Информационные технологии на уроках английского языка

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (32 МБ)


«Who is tired of London is tired of life»
Dr. Johnson

Тип урока: комбинированный.

Цель урока: систематизация знаний учащихся по теме «Лондон» с использованием ИКТ.

Задачи урока:

  1. образовательный аспект: активизировать употребление лексики по теме занятия, систематизировать страноведческие знания, совершенствовать навыки аудирования, устной и письменной речи;
  2. развивающий аспект: развить речевые умения учащихся, внимание, память, умение работать в парах;
  3. воспитательный аспект: прививать интерес к культуре страны изучаемого языка, воспитывать взаимоуважение и чувство ответственности.

Ход урока

ход урока комментарии № слайда, приложения
I. Организационный момент
Приветствие
Good morning, boys! Glad to see you.
– How are you today?
– What date is it today? What day is it today? What’s the weather like today?
  1–5
Объяснение темы и задач урока
What do you think, what’s the topic of our lesson today? Look at the board and try to guess.
– Well, you are right, the topic of our lesson is LET’S GO SIGHTSEEING!
– Today we are going to make a trip to one of the most beautiful cities in the world, and we’ll speak a lot about London’s sights.
   
Фонетическая разминка
– First, let’s drill the sounds. Look at the board and tell what letters are read like…

Ms. Barrington, Ms. Barrington,
Where have you been?
I’ve been to London to see the Queen.
Ms. Barrington, Ms. Barrington,
What did you there?
I went on a sightseeing tour, my dear! 

уч-ся называют буквы и буквосочетания, передающие указанные звуки, прочитывают стихотворение
6–8
II. Основная часть урока
Работа с диалогом
Do you like travelling? As for me, I like it.
– Would you like to visit London? So, then let’s think what we should do to start with.
– What should you do before making a trip to London?
– Right, it’s better to start with A TOURIST INFORMATION OFFICE. Let’s go there.
снятие трудностей, уч-ся рассказывают диалоги 9–11
Приложение 1
Письмо «Custom Form»
– But we can’t go to London without making a custom form.
– Now I’d like you to look at Mark Cloud’s custom form, there are some points to fill in.
снятие трудностей, уч-ся заполняют формы 12–13
Приложение 2
Работа с пословицей
It’s better to see once than to hear a hundred times.
уч-ся собирают части пословицы в правильном порядке 14
Физ. минутка – песня «Wheels on the bus»
– Now, I think it’s high time to visit London.
Here we are! We are in London.
– What do you know about London?
уч-ся поют песню и выполняют движения 15
16
Чтение
– Now, look at the map, please.
– We are at Buckingham Palace
– Read this information attentively and be ready to say «True» or «False».
– Well, good of you. There are some more sights of London.

– Listen to stories and be ready to answer the questions.
достопримечательности обозначены на карте Лондона, уч-ся выбирают известные места (Buckingham Palace, Trafalgar Square, The Tower of London) и читают тексты, выполняют задания




уч-ся рассказывают о достопримечательностях (The Houses of Parliament, The Tower Bridge), демонстрируя их
в 3D формате (вопросы/ответы)
17–21
Приложение 4




17
Аудирование (просмотр видеофрагмента)
Well, it’s a very interesting information. There are a lot of charming places of interest in London: bridges, palaces, museums.
But what can we do when shops and museums are closed? Let’s get to know. First look at some unknown words.

I прослушивание

Is this film about shops and museums or theatres and cinemas?

II прослушивание

1. What can tourists do when shops and museums are closed?
a) go to the park;
b) do shopping;
c) walk around the City;
d. go to restaurants, pubs, cinemas and theatres
2. How many cinemas and theatres are there in London?
a) 130 cinemas and more than 60 theatres;
b) 100 cinemas and 50 theatres;
c) 130 cinemas and no theatres
3. Who wrote «The Mousetrap»?
a) Arthur Conan Doyle;
b) William Shakespeare;
c) Agatha Christie
4. What are the names of three London parks?
5. Who said: «When a man is tired of London, he is tired of life»?

Good of you! Now, let’s play a very interesting game and see how well you know London.
  18–23




























24
III. Заключительный этап урока
Подведение итогов пройденного материала
Well, nice of you, boys. Unfortunately, our trip is over. Are you tired of London? As for me, I’m not tired of London.
– What about you?
– Boys, you’ve worked very well today, especially I like…
– Your homework for tomorrow is…
– Thanks a lot, good-bye.
  25