План занятия
Курс: | 1 |
Группа: | 115 |
Специальность: | 2509 «Биохимическое производство» |
Место проведения: | Кабинет английского языка |
Время проведения: | 1 час 30 мин |
Тема занятия: | Наш колледж |
Цели занятия: Обучающая: |
Совершенствование навыков языковой
компетентности, самостоятельной работы
студентов с информационными ресурсами. |
Тип занятия: | Занятие – презентация проектов |
Вид занятия: | Практическое занятие |
Методы занятия: | Метод самостоятельной работы студентов, метод учебной дискуссии, интерактивный метод проектов. |
Междисциплинарные связи: |
|
Материально-техническое оснащение: | Компьютеры, мультимедийный проектор, экран. |
Дидактические материалы: | Альбомы, лайнворд, стенгазета, экспресс-тест, слайды, коллаж – портрет, карточки – диалоги, словари |
Структура занятия
Образовательные задачи этапа учебного занятия |
Содержание этапа учебного занятия |
Методы и приемы обучения |
1. Организационный этап | ||
1. Подготовка студентов к работе на
занятии 2. Обеспечение мотивации учения студентов, принятие ими целей занятия |
1.1. Приветствие 1.2. Организация внимания студентов 1.3. Раскрытие общей цели занятия и плана его проведения |
Объяснение выбора проведения занятия |
2. Этап подготовки студентов к работе на основном этапе | ||
Активизация знаний студентов | 2.1. Определение последовательности представления проектов | Дискуссия о выборе учебного заведения, будущей профессии |
3. Этап презентации проектов | ||
Формирование представления о истории учебного заведения | Проект 1 «История колледжа» 1. С чего всё началось… |
1. Рассказ студентки с
использованием иллюстративного материала
(показ слайдов) Комментарии преподавателя |
Развитие навыков аудирования | Проект 2 «Сегодняшний день колледжа» 1. Альбом «Колледж сегодня» 2. Экспресс-тест «Аудитории колледжа» |
1. Презентация альбома, студентка
представляет информацию о колледже 2. Метод письменного контроля |
Развитие креативного мышления, воображения | Проект 3 «Наши специальности» 1. Специальности подготовки в колледже 2. Представление эмблем специальностей подготовки, существующих в колледже |
1. Фронтальный опрос, представление
преподавателем диаграммы количественного
состава студентов по специальностям 2. Творческое моделирование студентов |
1. Развитие коммуникативных
способностей 2. Умение представить информацию по теме в виде рисунков 3. Владение речевыми навыками |
Проект 4 «Преподаватель колледжа» 1. Сообщение о педагогическом коллективе и личностных качествах преподавателей 2. Образ преподавателя 3. Лайнворд |
1. Информация преподавателя и беседа со
студентами 2. Представление образа преподавателя студентом в коллаже – портрете 3. Самостоятельная работа студентов по описанию предлагаемых преподавателем дисциплин и перевод с английского на русский |
Обобщение и систематизация знаний по теме | Проект 5 «Студент колледжа» 1. Социальный портрет студентов 2. Стенгазета «Наша группа» |
1. Представление проекта в схемах с
использованием исследовательского
моделирования 2. Защита микро-проекта о жизни группы |
1. Умение обобщать 2. Умение работать в сотрудничестве 3. Развитие умения составлять устное диалогическое высказывание |
Проект 6 «Внеаудиторная деятельность
студентов» 1. Клубы по интересам 2. Диалог «Мои увлечения» |
1. Рассказ о досуге студентов, который
организован в колледже (по слайдам) 2. Составление студентами диалога по предложенным темам |
1. Воспитание осознанного отношения к
социально значимым делам колледжа 2. Повышение мотивации изучения языка в контексте выбранной профессии |
Проект 7 «Гордость колледжа» 1. Традиционные мероприятия 2. Выпускники колледжа |
Представление проекта о традиционных мероприятиях, акциях проводимых в колледже и о выпускниках, которыми гордимся (по слайдам) |
Развитие творческого мышления | Проект 8 «Будущее колледжа» | Письмо-сочинение студентки о будущем учебного заведения |
4. Этап закрепления, систематизации знаний | ||
Закрепление в памяти студентов основных понятий изучаемой темы | 4.1. Проверка понимания основного
содержания по теме 4.2. Стихотворение «Мой колледж» |
1. Перевод с русского на английский
слайд-фильма «Наш колледж» 2. Чтение авторского стихотворения «Мой колледж» |
5. Этап подведения итогов занятия, домашнее задание | ||
1. Формирование у студентов умения
анализировать, сопоставлять 2. Понимание цели содержания домашнего задания 3. Оценка работы группы и отдельных студентов |
1. Таблица «Прошлое и настоящее
колледжа» 2. Информирование о домашнем задании 3. Подведение итогов занятия |
1. Сравнение прошлого и настоящего в
цифрах 2. Сообщение о работе на занятии (выставление оценок) |
Ход занятия по дисциплине «Английский язык» по теме «Наш колледж»:
1. Good morning, dear students! I am glad to see you! Are you O.K? I?m
very glad to hear it.
