Урок английского языка по теме "Хобби"

Разделы: Иностранные языки


Задачи урока:

систематизировать знания учащихся по теме “Хобби, увлечения”;

развивать навыки овладения учащимися иноязычного общения в предлагаемой ситуации,

активизировать познавательную активность и любознательность; расширять кругозор учащихся; формировать эстетическое и интеллектуальное развитие личности на уроках английского языка.

Цели урока: развивать навыки монологической и диалогической устной речи по данной теме; продолжить работу по развитию навыков аудирования с целью относительно полного понимания прослушанного; развивать языковую догадку.

Развивающая цель: развивать абстрактное мышление, умение логически мыслить.

Воспитательные цели: воспитание интереса к увлечениям людей во всем мире, уважения к традициям других народов, воспитание вежливого отношения с людьми.

Коммуникативные функции: обменяться мнениями, сообщить о .., выразить свое отношение и чувства, запросить информацию.

Оснащение урока:

  • классная доска;
  • фотографии с достопримечательностями Лондона;
  • карточки с названиями различных увлечений;
  • видеофильм “London”;
  • презентация к уроку по теме “Хобби”;
  • мультимедийный проектор;
  • цветик-семицветик.
П/п Название современных образовательных технологий, применяемых в УВП Этапы урока/занятия (мероприятия), на которых технология применяется
1. Технология сотрудничества. Хоровая отработка материала Этап 2-3
2. Технология обучения беглому чтению. Развитие творческих умений по отработке техники чтения Этап 9
3. Здоровьесберегающие технологии. Физкультминутка Этап 8
4. Технология тестирования Этап 3
5. Рефлексия Этап 11

Ход урока

I. Приветствие и сообщение цели урока

Good morning, boys and girls! We’ve spoken a lot about hobbies and your favourite occupations this month. Today is our final lesson on this topic. It is an unusual lesson because we have two teachers at the lesson and we hope we will enjoy the way you can speak about things you like doing.

In fact, it will be very interesting to speak about hobbies in our life. I think they help us to make our life more interesting and happier. I know that N.V. is fond of travelling. She visited many European countries as Germany, Holland, France, Finland, Sweden and others. During our lesson, we’ll speak about it. Now let us begin our work. As usual phonetic exercises.

II. Введение в тему урока

I. Фонетическая разминка Complete the words. (Слайд № 1. Презентация)

[ o ] c _ _ n

[ t ] ac _ _ r

[ i ] s _ at

[ u ] ca_ t _ _ n

[r ] s _ r _ _ n

[ s ] su _ _ e _ s

[ n ] da _ c _ _ g

[ u ] fo _ t b _ _ l

[ ei ] s _ ag _

II. Речевая разминка. Повторение активного лексического материала по теме “Hobbies”. 

Учитель: I’d like you to continue our work by the drill of the words and word-combinations you will need while discussing the theme “Hobbies”. These are the words you will need.

Ученики называют слова по теме:

gardening a collection music
shopping a coin watching TV
to be fond of reading football
proud history swimming
to be proud of dancing sports
to collect singing photography
computing travelling playing tennis
  • What is hobby?
  • What hobbies can people have?
  • What hobbies are popular in your family?

Different people like doing different things. Listen to some short stories and say what hobby it is.

III. Развитие навыков аудирования, обучение языковой догадке. (Учитель зачитывает короткие ситуации. Учащиеся заполняют таблицу теста.)

  • Some people like to dance. Sometimes they go to special clubs and dance at home. They like to go to discos. (Dancing) Слайд № 2
  • They can play football or hockey, swim or run very well. People like to go to the stadium or to the sports ground. (Sports) Слайд № 3
  • People like to sing songs. Sometimes they go to the music school. They like to listen to songs and sing them. (Singing) Слайд № 4
  • It’s easy and interesting. They can have a thematic collection. (Collecting) Слайд № 5
  • I know some people who like to watch different kinds of programmes or films on TV. (Watching TV) Слайд № 6
Watching TV Singing Dancing Sports Collecting
         

IV. Here are some other hobbies connected with sports. (В презентации даны слова: sailing, camping, climbing, diving, surfing, horseracing, rollerskates. Прочесть хором.)

Which of them are connected with water, with mountains, with animals?

What can you say about them?

