Цели урока | Образовательные:
Развивающие: речевое развитие: овладение средствами языка, усложнение смысловой функции речи; развитие мышления: учить выделять главное, сравнивать, строить аналогии: развитие сенсорной сферы: ориентировка во времени, точность различения цвета, оттенков речи; развитие двигательной сферы: овладение моторикой мелких мышц. Воспитательные:
|
Тип урока | Урок закрепления знаний |
Вид урока | Комбинированный (с использованием информационных технологий) |
Техническое обеспечение | Компьютеры типа Pentium, средства
мультимедиа, тест к уроку (чтобы пройти тест или
выйти из режима тестирования необходимо ввести
пароль – 1 – тесты Презентация 1 Презентация 2 |
Методическое обеспечение | Раздаточный материал (дидактические карточки |
Ход урока
1. Организационный момент.
Приветствие. Сообщение учащимся темы урока. Разъяснение цели.
Teacher: Good morning, boys and girls!
Pupils:
Good morning, good morning!
Good morning to you!
Good morning, good morning
We are glad to see you!
Т.: Thank you, I am glad to see you too
Let’s start our lesson.
Who is on duty today?
Who is absent?
P.: Everybody is present. What is the date today?
P.: Today is the 25th of October.
What is your favourite season?
What are (winter, spring, summer, autumn) months?
What season is it now?
What is the weather like today?
Is it rainy or snowy in …
Is it cold or hot in … ?
Are the days long or short?
What do you usually do in … ?
What games do you usually like to play in?
T.: Please open your exercise books and write down the date.
2. Речевая зарядка
Each Easter Eddie eats eighty Easter eggs.
Questions:
What is your name?
Have you a sister?(brother).
What is her (his) name?
Where do you live?
How is you house?
Have you got toys?
Have you got a dog, a mouse, a crocodile…….?
Can you play football, volleyball, chess, tennis…..?
Can you skate? Ski? Ride a bicycle? Swim? Skip?
А теперь я спрошу о том, что бы вы хотели делать
сегодня на уроке?
Do you want to sing, to dance, to read, to write, to retell the poems?
(Ответы уч-ся)
3. Игра “Повтори слова, используя рифмовку”.
- Очень любит манку обезьянка – monkey.
- В английском я вершин достиг! Свинья, я знаю, будет – pig.
- Каждый из ребят поймёт: птица – по-английски bird.
- Имеет пышный рыжий хвост проказница лисица – fox.
- В цирке он большой талант, слон могучий – elephant.
- Прыгнула к нам на порог лягушка зелёная – frog.
- Игрушку вдруг я захотела. Куплю зайчонка: заяц – hare.
- В каждой стране он названье имеет: По-русски – медведь, по-английски – bear.
- По двору ходил – чирикал маленький цыплёнок – chicken.
- Курица известна всем, по-английски она – hen.
Расшифруй предложение.
Ученики получают карточку с предложением, где каждая цифра – номер буквы в алфавите.
9 8-1-22-5 7-15-20 1 6-18-9-5-14-4.
I have got a friend.
(Тест на знание спряжение данного глагола)
Собрать слова из перемешанных букв:
filmay (family)
ormf (from)
elik (like)
ybe (bye)
lehol (hello)
hes (she)
4. Физ.минутка.
Учитель: А сейчас поиграем в игру на внимание. Все знают, что любой спортсмен должен быть внимательным и иметь хорошую реакцию, ведь от этого зависит его победа, а так как мы все сегодня спортсмены, то проверим и вашу реакцию. Сейчас я буду диктовать разные слова, как только вы услышите слово по теме “Еда”, хлопните в ладоши 1 раз. Сейчас мы проверим, кто из вас самый лучший спортсмен.
Учитель читает слова
How do you do!
How do you do!
I am very pleased to meet you,
I am very pleased to meet you,
How do you do?
How do you do?
Песня: Чунга-Чанга. 1 куплет на английском языке: (поем под караоке)
CHUNGA– CHUNGA, the sky is so blue
CHUNGA– CHUNGA, we sing the song for you
CHUNGA– CHUNGA, happy we аre and gay
CHUNGA– CHUNGA, We like to sing and play
Refrain: It is an island,
Wonder island,3 times
CHUNGA-CHUNGA,eat pine –apples,
Chew bananas 3 times
CHUNGA-CHUNGA
Находим в куплете слова, обозначающие продукты питания:
Apples, bananas
Повторение изученные слова по теме, введение новых ЛЕ.
Закончите предложения:
Уч-ся по цепочке называют слова
I can drink …. (milk, juice, coffee, tea, lemonade, coke, pepsi)
I can eat …. (soup, salami, fish, meat)
Read the names of fruits:
Расшифруйте названия фруктов: ( fruits)
1) Pleap (apple)
2) Abnana (banana)
3) Melno (lemon)
4) Ajm (jam)
5) sifh (fish)
6) imkl (milk)
Write the missing letters:
Вставьте пропущенные буквы:
1) сh—se, sw—t, ca—ot, ca—age, bu—er, co—ee.
