Цель: Расширение знаний учащихся о культурных традициях страны изучаемого языка.
Задачи:
- познакомить с традициями Англии;
- познакомить с историей праздника “День Святого Валентина”;
- отработать ЛЕ в устной речи;
- активизировать учебные умения и навыки обучающихся.
Воспитательно-образовательные:
- развивать логическое мышление;
- расширить словарный запас;
- развивать устную речь учащихся;
- повысить интерес к изучению английского языка;
- воспитывать уважение к культуре страны изучаемого языка.
Тип урока:урок закрепления материала.
Оборудование: Доска, наглядный материал, компьютер, экран, мультимедийная установка для показа презентации.
Познавательный аспект: учащиеся знакомятся с традициями и культурой страны изучаемого языка на основе праздника Дня Святого Валентина (St. Valentine's Day).
Развивающий аспект: целенаправленное развитие психических функций, связанных с речевой деятельностью, таких как внимание, способность к анализу и синтезу, логическое мышление, способность к выявлению языковых закономерностей, языковая догадка, зрительная и слуховая память, фонематический слух.
Учебный аспект: работа, направленная на овладение всеми видами речевой деятельности: говорением, аудированием, чтением и письмом.
Воспитательный аспект: повышение интереса к изучению английского языка, воспитание культуры языкового общения, уважительного отношения друг к другу, умения внимательно слушать собеседника.
Языковой материал: слова, речевые образцы, монологические и диалогические высказывания.
ХОД ЗАНЯТИЯ
I. Мотивация учебной деятельности, сообщение темы и цели урока (Слайд 1)
Организационный момент: приветствие и ознакомление с темой, целями, задачами урока.
II. Основной этап (Слайд 2)
Юноша медленно идет навстречу девушке (ведущие праздника). При этом читает стихотворение и дарит розу девушке.
Here’s special valentine
With lots of love for you
And since you’re very special
Here are hugs and kisses, too!
Затем они поворачиваются к классу и здороваются.
Девушка: The boys and the girls! Good afternoon!
Юноша: It’s lovely to meet you here, at Valentine’s party.
Девушка:
Love, love me do,
You know I love you,
I’ll always be true,
So please, love me do.
Юноша:
Someone to love,
Somebody new,
Someone to love,
Someone like you.
Девушка:
I hope that Valentine’s Day
Will bring you lots of fun!
He thinks you’re extra – specially nice,
And so does everyone!
Юноша:
You’re just the nicest kind of boy or girl
So very grown up, too
No wonder that this Valentine
Brings lots of love for you.
Девушка: It’s here again, the day when boys and girls, sweethearts and lovers, husbands and wives, and will exchange greetings of affection and undying love.
Юноша: St. Valentine’s Day, February 14, has been a customary day for choosing sweethearts and exchanging love.
Девушка: What kind of holiday is St. Valentine’s Day? What is his origin?
Ученик 1: (Слайд 3).
No one really knows the actual origin of Valentine's Day. Many historians consider this was held on February 14 to honor Faunus, the god of animal life, hunting, herding, the patron of husbandry, and the guardian of the secret lore of nature. After Christianity spread, some think this pagan festival eventually became Valentine's Day.
Ученик 2. (Слайды 4, 5).
Other experts connect Valentine's Day with two saints of the early Christian church. According to one story, St. Valentine's was a priest who would marry young couples against the orders of the Roman Emperor Claudius 11, who believed that single young men made better soldiers. This story goes back to about A.D. 200.
Ученик 3. (Слайды 4,6).
There also was another St. Valentine who was a good friend to children. Because he would not worship the gods decreed by the Roman emperor, he was put in prison. While he was imprisoned, the children that he had befriended missed him and brought him loving notes. Many of the notes expressed the thought that "absence makes the heart grow fonder." He was supposedly executed on February 14 in A.D. 270. Some people think this is why we exchange friendly and caring messages on this day.
Ученик 4. (Слайды 4,7).
Many old-fashioned Valentine's Day customs involved ways single women could learn their future husbands might be. In England in the 1700s, women wrote men's names on scraps of paper, rolled each in a ball of clay, and dropped them into water. The first paper that surfaced supposedly had the name of the woman's true love.
Ученик 5. (Слайды 4,8).
Some people connect the celebrating of Valentine's Day with an old English belief that birds choose their mates on February. This, too, possible, since spring was less than a month away. The calendar used before 1582 was slightly different from the one we use now. Spring arrived on March 11 on the old calendar.
Ученик 6. (Слайд 9).
The customs of sending valentine cards started in Europe in the 1700s. Commercial
valentines were first made in the early 1800s. Kate Greenaway, a British artist, was one
of the leading makers of valentines. Her valentines are known for her drawing of little
children and the varied shades of blues and greens that she favored. Whatever the origin,
Valentine's Day is celebrated in many parts of the world today and is a holiday for both
young and old.
But now let's have a fun and play.
Game DOMINO (Слайд 10).
Ребятам раздают карточки в форме домино с именами известных людей. Нужно из этих персон составить пары.
ADAM | JOSEPHINE |
NAPOLEON | CINDERELLA |
RHET BUTTLER | JULIET |
PRINCE CHARLES | EVE |
ROMEO | CLEOPATRA |
PRINCE | SCARLET O'HARA |
Heart Contest (Слайд 11)
Желающие получают по сердечку, в котором зашифрованы слова. Нужно правильно расставить буквы, чтобы получились слова на тему дня влюбленных.
1) reda 2) aetnVlnie 3) eruyFbar 4) traeh 5) yrpta 6) siks 7) dre |
Crossword
Across 1. This day is named after St. ___ Down 2. They are more than friends. They are ___ |
Ответы:
SAYINGS
Найти русские эквиваленты к английским пословицам.
1) Love of money is the root of all evil. | Сребролюбие – корень всех зол. |
2) Love laughs at locks myths. | Любовь не замок не закроешь. |
3) Love will find a way. | Любовь найдёт себе дорогу. |
4) Love me little, love me long. | Люби меня не сильно, только долго. |
5) Love me, love my dog. | Любишь меня, люби мою собаку. |
6) Love is blind. | Любовь слепа. |
7) All is fair in love and war. | В любви и на войне всё дозволено. |
8) It is love mat makes the word go round. | Любовь движет миром. |
Valentine’scards
Ребята представляют «валентинки», которые сделали самостоятельно, а затем дарят их друг другу.
В конце занятия дети поют песню.
'Let Me Call You Sweetheart'
Let me call you sweetheart,
I'm in love with you.
Let me hear you whisper
That you love me too.
Keep the love light glowing
In your eyes so true.
Let me call you sweetheart,
I'm in love with you.
Заключительный этап
T: Boys and girls! Our lesson is over. But we will continue to know more about the English traditions. Thank you very much! Goodbye!
Домашнее задание: приготовить сообщение о том, как празднуют День Святого Валентина в нашей стране.