Урок английского языка "My bedroom"

Разделы: Иностранные языки


Цель урока: формирование коммуникативной компетенции по теме “ My bedroom “, развитие речевой компетенции, профориентация.

Основные задачи:

  • Образовательная (познавательная): систематизировать и обеспечить усвоение активного лексического материала по данной теме.
  • Развивающая (регулятивная): формировать у учащихся потребность к знаниям и способствовать их речевому взаимодействию ; развивать эстетический вкус, воображение при моделировании ситуаций общения.
  • Воспитательная (личностная): поддерживать познавательный интерес учащихся и формировать их мотивацию к дальнейшему изучению английского языка;  Определение общей цели и путей ее достижений, умение договариваться о распределении функций и ролей в совместной деятельности, осуществлять взаимный контроль в совместной деятельности, адекватно оценивать собственное поведение и активность, а так же активность членов группы, воспитание уважения к своему дому.

Тип урока: урок общеметодологической направленности. Урок применения предметных ЗУНов и УУД

Методы обучения: иллюстрированные, обучение в сотрудничестве, информационные, игровой, проект

Формы реализации методов:  фронтальная, групповая работа учащихся.

Основные понятия: Furniture: wardrobe, bed, table,chair etc.
Prepositions: on, in, near, behind, in front of, above, under, next to, between etc.

Designer/design.

Система контроля на уроке за достижением промежуточных и конечных результатов: контроль учителя, взаимоконтроль, самоконтроль.

Ожидаемые результаты: формирование практических умений использовать полученные знания.

Ресурсы:

  • УМК серии FORWARD для 2 класса
  • Интерактивная доска .
  • Презентация Power Point  по теме «Мебель»
  • Картинки с предлогами, рисунок по теме «Комната» - А3, листы с заданиями, игрушечная мебель, карты для оценивания, смайлики для рефлексии

ХОД УРОКА

I. Этап мотивации к учебной деятельности

Организационный момент

Учитель:

The weather is fine
The sky is blue
Good Morning, dear children!
I’m glad to see you!
Tell me please, what date is it today? What day is it today?
Who is absent?

So, let’s start.

II. Этап  определения цели и задач урока

So, today we are not ordinary students. We are fashionable designers.
The theme of our lesson is unknown. Help me please to state it.
Look at these objects and try to guess the topic of our lesson.
(уч-ся рассматривают игрушечную мебель)
Посмотрите на эти предметы и определите тему нашего урока.
What shall we do today? Чему мы сегодня попытаемся научиться?
That’s right. The topic of our lesson is “My Room”.

What are we going to do today?
Well, Today we shall 1) revise some words on the topic “Furniture” and prepositions of place
2) use there is/are construction
3) to read  the text about the bedroom
4) try to create our own rooms and describe them.

III. Этап повторения изученного материала

Речевая разминка

First of all we should check your knowledge of professional words.
Look at the screen and  name the objects.
What is it? – It’s a sofa. etc.

(Учащиеся смотрят на экран и называют предметы мебели)

Повторение предлогов

In order to describe the room you should also know some prepositions.
What are they?
Look at the pictures and repeat after me.

(Учитель демонстрирует картинки с предлогами on, in, between, under, above, behind, in front of, near, next to. Уч-ся повторяют за ним)

Игра

Now, let’s play. You take a card. Read the preposition. Translate it. Then go to the picture on the blackboard and stick the object onto the right place.

(Уч-ся берут карточку с предлогом. Читают. Переводят. Подбегают к картинке и приклеивают наклейку.)

Чтение

So, we have revised the words and the prepositions. And now we must use them in sentences with the construction there is/are.
Look at the screen.
You can see Kate’s room. On your desks you’ve got two texts of different colours. Read both texts and say which one describes Kate’s room. Prove your opinion.
(Уч-ся определяют какое описание относится к картинке на экране и говорят почему)
Kate’s  room.(текст зеленого цвета)                                                                                                                                                                                      
Kate has got a small room. There is one window in her room.
There is a desk with a computer in front of the window. There is a comfortable bed in her room. There is a wardrobe and a bookcase near the desk. There is a green carpet on the floor.
Kate likes her room.

Kate’s  room. (текст розового цвета) 
Kate has got a small room. There is one window in her room.
There is a desk with a computer in front of the window. There is a comfortable bed in her room. There is a wardrobe and a bookcase near the desk. There is a green carpet on the floor.
Kate likes her room.

IV. Этап изучения нового

Как правильно представить описание комнаты

Look here, please. There is a description of the room but it’s not well organized. Tell me the right order of the paragraphs. (Учащиеся расставляют абзацы текста в правильном порядке и объясняют)
Итак, когда мы описываем комнату недостаточно просто сообщить что там находится. Нужно еще правильно представить описание.

