Открытое мероприятие в 1-м классе "ABC Party"

Разделы: Иностранные языки


Учебник: “Playway to English 1”, авторы Gunter Gerngross, Herbert Puchta.

Форма: ABC-party.

Цели мероприятия:

  1. Активизация лексики по изученным темам.
  2. Обобщение знаний букв английского алфавита.
  3. Развитие речевых умений.
  4. Развитие внимания, памяти и творческих способностей.
  5. Формирование положительной мотивации к предмету.

Дидактический материал и оборудование: магнитофон, СD с песнями, алфавит, карточки с буквами и примерами, картинки для составления рассказов, картинки с изображением продуктов, костюмы для Тоби, Линды и Бэнни, халат или шапочка врача, шары, волшебная коробка (Magic Box), сертификаты, призы.

Ход урока

Мероприятие проводится в три этапа. На 1 этапе учащиеся вместе с родителями и другими гостями собираются в празднично украшенном холле. ABC party помогают проводить учащиеся 3-5 классов, которые играют роли Тоби, Линды и Бенна.

I. Вступительное слово учителя. Звучит музыка. Дети выходят и читают рифмовку, которую сочинили на уроке “A party for my granny”.

A party for my granny,
A party for my dad,
My teachers, mum, my classmates,
My granddad and my friends.

Дети поют “Playway to English” (Приложение 1) и садятся на места. Появляются Тоби вместе с Линдой и Бенни.

Linda: Hello everyone! Do you remember us? I’m Linda.

Benny: And I’m Benny. Today we are having a party, so we’ve got a lot of guests.

Linda: Our teachers, parents and children. Look! There’s a new friend at the party, Toby, the tiger. Let’s meet Toby and sing a song.

Дети встают и поют песню “What’s your name?” (Приложение 1). После песни дети отдают шарики Тоби и садятся на место. Тоби грустный. Linda: Why do you look so sad, Toby?

Benny: You have birthday today. Look at the balloons! They are fantastic!

Toby: Well, they are very beautiful. Thank you, children, for the balloons but I’ve got a big, big problem.

Linda: What problem have you got?

Toby: I’ve got a present - a magic box!

Benny: What a lovely box! Can you open it?

Toby: No, I can’t. Look! I can’t open it! What can I do?

Pupil 1: We can help you. Выходит ученик в плаще волшебника и читает рифмовку “I’m a magician”. (Приложение 1)

Abracadabra, one,two, three! I’m a magician. Look at me! (2 times)

Look at me! Look at me! (Whispering)

A ghost into a sheriff (2).

A bear into a car (2).

A prince into a crocodile (2).

Oh, I’m a superstar! A superstar!

Toby: Sorry, It won’t open.

Linda: Look! There’s a letter on the box. Разворачивают письмо:

“Dear Toby! It’s your present with a secret. Find 3 words. Make up a sentence. Say it outloud and the box will open”.

Benny: Children! Can you help Toby?

Children: Yes!

Linda: There’s a list with tasks and stations. Go to your classrooms and do the tasks with your teachers and parents. Good luck! See you in 30 minutes.

Учащиеся расходятся по своим классам.

II. Второй этап проводится в классах. Дети делятся на 2 группы. Классы украшены празднично. После выполнения заданий ребята в группах получают определенные буквы с тем, чтобы в конце праздника у них получилась фраза “English is fun!”.

Teacher: We are going on a trip. You are visiting 4 stations and do the tasks. As soon as you do the task, you’ll get a letter. We’re starting and the first station is Storytelling Station.

Учащиеся вытягивают номер картинки и составляют по ним рассказы.

P1: You’re in a car. There’s a dog .You stop the car and get out. Wow, the dog jumps into a car. The dog drives off. You run after the car. What a clever dog!

Teacher: Well done! You get a letter. It’s W.

Teacher: The next story is “The caterpillar”.

P2: The caterpillar is asleep. It’s windy. It’s cold. . It’s snowing. The caterpillar is still asleep. It’s raining. The caterpillar is still asleep. It’s getting warm. Look! Here comes the sun! The caterpillar is happy. The caterpillar grows and grows. What a beautiful butterfly! It’s red and yellow. I like the butterfly.

