Внеклассное мероприятие по английскому языку "Праздник алфавита"

Разделы: Иностранные языки


Задачи:

  1. Систематизация знаний учащихся по изученной теме.
  2. Развитие творческих способностей учащихся
  3. Развитие языковой культуры школьников и культуры общения
  4. Формирование положительной мотивации учения

Оснащение мероприятия:

Украшения для зала: воздушные шары, нарисованные буквы английского алфавита, схемы-опоры для организации общения по теме, наборы карточек с буквами алфавита, разрезные карточки слов для составления предложений, призы-подарки для детей, сертификаты и грамоты для награждения участников мероприятия, экран настроения и жетоны; ТСО, мультимедийный проектор.

Ход мероприятия

(Дети заходят в зал под музыку, занимают места за игровыми столами)

Праздник проводим на двух языках.

Организационный момент

Teacher 1: Good-morning, dear boys and girls, our guests! We are very glad to see you today!

We are not at the lesson today, we are at the ABC party! Winnie-the-Pooh and his friends will help us to organize it.

You will recite poems and sing songs about English letters, play games and speak English.

By the way, Winnie-the-Pooh wants to introduce us one of his friends. To know what his name is we should solve the puzzle.

Teacher 2: Второй учитель переводит речь первого учителя на русский язык в ходе всего праздника.

Основная часть

Teacher 1: And now…It’s time to greet our letters with the ABC song [1]

Дети исполняют песню об английском алфавите.

Teacher 1: Do you know how many letters there are in the English alphabet? (26). Let them tell about themselves. Учащиеся инсценируют стихотворение о буквах английского алфавита [2]

Letter A:

A is for Apples and for Apple trees.
You can see apples in the apple trees.

Letter B:

B is for Boys and for a Ball
Boys like to play to football.

Letter C:

C is for Cat. My cat is grey.
And with me he likes to play.

Letter D:

Letter D is for Dog and for Doggy.
I have a dog, not a doggy.

Letter E:

E is for Eight and for Eleven.
How much is eight and eleven?

Letter F:

F is for Five and for Four.
Four little dogs and one dog more.

Letter G:

G is for Green and for Grey.
My kitten is grey. He is OK.

Letter H:

H is for a Hand. I have two hands.
This is the way I clap my hands.

Letter I:

I is for me. I’m a boy and I’m ten.
I like to play with my brother Ben.

Letter J:

J is for Jam. This is apple jam.
Jimmy likes it, so does Sam.

Letter K:

K is for Kate. Kate has a kite.
It is little and it is white.

Letter L:

L is for Little and for Leapfrog
My little sister likes it a lot

Letter M:

Letter M is for Mother, Monkey and My,
My monkey is funny, so am I

Letter N:

N is for Nine, Ninety and Ninety-nine.
Children, how much is ninety and nine?

Letter O:

O is for One. One and two is three.
Three little cats are in a tree.

Letter P:

P is for Puppy, Pink and my Pencil. I can draw:
a pig with my pink little pencil

Letter Q:

Q is for Questions: How are you?
How old are you? And “How do you do!”

Letter R:

R is for Red. Many things are red.
What can be red? Do you know Fred?

Letter S:

S is for Spring and for Summer too,
When it’s warm and the sky is blue

Letter T:

T is for Tick and for Tock.
“Tick-Tock”, says the clock.

Letter U:

U is for Under but not for At.
“I’m under the tree”, says Pat.

Letter V:

V is in Five and also in Seven,
It is in Twelve and in Eleven.

Letter W:

W is for Willy and for Why.
Why do you cry Willy, why?

Letter X:

X is in Six. Let’s count up to six!
One, two, three, four, five, six!

Letter Y:

Y is for a Yard where children play.
They play in the yard every day.

Letter Z:

Z is for the Zoo. Let’s go to the Zoo.
I like to go to the Zoo. And you?

P1: В заключении, друзья, просьба есть у букв одна: Их запомнить навсегда!  

Teacher 1: Thank you very much. You are good actors. Winnie-the-Pooh has presents for some smartly-dressed letters. (Детям, изготовившим яркие, оригинальные буквы, вручаются грамоты, сувениры).

(В номинации “самая оригинальная и неповторимая буква» победили буквы …, которые нарисовали следующие учащиеся: …).

Teacher 1: Here is a puzzle for you. (Учащиеся получают первый элемент мозаики)

Teacher 1: Each letter takes its own place in the alphabet. What is the first letter? Name the ninth letter, please.

Unfortunately, some letters have lost. Help them find their place, please.

(Дети выполняют задание 1 на карточках в группах).

