Тип урока: урок-презентация нового учебного материала.
Цель: научить использовать в устной монологической речи слова по теме “Животные. Части тела”.
Задачи:
Образовательная: знакомство с новыми лексическими единицами по теме “части тела животных”, тренировка лексических единиц в устной и письменной речи, развитие умений изучающего чтения, развитие умений описывать животное по опорам; повторение лексики по теме “животные”; повторение грамматических конструкций Present Simple Tense; повторение модального глагола can.
Развивающая: развитие памяти, внимания, логического мышления.
Воспитательная: воспитание доброты, любви к животным, природе.
Средства обучения и оборудование:
- УМК: М.З. Биболетова, О.А. Денисенко, Н.Н. Трубанева, “Enjoy English” 3 класс, ч.I, издательство “Титул”, 2010.
- Компьютер, видеопроектор.
- Презентация в программе Power Point.
- Раздаточный материал.
Ход урока
Teacher: Good morning dear pupils. Look at the screen and guess what we are going to speak about today?
Слайд 2: На экране появляются изображения животных.
Pupil 1: I think we are going to speak about animals.
Teacher: You are right. Do you like animals?
Pupil 1: Yes, I do.
Pupil 2: Yes, of course. I like them very much.
Teacher: Can you name any wild and domestic animals?
Pupil 1: Wild animals are tigers, foxes, crocodiles, giraffes, elephants.
Pupil 2: Domestic animals are cats, dogs, pigs.
Teacher: Where do wild animals live?
Pupil 1: They live in the forest.
Teacher: Where do domestic animals live?
Pupil: They live on the farm.
Teacher: Right you are! Now, look at the screen: here are some new words.
На экране появляется слайд 3.
Teacher: Repeat these new words after me, please.
Учащиеся повторяют лексические единицы за учителем.
Teacher: Now let’s write down the new words.
На экране появляется слайд 4.
Учащиеся записывают новые слова
Teacher: Well done. Now let’s read these texts and guess what animals they are. Open your books, please. Let’s read the texts: ex.4 p.33. The pictures will help you.
Учащиеся читают тексты и отвечают на вопросы.
Pupil 1: text 1. I think it’s a crocodile.
Pupil 2: text 2. I think it’s a kangaroo.
Pupil 3: text 3. I think it’s a giraffe.
Teacher: Right you are. Now I’ll give you some cards. Could you fill in the missing letters? Guess what animal it is.
На экране появляется текст. В некоторых словах пропущены буквы. Учащиеся вписывают пропущенные буквы в эти слова в своих карточках. Опорой для выполнения данного задания служит упр.4 на странице 33 учебника. Учащиеся проверяют свои слова по тексту слайда. Затем они отвечают, что это за животное.
Слайд 5: It likes meat. It can run and jump very well. It has got a t..l and very big t..th. It is orange with black stripes.
Teacher: Are you ready? Let’s check.
Слайд 6: It likes meat. It can run and jump very well. It has got a tail and very big teeth. It is orange with black stripes.
Teacher: Have you guessed what animal it is?
Pupil: It’s a tiger.
Teacher: Right you are. Let’s do another exercise.
Слайд 7: It is not very big. It has got a funny f..e, a n.s. and small e..s. It can run and jump. It likes milk. It lives in the house.
Teacher: Look at the screen and check your answers.
Слайд 8: It is not very big. It has got a funny face, a nose and small eyes. It can run and jump. It likes milk. It lives in the house.
Who knows what animal it is?
Pupil: It is a cat.
Teacher: Well done. I have one more text for you. Let’s look at the screen.
Слайд 9: It can swim and fly very well. It has got a very short n..k. It is brown.
Teacher: Let’s check.
Слайд 10: It can swim and fly very well. It has got a very short neck. It is brown.
Teacher: Have you guessed what animal it is? Do you know the answer?
Pupil: It’s a duck.
Teacher: Right you are! Now it’s time for our exercises.
Физкультминутка.
Teacher: And now let’s describe the animals. I’ll divide you into three teams. Look at the screen, please.
Учащиеся описывают животных, работая в командах. Команды получают картинки с изображением животных. Опорами для выполнения данного задания являются также слайды 11-13 презентации.
Teacher: Well done. Let’s sum up. Let’s check your memory. How many new words have you learnt today?
Pupil 1 (с опорой на текст слайда): teeth, a tail, a paw, eyes, a face, a nose, ears, a neck.
Pupil 2: teeth, a paw, a nose, a tail, a neck, a face, ears, eyes.
Pupil 3: a face, a nose, eyes, teeth, ears, a neck, a paw, a tail.
Teacher: Very well. Your marks are … Your homework is …