Учащиеся: exotic, dangerous, extreme.

Well, let’s name the other hobbies: gardening, cinema, music- singing, taking pictures (photographing), travelling, shopping, playing computer games.

(Уащиеся прикрепляют к доске названия увлечений человека).Мини монологические высказывание об увлечениях людей.

Translate from Russian into English

  1. Садоводство. Самым распространенным увлечением англичан является садоводство. У британцев живущих в домах есть сады. Они выращивают разные цветы в своих садах.
  2. Кино. Многие люди в мире любят ходить в кино. Кино очень популярно в наше время. Самый известный кинотеатр в Лондоне “Одеон”. Там вы можете посмотреть комедии, мюзиклы, исторические фильмы и мультфильмы.
  3. Фотографирование. Многие люди увлекаются фотографированием. Когда мой дедушка был молодой он увлекался этим хобби. У нас в доме есть много фотографий и вечерами мы любим рассматривать их всей семьей.
  4. Путешествие. Сегодня путешествие является одним из самых популярных увлечений людей. Многие люди путешествуют по миру, посещают разные страны. Путешествие помогает нам узнать много нового о традициях, обычаях и праздниках разных народов.
  5. Покупки. Мне очень нравится ходить в магазин с мамой и покупать новые вещи. Я знаю, что и многие люди любят заниматься шопингом. В Лондоне, на Оксфорд стрит есть много магазинов и многие люди со всего мира приезжают сюда сделать покупки.
  6. Компьютерные игры. Популярным увлечением многих мальчиков и девочек являются компьютерные игры. У нас у всех есть дома компьютеры и часто мы спешим домой после уроков поиграть в эти игры. Они очень интересные. Но я знаю, что сначала я должен выполнить домашнее задание, а потом могу играть на компьютере.

V. Now let’s listen to the dialogue. Exercise 15 page 85. Запись № 70.

What was the hobby in the dialogue?

Can you say that you like reading too?

Do you often go to the library or you have home library?

VI. Закрепление употребления лексики по теме.

Complete the sentences

  1. thematic
  2. stamps, coins, badges
  3. to be proud
  4. coins
  5. theme
  6. collector

Sentences:

  1. You can’t … … of your sister.
  2. He specializes in collecting … .
  3. His collection is … .
  4. My … is sport.
  5. He is a famous … of cars.
  6. I’ve got two … in my collection. (Проверка)

Well. I see you know our active words very well. And now let’s listen to the text and do some tasks.

VII. Прослушай текст и скажи, какие из этих высказываний правильные и неправильные.

Hello. My friends. My name is Susan White. I am 13 years old. I live in Oxford, Great Britain. My family is not large. I have got a mother, a father and a sister. My mother is an artist. My father is a computer programmer. We live in a big house with a small garden. When I have free time I go for a walk, read books or watch TV. I enjoy reading different books: historical, detective and fairy- tales.

My favorite book is Tom Sawyer by Mark Twain. This book is about American Boy, his aunt and his friends. Tom is kind and funny. This book teaches us to be kind and friendly. I enjoy reading such books and you? My best friend Kate plays the piano and the guitar in a group with her friends. By the way, she keeps two pets: a kitten and a puppy. Please write me a letter about your hobbies.

Best wishes. Susan.

Now look at the task, read the statements and using your flash cards show me “True” or “False”

1. Susan has got a big family. (false)
2. There are four people in her family. (true)
3. Susan’s family lives in a big house. (true)
4. She is fond of reading fairy-tales. (true)
5. Susan’s favourite writer is Dickens. (false)
6. Tom Sawyer is a kind and funny boy. (true)
7. Susan enjoys gardening. (false)
8. Her friend Kate likes sports. (false)
9. Susan’s hobby is reading. (true)

I see you are well done. A pleasant minute – we’ll have a rest.