Task 1

Куда вписать эти буквы? Перепишите, соединяя два ряда в алфавит.

g, q, h, w, v, y
abcd efij klmn oprs tuxz

(Самопроверка выполнения задания, сличаем ответы с образцом, хоровое прочтение полученного ряда букв)

Teacher 1: Well-done! Here is another puzzle for you. (Учащиеся получают второй элемент мозаики)

Teacher 1: So, there are 26 letters in the alphabet. And how many sounds are there in the English language? Why?

Task 2 Let’s name the letters and their sounds (Учитель показывает детям карточки с согласными буквами, учащиеся устанавливают звуко-буквенные соответствия).

Teacher 1: Winnie likes fishing very much. He invites us to go fishing with him. (Детям предлагаем выполнить задание с применением интерактивной доски: поместить рыбок (звуки) в нужный аквариум-букву)

Teacher 1: Let me see… Oh! Everything is correct. And you get the third piece of the puzzle. (Учащиеся получают третий элемент мозаики)

Teacher 1: Words consist of letters. Can you use the letters and make up an English word?

Task 3 (Учащимся предлагают, используя наборы букв, выполнить команды учителя и собрать слово на английском языке)

Положите a, d, e, b, n, w
Уберите d, w
Положите g, l, i
Уберите ab
Положите sh
Ответ: Еnglish
В конверте – a, d, e, b, n, w, g, l, I, s, h

Teacher 1: What word have you got? Right you are. ‘English’ is the language you study at school. Winnie and his friends also speak English.

(Учащиеся получают четвертый элемент мозаики).

Teacher 1: And now, it’s time to read. (Учащиеся получают конверты с набором карточек. На карточках напечатаны слова для составления предложений.)

Task 4 Put the words into the correct order, make up sentences and read a story about Winnie-the-Pooh.

I am Winnie.
I am from Britain.
I have got many friends.
We like to play.

Поверка выполнения задания. (Правильные предложения выводятся на экран, читаем предложения по группам или хором и переводим их).

Teacher 1: Do you like to play? Let’s play “Nick and Andy” (физпауза).

Nick and Andy
Sugar and candy
I say (run, fly, fish, play the piano …)

(Учащиеся получают пятый элемент мозаики).

Teacher1: Oh, look! You’ve done it! We have a portrait of the boy. (На экране появляются ключевые слова, позволяющие организовать общение по ситуации и познакомиться с другом Винни-Пуха Кристофером Робином).

The key words:

  • Кристофер Робин (Christopher Robin)
  • Британия (Britain)
  • Папа Алан (father, Alan)
  • Много игрушек (a pig, a tiger, a teddy bear)
  • Любит играть игрушками (likes to play)

Teacher 1:

  • What is the boy’s name?
  • How old is he?
  • Where is he from?
  • Has he got a family?
  • Has he got a father? What is his name?
  • Has he got many toys? What toys has he got?
  • Does he like to play with his toys?
  • How is he?

(Далее мы кратко рассказали детям об Алане Милне и его творчестве, познакомили с его произведениями, организовали выставку книг о Винни-Пухе и его друзьях).

Подведение итогов

Teacher 1: We’ve done all the tasks. You are great! You know the alphabet, can read English texts, understand your teachers and can speak English.

To finish our party, I’d like to welcome letters B, I, N, G, and O and let’s sing a ‘BINGO’ song.

Teacher 1: And finally, you’ll get you certificates and presents

Рефлексия

Teacher 2: Наш праздник подошел к концу. Но прежде чем мы попрощаемся, мы хотим, чтобы вы показали нам с каким настроением, вы уйдете с нашего праздника.

На доске вывешен экран настроения. Ученики прикрепляют жетоны в соответствующие их настроению поля экрана.

Окончание праздника

Teacher 1: Now it’s time to say good-bye! Thank you for your participation.

Желаем успеха!

Список литературы:

  1. Английский в фокусе: учебник для 2 класса общеобразовательных учреждений / Н.И Быкова, Дж. Дули, М.Д. Поспелова, В. Эванс. – М.: Express Publishing: Просвещение, 2006., стр.17.
  2. Грызулина Н.П., Бузина Ю.Н., Туголукова Г.И. Я играю и учу английский: Учебное пособие для дошкольников.- М.: Физматлит, 1993.
  3. КлементьеваТ.Б. Счастливый английский. Занимательные упражнения и игры. Кн.1. Учебник для 5-6 классов средней школы. 1 издание. М.: Дрофа-Олимп, 1994.
  4. Смоляр Т.И. Волшебный английский. М.: Гуманитарный издательский центр ВЛАДОС, 1999.
  5. www.english-globe.ru

Приложение.