Цель урока: оптимизация языкового материала.
Задачи урока:
Образовательные:
- активизация и закрепление лексического материала по теме;
- формирование умения догадываться о значении незнакомых слов по контексту;
- обучение учащихся поиску необходимой информации при чтении текста.
Развивающие:
- развитие умения извлекать нужную информацию из воспринимаемого на слух текста и анализировать её;
- развитие умения оценивать полученную при чтении информацию и выражать своё мнение;
- развитие умения использовать полученную информацию в речи.
Воспитательные:
- воспитание умения работать в сотрудничестве;
- воспитание уважительного отношения к окружающим.
Оборудование:
- компьютер,
- мультимедийный проектор,
- аудиозапись,
- раздаточный материал (Приложения 1-4).
Ход урока
1. Организация класса.
(1 слайд)
Today we have an unusual lesson. Our topic is “My hero”. We are going to listen, to read, to discuss and come to conclusion and answer the question “Who is a hero?”
Before we start, divide into two groups, please. Take the cards Present Simple take these sits and Past Simple those. (Учащиеся занимают места согласно вытянутым карточкам. Глаголы взяты из текста “Aimee Mallins”. Приложение 1)
(2 слайд)
(3 слайд)
Now the first task for you: make a list of popular teenage idols e.g
- film stars
- musicians
- athletes
And discuss in your groups why these people are teenage idols and why people admire them.
I set a time limit of four minutes.
2. Обучение основным коммуникативным умениям.
1. Обучение аудированию и чтению.
(Слайд 4)
Well done. Look at the pictures. This is Aimee Mallins. She is famous in the USA and she is a hero for many people.
Before the listening let’s guess the meaning of these words:
(Слайд 5) (Приложение 2)
Check your answers.
(Слайд 6) (Приложение 3)
(Слайд 7)
Now listen and try to find out why she is famous. (аудиозапись)
It’s time to read and answer the questions about Aimee.(раздается текст “Aimee Mallins” ) (Приложение0)
(Cлайд 8)
When you find the answers to the questions in the text you can underline them and write the corresponding question at the side. Compare your answers in pairs. Let’s check your answers.
Well, boys and girls. You worked hard, it’s time to have a rest. Stand up, please. We’ll tell how beautiful, wonderful, skilful we are.(Учащиеся хором читают, сопровождая слова движениями.)
I am beautiful (wonderful, skilful)
Yes, I am
Everybody knows it
Everybody sees it
I am beautiful
Yes, I am
3. Обучение говорению.
Now find your pairs, please. (Present Simple- Past Simple)(Учащиеся рассаживаются по парам.)
(Слайды 9-13)
Choose one celebrity. You are going to read some information about this person’s life and then retell in your own words to each other. (Учащиеся выбирают героя.)
(Слайд 14) (Приложение 4)
4. Подведение итогов.
Fine, I see you know many outstanding people from Britain, the USA and Russia.
5. Домашнее задание.
(Слайд 15)
(Слайд 16)