VIII. Hokey – pokey

1. You put your right foot in
You put your right foot out
You put your right foot in
And shake it all about
You do the Hokey Pokey
And you turn yourself about
That’s what it’s all about

2. You put your left foot in
You put your left foot out
You put your left foot in
And shake it all about
You do the Hokey Pokey
And you turn yourself about
That’s what it’s all about

3. You put your right hand in
You put your right hand out
You put your right hand in
And shake it all about
You do the Hokey Pokey
And you turn yourself about
That’s what it’s all about

4. You put your left hand in
You put your left hand out
You put your left hand in
And shake it all about
You do the Hokey Pokey
And you turn yourself about
That’s what it’s all about

5. You put your head in
You put your head out
You put your head in
And shake it all about
You do the Hokey Pokey
And you turn yourself about
That’s what it’s all about

6. You put your whole self in
You put your whole self out
You put your whole self in
And shake it all about
You do the Hokey Pokey
And you turn yourself about
That’s what it’s all about

IX. Read the text. And our next step is reading the text.

My sister.

I have a sister. Her name is Rosie. I’m very fond of her. We often play together and she always takes part in all our games. My little sister doesn’t care of cinema but she likes theatre very much. She buys tickets for all the plays and likes to sit in the stalls where she can see the actors who are popular with the audience. She knows many dialogues from different performances by heart and is proud of it. She uses her imagination and makes up her own stories. She wants to see them on the stage at the theatre. She writes her stories and reads them to me. They are usually very interesting and full of kind and friendly characters. She likes to read me her stories before we go to bed and I always listen to them up to the end.

  1. What’s the girl’s name?
  2. What does she like very much?
  3. Does she know the dialogues from different performances?
  4. Can she make up her own stories?
  5. Are her stories interesting?

Express the main idea of the text.

How clever of you children.

X. Монологическая и диалогическая речь по теме “Collecting”

- V.A. I know you have a good collection of coins.

Yes, you are right. ……(Collecting)

Let’s show and listen to your stories about your collections.

XI. Монологическая и диалогическая речь по теме “Travelling”, “Sightseeing”

As I said, N.V. is fond of travelling. In addition, she visited a lot of countries.

In fact I was there and saw a lot of sightseeings. As we are learning English language it will be interesting a motherland of it.

Видеовикторина по картинкам. Видеосюжет о Лондоне.

III. Завершение темы урока

- Do you agree with me that all hobbies are useful? Prove it.

Фронтальная работа. Каждый учащийся должен привести какой-то довод и сказать 1-2 предложения.

IV. Итоги урока и завершение урока

Thank you everybody. You’ve been very active. You've shown very good knowledge of our topic.

Решение кроссворда по теме “Hobbies”, подведение итогов урока, оценки.

Задача этого этапа – помочь учиться наслаждаться своей работой, дать возможность детям выразить своё мнение, оценить свою работу и работу своих друзей.

Учитель: And now a crossword. The subject is “Hobbies”. You’ll complete it with the help of “a living show”.

Across Down
Reading Drawing
Dancing Music
Photography Travelling
Computing

Учитель: And now children let’s sum up our lesson. I want you to answer my questions.

  • What was the theme of our lesson?
  • What interesting facts do you know in our lesson.

Учитель: Our lesson is over. Thank you for your work. Good bye

 

Приложение

Sailing – мореплавание   Camping – отдыхать в лагере
Climbing – альпинизм, лазить по горам    Diving – подводное плавание, ныряние
Surfing – сёрфинг, плавать на доске   Horseracing – скачки на лошадях
rollerskates – кататься на роликах  

 

Sailing – мореплавание   Camping – отдыхать в лагере
Climbing – альпинизм, лазить по горам    Diving – подводное плавание, ныряние
Surfing – сёрфинг, плавать на доске   Horseracing – скачки на лошадях
rollerskates – кататься на роликах  

 

Sailing – мореплавание   Camping – отдыхать в лагере
Climbing – альпинизм, лазить по горам    Diving – подводное плавание, ныряние
Surfing – сёрфинг, плавать на доске   Horseracing – скачки на лошадях
rollerskates – кататься на роликах  

 

Sailing – мореплавание   Camping – отдыхать в лагере
Climbing – альпинизм, лазить по горам    Diving – подводное плавание, ныряние
Surfing – сёрфинг, плавать на доске   Horseracing – скачки на лошадях
rollerskates – кататься на роликах  

 

Sailing – мореплавание   Camping – отдыхать в лагере
Climbing – альпинизм, лазить по горам    Diving – подводное плавание, ныряние
Surfing – сёрфинг, плавать на доске   Horseracing – скачки на лошадях
rollerskates – кататься на роликах