Цель урока:
- Совершенствование диалогической и монологической речи по теме.
- Расширение словарного запаса по теме.
- Совершенствование умения и навыков практического владения английским языком.
Задача урока:
Развивающая: развивать интерес к иностранным языкам, другим культурам.
Цитата дня на доске.
“Education is the movement from darkness to light”.
ТСО:
Телевизор, видеомагнитофон, магнитофон.
Ход урока
1. Организационный момент (число, месяц, обсуждение погоды, настроение).
2. Vocabulary - на доске. Повторить слова по теме.
Foreign languages
Native speaker
National language
Local people
English
French
Russian
Travelling
Reading
Playing computer games
Watching films
Using the Internet
Conversation
Different programs, channels
Listening to songs, to radio
I prefer…it’s worth… I strongly believe… I disagree
3. Вопросно-ответные конструкции по теме.
a) Why do we study English?
b) When did you begin studying English?
c) Where do you speak English?
d) Why English has become the international language in the world? Share your opinion.
4. Презентация “I enjoy English”
Talking about:
- Travelling
- TV
- Reading
- Internet
Expressing opinions.
Making comparisons.
Travelling
1) Do you speak English while you travel?
2) Do you watch channel “Travel” in English?
TV
1) Watching cartoons in English.
2) Watching documentary films in English, BBC’s series.
3) Can you watch any American or English program in your area?
Reading
1) Do you read books in original?
2) Who is your favorite English or American writer?
Internet
1) Find out how many students use the Internet for news, reports.
2) Ask them which websites they find useful.
3) Do they have pen-friends in English speaking countries?
Далее, ученики смотрят отрывки из фильма “Мери Поппинс”.
Домашнее задание: написать письмо другу “what foreign language do you study at school?”
Далее, учитель благодарит учеников и ставит оценки.