Открытый урок по теме "Времена года" (4-й класс)

Разделы: Иностранные языки

Класс: 4


Тип урока: Комбинированный

1 Усвоение новых знаний
2 Закрепление изучаемого материала
3 Повторение
4 Систематизация и обобщение
5 Проверка и оценка знаний

Цель урока: Расширить знания учащихся о временах года и о погоде.

Задачи урока:

  1. Ввести и закрепить новую лексику по теме.
  2. Совершенствовать навыки монологической речи.
  3. Читать и понимать текст, содержащий новую лексику и грамматику.
  4. Формировать грамматические навыки “Future Simple”.(Будущее простое время).
  5. Формировать навыки техники чтения “The Donkey`s Favourite Season”(Любимое время года Ослика).

Оборудование:

  1. Учебник “Английский язык – 4 класс”,
  2. Презентация “Seasons”

Ход урока

Организационный момент

1. Приветствие. Сообщение цели урока, задачи. (1 min)

2. Разминка. Good morning, children! (3 min)

First of all I want you to tell me which month we have now. (It is December).

And what day of the week is it today? (It is Friday.)

What date is it today? (It is the 4th of December.)

How many pupils are in our class today? Let’s count! (One, two, three, …)

What topic have we been working on? (We are working on the topic “Seasons and the Weather”)

3. Повторение, проверка домашнего задания. Ex.16, p.10. (4 min)

(Устно).

Where are you from? – I am from Russia. What`s the weather like in Russia in summer? – It`s warm and sunny. What`s the weather like in Great Britain in summer? – It`s rainy. What`s the weather like in Russia in winter? – It`s cold and snowy. What`s the weather like in Great Britain in winter? – It`s rainy and windy.

4 Фонетическая зарядка: (6 min)

5. Работа с презентацией “ Seasons ”

So, our topic today is " Seasons and the Weather". We spoke about seasons and the weather at the last lessons. We have learnt many words and expressions on it. Now I want you to remember them. Look here and repeat after me:

– summer, winter, autumn, spring, cold, cloudy, windy, warm, hot, sunny, snowy, rainy, What`s the weather like…?, It`s warm and sunny.etc. (Просматриваем презентацию).

6. Новая тема. Грамматика: Future Simple. Сказка о временах года. “The Donkey`s Favourite Season.” . (15 min)

1) Reading. Ex.19, p.11

Put these verbs in Future Simple: run, jump, sing swim, skip, go, play, read, write, be.

2) Отработка речевых образцов. Ex.22. p.12.

(на доске: tomorrow, next week, next year, next winter, next summer, next spring, in an hour).

3) Сокращенная и отрицательная форма простого будущего времени.

`ll вместо will. We`ll (we will) help our teacher tomorrow.

He will not (won`t) read.

4) Чтение текста с последующим пониманием прочитанного.

And now I want you to read the text: “The Donkey`s Favourite Season”. Ex.20. p.11.

5) Questions about the text.

  1. About whom is this text?
  2. Has Donkey got any green grass in winter?
  3. Can Donkey walk in the park in winter?
  4. Has Donkey got a lot of green grass to eat in spring?
  5. Do the children dive and swim in summer?
  6. Is Donkey sad in summer?
  7. What is the weather like in autumn?
  8. What does Donkey have in autumn?

7. Физминутка. “Now, children, stand up. Let’s do gymnastics to rest a little. Hands up! Hands down! Hands to the sides! Sit down! Stand up! Hands on the hips! Bend left! Bend right! Clap your hands! All right!” (2 times) (1 min)

8. Закрепление. True or false? Ex.21. p.12 (4 min)

1) The Donkey hasn`t got any green grass in winter. True.
2) Spring comes. It`s rainy and cloudy. False.
3) In summer the children dive and swim. True.

9. Отработка навыка (read and translate) Ex.23. p.12. (4 min)

I will do my homework in an hour.
We will play basketball tomorrow.
You will get a very nice birthday present tomorrow.

10. Повторение, систематизация. Complete the sentences. Ex.27. p.13. (3 min)

It will be sunny today.
It will be rainy today.
It will be hot today.

11. 1) Обобщение. Чему научились на уроке? Ответьте на вопросы (2 min)

1) Знаешь ли ты как образуется простое будущее время?
2) Знаешь ли ты речевые образцы простого будущего времени?
4) Умеешь ли ты назвать времена года по-английски?
5) Узнал ли ты что-то новое на уроке?

2) Подведение итогов. Оценки.

12. Объяснение домашнего задания. Ex.4. p.18.(письменно), Ex.20. p.11. (2 min)