Урок английского языка по теме "Удивительный мир животных". 2-й класс

Разделы: Иностранные языки, Начальная школа

Класс: 2


Урок составлен с опорой на игровую деятельность с подбором занимательных и в то же время крайне полезных заданий. Урок сопровождается презентацией, содержащей визуальные материалы и интерактивные задания.

Ступень обучения и класс: начальная школа, 2 класс

Цель: научить учащихся вести беседу по теме “Животные”; создать условия для проявления индивидуальности и познавательной активности ученика.

Задачи:

  • Активизация в речи учащихся лексики по теме: “Животные”
  • Тренировка диалогической речи.
  • Определение признаков домашних и диких животных
  • Развитие информационных умений.

Оборудование: Мультимедийный экран и интерактивная доска, слайд-шоу (“The world of animals”), карточки.

Ход урока

Начало урока. Фильм “В мире животных”

Актуальность темы. Самоопределение к деятельности.

Good morning, boys and girls and our guests.

So, the theme of our lesson is “The amazing world of animals”. We live in a very beautiful world. It is full of wonderful things; it is full of the beauty of nature. Animals are the part of this natural world.

People often treated animals more like things than living, feeling beings. We'll learn some interesting facts about animals.

Работа с лексикой.

Типы животных.

Look at the blackboard. There are a lot of animals in the world. We can classify them into two groups: wild and domestic animals. Name other types of animals.

Угадай животное.

Look at the board.

1) What animals can you see? Name the domestic animals.

2) Name the wild animals.

Very good! I see you know the words well.

Работа с карточками.

Look at these cards with the words. Arrange the cards into 2 groups: wild and domestic animals.

Диалогическая речь.

As I have already said, our lesson is unusual. So are our animals. Our animals can speak, count and even dance. Let’s watch.

Mr. Lion and Billy

Bear: Good morning, Mr Lion! I am a bear.

Mr Lion: Good morning! What is your name?

Bear: My name is Billy.

Mr Lion: How old are you Billy?

Bear: I’m seven.

Mr Lion: Can you read?

Bear: No, I can’t.

Mr Lion: Can you write?

Bear: No, I can’t.

Mr Lion: Can you count?

Bear: Yes, I can. 1, 2, 3, 4, 5, 6.

Mr Lion: Very good, Billy!

Bess Fox

Bess (the fox): Good morning! I am Bess Fox.

Tricky: Good morning, Bess! How old are you?

Bess: I am four.

Tricky: Can you sing?

Bess: Yes, I can.

Tricky: Can you dance?

Bess: Yes, I can.

Tricky: Bess! Please, dance! Well done, Bess!

Песня

Let’s go to the zoo. A lot of animals live there. Let’ sing a song.

Звуки животных.

It’s getting dark. And the night is coming. Only animals aren’t sleeping. They are speaking their own language.

Становится темно. Наступает ночь. Только животные не спят. Они разговаривают на своем языке.

Давайте послушаем и догадаемся, какое животное говорит.

Let’s play the animal sound game.

Listen to the sound and guess what animal picture will appear.

Диалог о слоненке.

Listen to what happened to one little elephant.

A little elephant.

An operator of emergency service: Hello!

A little Elephant: Hello!

Operator: Who are you?

Elephant: I am a little elephant.

Operator: What is your name?

Elephant: My name is Philip.

Operator: How old are you?

Elephant: I am one.

Operator: Where do you live?

Elephant: I... I... live in the zoo.

Operator: OK. Don’t cry. We can help you.

Стихи и песня.

The little elephant is sad. Let’s make him fun and happy. Let’s recite the poems and sing a song.

Ребята, чтобы слоненок не плакал, давайте его развеселим. Прочитаем стихи и споем песню.

Заключение.

Look here, children. Our little elephant became happy. Now he is merry and funny.

Thank you for your work and for your interesting stories. You were active today.

Используемая литература.

  1. Учебник английского языка для 2 класса общеобразовательных учреждений “Enjoy English”, автор М.З. Биболетова, Обнинск, Титул, 2010.
  2. Рабочая тетрадь к учебнику “Enjoy English” для 2 класса общеобразовательных учреждений, Обнинск, Титул, 2010.