться и побеседовать с возможно большим количеством “гостей”.
T: Oh, I see you have many new friends. Introduce them to me, please.
P1: This is Charles from Wales.
P2: This is Andrew from Scotland. И т. д.
T: Delighted to meet you all. We are happy to have new friends, aren’t we?
5.
T: You’ ve worked hard and it’s time to relax. Let’s sing the song “If You Are Happy”.
На интерактивной доске слова песни и группа ребят, выполняющих движения (видео с ютуба). Ученики поют песню и выполняют соответствующие движения.
Текст песни.
If you're happy and you know it,
stomp your feet.
If you're happy and you know it,
And you really want to show it,
If you're happy and you know it,
stomp your feet.
If you're happy and you know it,
nod your head.
If you're happy and you know it,
nod your head.
If you're happy and you know it,
And you really want to show it,
If you're happy and you know it,
nod your head.
If you're happy and you know it,
turn around.
If you're happy and you know it,
turn around.
If you're happy and you know it,
And you really want to show it,
If you're happy and you know it,
turn around.
If you're happy and you know it,
say we are, we are.
If you're happy and you know it,
say we are, we are.
If you're happy and you know it,
And you really want to show it,
If you're happy and you know it,
say we are, we are.
6.
T: Unfortunately, some children couldn’t come to our party. They sent us letters.
Письмо на интерактивной доске.
Зачитываю письмо.
Hi My name is Cherie. I’m from Perth, Australia. I’m in the second year High School. My favourite sports are swimming and squash. My hobby is cooking. I’m an ‘A’ – student.
Необходимые пояснения: squash-игра в мяч; an ‘A’ student-отличница.
T: I have an idea. Let’s send our speaking letters to Cherie.
Рассказы детей о себе записываются на диктофон. Учащиеся не успевшие «отправить» звуковое письмо, пишут письма о себе дома.
Подведение итогов урока
T: Well, our party is over. Thank you for your work. Your marks are excellent. Good-bye!