Цель: совершенствование
лексико-грамматических навыков. Оборудование: презентация, жетоны с изображением Джека-фонаря. Оформление доски: новые слова (witch, mermaid, magic, castle, incantation, fortune teller). |
Ход урока
I. Организационный момент
Teacher: Good morning, children! I am glad to see you. How are you? Who is absent today?
II. Фонетическая зарядка
It’s draughty [w], [w], [w].
What is it? [ei], [ei], [ei].
This is a witch or a mermaid.
III. Сообщение темы урока
Teacher: I want to tell you about my favourite holiday. It is on the last day of October. Today you can meet a witch. Today you can lose your speech. What holiday is it? (Hallowe’en)
Teacher: When is Halloween in England? (The 31st of October is Halloween in England).
Teacher: Right! Hallowe’en is celebrated during the night of October 31 every year, when ghosts and witches are said to roam freely, and you can expect to meet them.
A long time ago people were afraid to meet a ghost or a witch and stayed at home on Halloween. But now in Britain it's a day for fun. There are always a lot of parties on that night. Some people wear masks, others dress as ghosts and witches. Everybody is happy. At the parties both adults and children have fun, and they play many different types of merry games. What do you know about this celebration?
Учитель рассказывает об одном из основных атрибутов праздника: о Светильнике Джека в виде головы из вырезанной тыквы с зажженой свечей внутри. Появление этого символа чаще всего связывают с ирландской легендой о человеке по имени Джек – старом фермере. Он не смог попасть в рай, потому что был слишком жадным и не смог попасть в ад, потому что обманывал Дьявола. Оранжевый и чёрный – основные цвета Хеллоуина. Костюмы для Хеллоуина основаны на темах колдовства и его образов в кинематографе и литературе. Дети, одетые в костюмы, отправляются собирать сладости у прохожих, говоря при этом традиционную фразу “Trick or Treat?” ( “Кошелёк или жизнь?”).
Teacher: End now, allow me to introduce our new friend. His name is Jack.
Ученикам сообщается, что сегодня, в канун дня всех святых, они совершат прогулку по Волшебному городу. На пути им будут встречаться трудности и чтобы их преодолеть, ребята должны будут выполнять различные задания, а помогать им будет в этом их новый друг – Джек.
Teacher: Look at the map of Magic town.
Task 1 “Magic forest”
Teacher: Look at the picture. Who is there in Magic forest? Describe the picture.
Example: There is a lion in the forest.
Ученики описывают картинку и получают жетоны за правильные ответы.
Task 2 “Castle”
Teacher: Make up the incantation
Ученики составляют заклинание и получают жетоны за правильные ответы.
Task 3 “Fortune teller”
Teacher: Ask about your future.
Example: Will I ride my scooter in summer?
Ученики задают свои вопросы экстрасенсу и получают жетоны.(в роли экстрасенса могут выступать сами ученики)
Task 4 “Talk about magic room”. (Use the prepositions)
Example: There is a big armchair next to the fireplace.
Ученики описывают комнату и получают жетоны за правильные ответы.
Task 5 “At school”
Teacher: Children, what do you do at school? (We can write, count and read). And now, children, it’s time to read and translate the text.
Детям сообщается, что для того, чтобы завершить испытание и благополучно вернуться домой, они должны выполнить последнее задание: прочитать и перевести текст.
In our Magic town there is a castle. It is old but nice. There is Magic forest next to the castle. Every night the ghost weeps in there. It is alone. It wants to play with somebody. When it is rainy, ghost comes in the castle and sings rueful song “Poor ghost”.
IV. Подведение итогов
Teacher: Have you learned anything new about Halloween? Are you afraid of ghosts? Have you ever heard a scary story? (If not, read the scary story below.)
На заключительном этапе подчитывается количество жетонов у учеников: наиболее активные получают хорошие оценки.