Открытый урок английского языка по теме «Одежда». 3-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 3


Урок разработан на основе УМК И.Н. Верещагиной, Т.А. Притыкиной для 3 класса школ с углубленным изучением английского языка.

Тип урока – комбинированный.

Цели урока:

  • воспитательные цели - осуществление нравственного воспитания учащихся, формирование навыков и умений интеллектуального труда; воспитание культуры мышления, общения, поведения, обучение умением пользоваться разными источниками информации;
  • образовательные цели - научить детей рассказывать кто во что одет; вести диалог “В магазине одежды”; составлять краткий пересказ текста;
  • развивающие цели - развитие интеллектуальной, эмоциональной и мотивационной сферы личности учащихся; расширение кругозора учащихся.

Задачи урока:

  • закрепление изученной лексики по теме “Одежда”;
  • знакомство с новой лексикой по теме “Одежда”;
  • тренировка употребления новой лексики;
  • повторение лексики по теме “Цвета”;
  • тренировка употребления глаголов в Present Progressive;
  • развитие диалогической речи;
  • развитие навыков чтения.

Ход урока

1. Вступление

T: Hello, boys and girls! I’m glad to meet you! How are you today?

PP: We are fine. Thank you. And how are you?

T: I’m fine, too. Thank you. (Приложение 1, слайд 1) Today is 14 December. Today is Thursday. Today we continue speaking about Clothing. We’ll speak about clothes you like to wear and what clothes you are wearing now. You will act the dialogues, read, do grammar exercises and of course, you’ll have action time. Are you ready?

PP: Yes, we are.

2. Разминка

T: OK. Let’s begin our lesson with phonetic exercises.

PP: Shoes and boots, boots and shoes!

Come and buy the size you use,

Try them on before you choose,

Shoes and boots, boots and shoes!

T: OK. Now let’s do some grammar exercises.

(На экране – презентация с грамматическим упражнением. См. Приложение 1)

3. Основная часть.

T: Well done! Let's remember names of clothes and we will learn new words.

(На экране демонстрируются отрывки из видеоурока

http://www.youtube.com/watch?v=j62HR5lNpzw 0.40-1.54 и 4.50-6.28. Дети смотрят видео и повторяют слова и фразы за диктором.)

T: Good work, kids! Now describe your pictures, please.

Дети достают заранее приготовленные рисунки и рассказывают кто во что одет. На экране остается последний видео кадр как образец для высказывания.

P1: He is wearing a blue shirt and black trousers.

P2: She is wearing a yellow dress and green shoes.

P3, P4, P5.

T: Well done! Now let’s play a game. You will go to the shop to buy the clothes you need.

(Раздаем карточки для диалогов. См. Приложение 2. Дети разыгрывают диалоги на основе ранее выученного уп.8 ст.58, заменяя названия одежды, цвет и размер в соответствии с полученной карточкой.)

P1: Hello! I’d like a pair of jeans, please.

P2: What colour would you like?

P1: Blue.

P2: And what size do you want?

P1: Thirty-two. Can I try them on?

P2: Of course.

T: You are very good pupils! Let’s have action time.

(Дети выполняют команды зарядки только в том случае, когда они слышат слово PLEASE.)

T: You’ve done exercises very well. And your dialogues were very good. Now let’s think what things can we buy in shops except clothes.

PP: food, games, computers...

T: You are right. Open your book, please, p.61 ex.7. You will read the text “A Good Idea” but first look at the pictures and try to guess that it is the text about.

P1: This tale is about a cat.

P2: This tale is about mice.

P3: The cat likes to watch TV.

P4: The mice like to eat.

T: Very good. Please, read the text and we will see if your predictions are right.

(Дети читают текст.)

T: Please answer my questions. Who lived in the house?

P1: A big cat and mice lived in the house.

T: What was the cat’s name?

P2: The cat’s name was Tom.

T: Where did Tom live?

P3: He lived in the kitchen.

T: Where did mice live?

P4: They lived under the kitchen.

T: Could the mice eat in the kitchen?

P5: No, they couldn’t.

T: Why?

P6: Because Tom was in the kitchen.

T: What did Tom like to do?

P7: He liked to watch TV.

T: What did the mice do to eat in the kitchen?

P8: The mice bought a TV set for Tom.

P9: Now Tom watches TV every evening.

P10: And the mice can eat in the kitchen.

T: Very good. Now let’s find 6 or 7 sentences to give the main idea of the tale.

(Находим и подчеркиваем в тексте предложения, выражающие основную идею сказки.)

4. Заключительная часть.

T: Your home task is – to learn the new words and to retell this tale.

Very good. You’ve done all the tasks very well. You are good pupils. You can read in English, you can understand English, you can speak English. You were very active. You get excellent and good marks. Thank you for your work. Good bye!