Teacher: A clever girl! You get E (yellow). The next story is about health. What do you do in the morning?

P3: I get out of bed. I wash my face. I clean my teeth. I bend my knees and jump. I go to the kitchen. I have a glass of milk. I run to school.

Teacher: Well done! You get letter N (green). Now let’s visit the “Song Station” and sing the song “Get out of bed”. (Приложение 1)

Children sing the song аnd get the letter J.

T: We go on our trip. Now we visit “ Role Рlay Station”. Let’s play “The Bee and the Butterfly”. Dress up!

P1 – seed.

P 2 – Bee.

P 3 – Butterfly.

Seed: The little seed is asleep.

Butterfly: Hello Bee.

Bee: Hi, Butterfly. Look at the sky.

Butterfly: I’ve got an umbrella. Come with me.

Seed: It’s raining. The little seed grows.

Bee: This is good!

They sing a song “It’s raining”. (Приложение 1)

Seed: The rain stops. The little seed grows and grows.

Bee: Thank you for the umbrella.

Butterfly: Careful! (Пчелка ударяется о дерево) Stand up! Look! Here comes the sun! What a beautiful flower!

Bee: What a sweet smell! Abdiu (чихает).

Butterfly: Bless you!

Teacher: you play well! The next story is “At the Doctor’s”.

P4 is a doctor. Put on the doctor’s gown.

P6 is a patient. Your tooth hurts.

Doctor: Come in. Hello.

Patient: Hello.

D: Take a sit. What’s the matter?

P: My tooth hurts.

D: OK. Don’t worry! Some music?

P: Yes, please. Mmm, lovely music.

D: Open your mouth.

P: Thank you.

D: Do you like sweet?

P: Yes, I do. I like chocolate. I like a big ice-cream. I like lollipops.

D: Don’t eat lots of sweets. It’s not healthy. Eat fruit! Clean your teeth after meals!

P: OK. Thank you!

Teacher: Well done! And the last role play “What’s for breakfast?” Parents, who speaks English?

Children, help your parents to role play with you. What do you like? (Раздать картинки с едой: chicken, spaghetti, eggs, sandwiches, cheese, cakes, cornflakes milk, chips, pizza). Дети разыгрывают диалоги с родителями или друг с другом, если родители не знают английского языка.

P1: Hello mum. I’m hungry. What’s for breakfast?

Mum: Hello, dear. Chicken with spaghetti and tea. Do you like chicken, spaghetti and tea?

P1: Yes, I do.

Mum: Here you are. Have some chicken, spaghetti and tea.

P1: Thank you. Mmm, Yummy. Chicken is great!

Teacher: Well done! You get letters E(orange), Y, O. The last station is “Spelling” You’ve learnt the ABC. Spell the words and read them.

GREEN, GLUE, PLUM, PUZZLE, KNEES, SANDWICH,YELLOW.

Good boys and girls!

And now count from 1 to 10. Do the sums and say:

2+5= 7 3+1=4

1+6=7 4+4=8

3+6=9

Teacher: We’ve done the tasks. Let’s go and help Toby open his magic box.

III. 3 этап снова проходит в холле, куда ребята и гости возвращаются после выполнения заданий.

Toby: Come in, children! You’ve got letters. I’ll call the letter and you’ll stand in a line.

W, E (orange), E (yellow), N (green), J , O, Y, E (green), N (blue), G, L, I, S, H

У ребят должно получиться предложение “ENGLISH IS FUN!”.

Parents read the sentence! Children repeat! (Звучит волшебная музыка). Fantastic! The box opens. Thank you, children.

What lovely presents for you! Toby раздает подарки детям.

Let’s sing ABC song.

Children sing ABC song

A B C D

Come with me.

E F G

Let’s have some tea.

H I J K

It’s my birthday.

L M N O P

A party for you and me.

Q R S T U

Here’s a party hat for you.

V W X Y Z

My party hat is on my head.

Учитель вручает сертификаты об окончании 1 класса.