Today we are going to have our final lesson on the topic «College». Today?s lesson we?ll
speak about our college. Last lessons we spoke our college, our classrooms and labs,
teachers, students activities, time – table but we couldn?t discuss all information so
we decided to make up projects, projects, about our college. It was very difficult task
but I think it was interesting, You knew a lot of information about history of college,
about the present day of college, you thought about the future, you wanted to retell about
non – academic activity of our students.
2. By the way, our pen friends M.Mcgraph from Canada and Phill Batt from England wanted to know about our college as much as possible. What projects did you prepare for this lesson?
But before listening to the projects tell me, please, why did you enter our college?
Why did you choose the speciality of biochemical production.
– I like chemistry (it is very interesting)
– Our college is the best in our town.
3. So first of all we?ll begin to listen first project the history of our college. Sveta found this information in our museum.
I. Project «The history of our college»
(The student tells this topic)
T: Of course our college is not the oldest school in our country. But we knew that our history began in difficult times after the Great Patriotic war. Our country needed in good, specialists. But many years have passed. What is our college today? We are ready to listen to Marina with her project. The present day of our college. Marina prepared her creative work with photos. You are welcome, Marina.
II. Project «The present day of our college»
(The student tells this topic)
T: Thank you very much, Marina. Show us your creative work. Very good.
Test: And now do you know the rooms of our college? I shall give you
these cards where you can see the names of 5 rooms: student?s canteen, an assembly hall, a
gym hall, a library , a laboratory. I?ll read a small text describing one of these room,
you should listen very attentively and point the number of the text under the name of the
room. Do you understand? O.K. Let?s start.
Task-text «What room is it?» So, thank you. Collect you cards and give me.
III. Project «Our departments»
(The student tells this topic)
– How many departments are there in our college?
– What are they?
– What department do you study at?
– What year are you in?
– What group do you study at?
– What is your classmistress?
– What is your headgirl?
– This project we?ll present in small creative works .The task is to think the symbol
of each our department and explain it. Before this work you will discuss very thoroughly
and then you?ll do. I?ll give you 10 minutes. Now, your time is up. I?d like to listen to
you. First of all look at this figure. You can see how many students study at each
department. The most students study at biochemical department – 50 %, (it is your
department and it is very popular), then assembling and technical exploitation of
industrial equipment and so on.
– Who is the first to retell? [the presentation of symbols]
T: So, my dear students, speaking about departments we shouldn?t
remember about our teachers. Studing at these departments you get knowledge from our
teachers.
There are 49 teachers in our college. 2 teachers are Honored and 13 hononary workers of
secondary special education. You can see the photo of teachers.
– Do you like teachers of college?
– What are they like? (They are very kind and clever, attentive and sympathetic,
mysterious and punctual, tolerant and artistic, merry and the experts in their subjects.)
– And what do they look like?
IV. Project «Our teachers»
– How did Kirill imagine the portrait of our teacher. Let?s see.
(The student tells this topic. A collective portrait of teacher)
– Thank you, it very interesting. What subjects are taught in your department? Many subjects. They are difficult but interesting. In your studing you will learn of necessary and important things for your future speciality. Now I give you the cards where it is written the name of subject. Don’t show it! Describe the subject but don’t name it! And all students should name the subject. So, I shall give you 5 minutes. Will you translate? You see a lineword. (there are 8 words) What is the keyword? (teacher) Yes, it is right. The teachers teach these subjects.
V. Project «The student of college»
(The student tells this topic)
– What information about our students did you find? We should like to listen to you.
– Very good information about the students. And I know Lena make up project about your
group as a wallpaper. Let’s show to us.
– Project our group
– Thank you very much, I see you knew a lot of information. But speaking about the
students we are to speak about their non-academic activity. This project Kirill prepared.
You are welcome.
VI. Project «Non-academic activity»
(The student tells this topic)
– Thank you. What can you say about your activity?
– Let’s try to know what do you like most of all. I’ll give you cards, read the task
very attentively, make up the dialogue, then summarize your partner’s answers and
express her? His opinion in topic. I’ll give you 5 minutes. Now your time is up. Who is
the first to answer? I see each of you is an interesting person. I wish you success in
your activity! Be energetic and active, try to be in the center of student life.
– I think it is time to speak about the pride of our college Natasha prepared this
report.
– The pride is our traditions, holidays, actions and graduates. I agree with you, a
great ship asks deep waters. We are strong with our traditions and graduates.
VII. Project «The future of college»
(The student tells this topic)
– It is very interesting, Helen. I think your dream will come. I wish all your dreams may come true. My dear students we have got a film about our college, but it is in Russian. We have a possibility to send this film our pen friends. Let’s translate the sentences from Russian into English.
– And I see you can speak and write about our college. I hope you can give a full information of it. And now let’s compare the past and the present day of our college. Complete the link list.
– So, our lesson is over. Thank you very much for today’s work. You are very
hardworking students. Your marks…
– I wish you success. Do you like our lesson?
– Good bye, students!