Тема урока: "My family"

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (10 МБ)


Цели урока:

  • Обучающие: закрепление лексического и грамматического материала по теме “Моя семья” в устной и письменной речи учащихся.
  • Развивающие: совершенствование умения систематизации знаний, развитие познавательных и коммуникативных способностей учащихся.
  • Воспитывающие: формирование чувства гордости за свою семью, уважения к близким людям, любви к своей семье.

Задачи:

  • повторить лексические единицы, речевые образцы и грамматические структуры раздела;
  • развивать навыки и умения иноязычной речевой деятельности;
  • создавать мотивацию коммуникативного общения учащихся;
  • тренировать аудитивные и произносительные навыки;
  • способствовать повышению интереса учащихся к изучению ИЯ;
  • воспитывать стремление быть вежливым и внимательным к окружающим.

Методы обучения: вербальные, практические, наглядные.

Оборудование: УМК V.Evans, J, Dooley ‘Starlight’, презентация, изображения солнышка и тучки, фотографии учащихся, раздаточный материал: солнечные лучики, капельки дождя, материалы для игры “Живое предложение”, жетоны.

Ход урока

I. Оргмомент (слайд 2).

Teacher: ‘Hello! I am glad to see you. How are you? You have got flowers on the desks. You will get a flower, if you are active during our lesson.’(Рисунок 1) На столах детей находятся жетоны-цветы, фотографии их семей, материалы для игры “Живое предложение”, солнечные лучики, капельки дождя. (Рисунки 2, 3)

Рисунок 1

Рисунок 2

3.gif (2919 bytes)

Рисунок 3

II. Речевая разминка.

Teacher: ‘Who is on duty today? Who is absent? What’s the weather like today? Do you like the weather? What season is it now? Do you like autumn? Why do you like autumn? What can you do in this season? Well-done!’

III. Постановка цели урока.

Teacher: ‘Will you look at the pictures on the board and answer my question. What can you see in the pictures? What are we going to talk about today? (слайд 3)’ A student: ‘I can see a mushroom’s (an elephant’s or a duck’s) family…’ Teacher: ‘Fine! Today we are going to talk about a family.’

IV. Работа по теме урока.

1. Развитие навыков чтения.

Teacher: ‘You can see Lee’s family (слайд 4). I shall read and you follow while I am reading. Will you read the text one by one aloud and answer the questions?’(слайд 5)

2. Активизация навыков монологической речи.

Teacher: ‘I want to tell you about my family.(Рассказ учителя о своей семье по фотографии.)

And what about you? Have you got a family? Now it’s your turn to tell us about your family. Will you listen to stories and choose the best one. Also you can ask questions each other. You can use the photos of your family. Who will be the first? I know some students have prepared the presentation about their families. Will you go to the front of the classroom and present your work? Whose story is the best one? Whose story do you like? Why?’

3. Тренировка навыков аудирования (слайд 6).

Teacher: ‘Will you open your Student’s books p.40 ex. 3 Will you listen and join the dots? What is it? You can draw a vase of flowers for your mum at home. I hope you’ll have a lot of flowers after our lesson.’

4. Физкультминутка 1 (слайд 7).

Teacher: ‘I think you are tired. Let’s sing the song ‘I am glad’ and dance. Who is the best dancer in our group?’

5. Совершенствование грамматических навыков (слайд 8).

Teacher: ‘It’s time to play. Will you make up sentences using these slips of paper? Get into groups of 3 or 4 and start working. Are you ready? Will you get in the line so that the correct sentence is formed? Which group is the first? Well-done.’ (Приложение 1)

6. Повторение лексических единиц раздела и развитие орфографических навыков (слайд 9).

Teacher: ‘And now you can see some words on the board. Open your exercise-books. Will you write them down in your exercise-books and fill in the missing letters. Our topic is ‘Family’. Who wants to go to the blackboard? Let’s check up. Will you make up sentences using the words?‘

Teacher: ‘I wonder if you are happy or sad child. Put on a happy or a sad face and answer my question. Are you happy/sad?’ (слайд 10).

7. Физкультминутка 2 (слайд 11).

Teacher: ‘Let's sing the song about family’

V. Домашнее задание (слайд 12).

Teacher: ‘I want you to write down your homework. Will you open your school diaries?’

1. Сочинение на тему ‘My friend’s family’.

2. Рассказ на тему ‘My family’.

Задание №1 получают те учащиеся, которые рассказали о своей семье на уроке.

VI. Заключительный этап урока.

1. Подведение итогов урока.

Teacher: ‘Will you count your flowers? Who has got 5 or more flowers? Put your hands up. Your mark is a 5’. Дети считают количество жетонов и получают оценки по результатам подсчета.

2. Рефлексия (слайд 13).

Teacher: ‘That’s all for today. Thanks for your work. Do you enjoy our lesson? Will you express your opinion using the sun’s rays or drops of rain. If you like our lesson you will use the sun’s ray. If you do not like our lesson you will use a drop of rain. Well-done. I am glad we have got the sun today.’ На доске – изображения солнышка и тучки. Дети, используя солнечные лучики, капельки дождя, выражают свое отношение к уроку, прикрепляя на доске либо лучик, либо капельку. (Рисунки 3, 4)

Рисунок 4