2) dr-nk, m-lk, me-t, t-a, f-sh, sal-mi.
Name the colours of food:
Назовите цвет продуктов:
1) bread – white, brown
2) lemon – yellow
3) apple – green, red, yellow
4) banana – yellow
5) meat – red
6) cheese – white, yellow
7) sugar – white
8) orange – orange
9) coffee – black
10) carrot – orange
11) milk – white
12) corn– yellow
13) pop-corn – white
14) salt-– white
15) сucumber – green
Guess the riddles:
Отгадайте загадки:
- It is yellow, not sweet. I drink tea with it. (a lemon)
- It is yellow. Monkeys like to eat it. (cheese)
- It is orange and long. Rabbits like to eat it. (a carrot)
- It is green, big and round. Rabbits and goats like it. (cabbage)
- To smile in the photographs we say “----” (cheese)
- Mickey Mouse likes it very much. ( cheese)
- They are red, green, and yellow. They are round and sweet. (apples)
Put the word to make the rhyme:
Вставь пропущенное слово, чтобы получилась рифма:
A plate of …. (meat)
For brother PeteSome cheese and … (ham, jam)
For brother SamA soft boiled… (egg)
For sister MegMike and Andy
Like sweets and…. (candy)
Put the words into the shop departments:
а) овощной
б) мясной
в) молочный
г) кондитерский
Milk, meat, tea, corn, butter, sweets, fish, cabbage, coffee, cheese, carrots, lemons, bananas, sugar, salami, cakes, chicken, tomatoes.
Make a train:
Cоставить “Паровозик” (“Food Train”)
Учащимся раздаются речевки, которые они должны прочитать, иммитируя звуки движущегося поезда и его гудок, образовав при этом паровозик.
I
Сoffee, coffee
Milk and sugar, milk and sugar
Strawberries and cream, strawberries and cream
Chocolate cake and chocolate biscuits– 2 times
Fish and chips– 3 times
S-o-u-p– (гудок)
II
Porridge, porridge
Bread and butter, bread and butter
Potatoes and cheese, potatoes and cheese
Cherry pie and tasty pudding-2 times
Tea and sweets – 3 times
J-u-i-c-e (гудок)
Use much or many with these words:
Употреби much or many с этими словами. (из предыдущего задания)
Задание выполняется по цепочке.
Tell your friend what not to eat much to be healthy:
Дай совет другу, чего нельзя есть много, чтобы быть здоровым.
Do not eat much\ many.
Учащиеся дают советы друг другу.
Guess some riddles.
Данные загадки представлены в форме теста “Что едят животные?”
- It is small and it is funny,
It likes bananas as bears honey (a monkey). - It likes grass in winter – hay
It gives us milk and Milky-way (a cow). - It is funny it is gay,
It plays with Donald, it was created by Disney (Mickey Mouse). - I am yellow and small, I like swimming best of all (a duck).
- In winter it is white, like snow, in summer it is grey, It likes carrots but it isn’t brave (a hare).
- I am fat and pink and slow I like to eat and don’t like to go I like vegetables and dirty. Oh, I’m so naughty (a pig)
- It can be brown, white and black it is brave, and strong and funny
It lives in houses and doesn’t like cats (a dog). - I am white and black and grey with the children like to play
I am soft and sly and thick very much I like to drink milk (a cat). - What animal can go without food and water for a long time? (a camel).
- I have two legs, I can sing I can fly I begin with “B” (a bird).
- Who carries his house with him? (a turtle).
- What is the animal which walks on two legs? (a heron).
- I am green, I am small, I live in the pond, I can jump, I can croak. My name is croak-croak. What am I? (a frog).
Teacher: Please, open your books. Let’s check up your homework. Read and translate the text, please. (ex ------, p ------, В. П. Кузовлев “English 5”)
5. Итог урока.
Our lesson is over. You were very active today and we have done a lot of work. Thank you for the lesson. Now I would like to give you your marks. (Учитель называет оценки)
Проводится рефлексия:
На столах учащихся лежат по три картинки с изображение животных.
– недовольного,
– равнодушного,
– веселого и жизнерадостного.
На доске изображение зоопарка. Учащиеся помещают на магнитную доску картинки животных с определенным настроением, тем самым выражая свое отношение к уроку.
Очень хочется, чтобы в нашем зоопарке были только веселые и жизнерадостные животные.
Будь вежлив и не забывай
Прощаясь, говори good bye.
Good bye, Good bye,
Good bye, to you
Good bye, dear teacher
We’ll meet you next day.