V. Этап реализации продукта

Групповая работа

Tell me please. Do designers work alone or in a team?
Дизайнеры работают в одиночку или у них есть команда?
That’s right. They work in teams. Let’s devide into two teams.
Уч-ся делятся на команды. В каждой команде поровну и мальчиков и девочек.
Ваша задача как дизайнеров за 5 минут составить дизайн комнаты из предметов мебели и представить ваш проект.
Задание еще усложняется тем, что вы должны подумать и решить какой еще один предмет мог бы украсить вашу комнату. Он может быть сделан из пластилина.
Помните. В команде работать не просто. Вы должны слушать друг друга, помогать и показать как вы умеете сотрудничать.
Учащиеся работают над проектом 5-6 минут. Защищают свой проект

VI. Подведение итогов

Оценивание

Итак, а сейчас мне бы хотелось чтобы вы оценили работу противоположной команды. И аргументируйте вашу оценку. Учащиеся с помощью оценочных табличек оценивают работу другой команды.
Thank you very much. Go back to your places.
Уч-ся возвращаются на свои места.
You all worked hard today. You know that it’s not easy to be a designer. You demonstrated a good knowledge of the topic

Домашнее задание

Now it’s time to write down your homework.
Open your daybooks and write down your homework:
write about your bedrooms.

Рефлексия учебной деятельности

Если вы считаете, что вы научились описывать комнату - возьмите в подарок веселый смайлик. Если еще испытываете затруднение – задумчивый смайлик.
The lesson is over. Good bye.

Final Task
1. Lesson Plan “My Bedroom”.
Course-book “Forward” Unit  18 В ванной паук. A spider in the bathroom.      Lesson 1

Aim: Developing  reading /speaking skills.

1) Revise some words on the topic “Furniture” and prepositions of place .
2) use there is/are construction.
3) to read  the text about the bedroom.
4) try to create  own rooms and describe them.

Skills: reading, speaking, matching.
New Language: Furniture, wardrobe, bed, table, chair, designer/design
Revision: Prepositions of Place: on, in, between, under, above, behind, in front of, near, next to.

Stage Aim Teacher Does (Says) Pupils Do (Says) Notes
2 min
Warming-up
To warm-up The weather is fine
The sky is blue
Good Morning, dear children!
I’m glad to see you!
Tell me please, what date is it today? What day is it today?
Who is absent?
Repeat answer the questions Pupils may repeat after the teacher
10min
Introduction
To introduce the topic 1. So, today we are not ordinary students. We are fashionable designers.
The theme of our lesson is unknown. Help me please to state it.
Look at these objects and try to guess the topic of our lesson.
Look at the toy furniture Pupils may touch   the toy furniture if they have any.
Statement of the theme of the  lesson
2 min
To state the theme of the  lesson 2. What shall we do today? to name these toys  
    3. That’s right. The topic of our lesson is “Furniture in My Room”. What is FURNITURE? Right. All these things.    
Revision
2 min
To revise the prepositions of place 1.Says the prepositions: on, in, near, behind, in front of, above, under, next to, between etc. and points to the pictures. Repeat after the teacher Pupils may point to the pictures if they have any.
Revision
5 min
To revise the prepositions of place 2.Now, let’s play. You take a card. Read the preposition. Translate it. Then go to the picture on the blackboard and stick the object onto the right place.  Take a card. Read the preposition. Translate it. Then go to the picture on the blackboard and stick the object onto the right place.  
Introduction
3 min
To introduce the
new words
Furniture,wardrobe, bed, table,chair, designer/design. Look at the screen and  try to name the objects. Look at the screen and  name the objects.
Reading
3 min
Reading for detail 1.So, we have revised the words and the prepositions. And now we must use them in sentences with the construction there is/are.
Look at the screen.
Look at the screen. Look at the screen and read the texts.
  Reading for detail 2.You can see Kate’s room. On your desks you’ve got two texts of different colours. Read both texts and say which one describes Kate’s room. Prove your opinion. Pupils match pictures and descriptions and say why.  
Developing speaking  skills
10 minutes
Group work 1.Tell me please. Do designers work alone or in a team?
That’s right. They work in teams. Let’s devide into two teams.
devide into two teams.  
  Group work 2.Look here, please. There is a description of the room but it’s not well organized. Tell me the right order of the paragraphs. Put  the paragraphs in
the right order .
 
  Group work 3.You must design your room with furniture in 5 minutes and introduce your project. Make
projects.
 
Speaking
4 min
  One of you introduce your work Demonstrate projects.  
Conclusion   You all worked hard today. You know that it’s not easy to be a designer. You demonstrated a good knowledge of the topic    
Giving marks
2 min
  Итак, а сейчас мне бы хотелось чтобы вы оценили работу противоположной команды. И аргументируйте вашу оценку. Учащиеся с помощью оценочных табличек оценивают работу другой команды. Аргументируют свою  оценку.
    Thank you very much. Go back to your places.   Go back to your places.
Home task
1 min
  Now it’s time to write down your homework.
Open your daybooks and write down your homework:
write about your bedrooms.
Open daybooks and write down  homework:
write about your bedrooms.
Pupils may ask questions if they have any.
Reflection.
0,5 min
  Если вы считаете, что вы научились описывать комнату - возьмите в подарок веселый смайлик. Если еще испытываете затруднение – задумчивый смайлик.   Take smiles
The end of the lesson
0.5 min
  The lesson is over. Good bye. Good bye.