Предлагаемое занятие обеспечивает
- подлинную активность учащихся – необходимое условие успешности обучения;
- мотивирует развитие познавательного интереса школьников к иностранному языку.
Цели урока:
- создать условия для каждого ребенка проявить себя;
- отработать навыки применения;
- создать ситуацию успеха.
Цели и задачи:
- Практическая: систематизировать и обобщить лексический и грамматический материал Unit 8.
- Обучающие:
- учить монологической и диалогической речи учащихся;
- формировать навыки чтения с извлечением необходимой информации.
- Развивающие:
- развитие языковых навыков;
- развитие познавательной и мыслительной деятельности;
- развитие зрительной памяти учащихся.
- Воспитательные:
- воспитывать умение работать в парах и коллективе;
- поощрять умение творчески относиться к делу;
- аккуратность, усидчивость и ответственность.
Тип урока: систематизация и обобщение лексического и грамматического материала.
Методы и методические приемы:
Беседа с учащимися, игровые моменты, аудирование, чтение, монологические высказывания учащихся, парная работа учащихся.
Оборудование:
Учебник, тетрадь, аудиокассета, наглядные пособия и раздаточный материал.
Ход урока
I. Организационный момент.
Good morning, children. Sit down, please. I am glad to see you. What about you?
Pupil: I am glad to see you too.
T. – How are you? – P. – Fine, thanks. And you?
T. – I’m very well, thank you. Let’s begin our lesson. Now we’ll speak about food and shopping. First of all, we’ll read poems and rhymes about food.
II. Фонетическая разминка. Now a patter. A cup of nice coffee.
In a nice coffee cup. Repeat it quickly.
Listen to me and fill in a word.
– I like coffee,
I like … (tea)
I like apples
On that tree.
Listen and read a modern English rhyme.
– I like coffee,
I like tea,
I like radio
And TV!
III. Активизация знаний учащихся.
–And now listen to the song. Do you like to go shopping? Of course, you do. What kind of shops do people go to in Great Britain? Open your Activity books. Ex.1. p. 54. Read the task. Match the shops and the photos.p.126.
T.- Now, keep a silence. (A knock to the door) – P.-May I come in?
T. –Yes, you may. Who are you? What is your name? I wonder.
P. – I am an English girl. My name is Alice. I came from Wonderland. “Я не просто пришла, я корзину принесла. А в корзине моей много верных друзей”.
В корзине слова и словосочетания по теме. Алиса раздает их каждому и просит произнести слова и выражения. Таким образом, повторяем всю изученную по теме лексику.
And now the game “Guess the word? “
T. - I have been to the shop and bought many things we spoke about it yesterday.
Now, what is there in my bag? – P.-There is a _________in the bag .
T -Yes, that s right. What else is there in the bag? In the conclusion. Yes, we’ve
guessed them. They are:
- a bottle of milk,
- a can of Coke ,
- a box of chocolate,
- a carton of orange juice,
- a packet of peanuts,
- a jar of coffee,
- a box of sweets,
- a loaf of bread.
IV. Основная часть урока, обобщение изученного.
Be attentive, children. Let’s listen to your dialogues. Pay your attention to the intonation.
Let’s have a break. Stand up, children. Hands up,
Hands down,
Hands on hips, sit down.
Hands to the sides,
Bend left, bend right.
One, two, three, hop
One, two, three, stop.
Now, children, retell some jokes. English humor.
T. – Tommy, name 5 things that contain milk.
Tommy: Butter and cheese, ice-cream and 2 cows.
T: What is the surest way to keep milk from turning sour?
Pupil: Leave it in the cow.
Teacher.
The next task of our lesson is reading. Read and understand the text “Markets and shopping.” Repeat the new words after me. What is the text about?
Look at the blackboard. There are 3 sentences. Choose. Which is right or wrong?
There are hundreds of street markets in London.
London is a very big shopping centre.
Most shops in London stay open until 9 o’clock.
T. - There are many kinds of shops, aren’t they? For example, a milk shop, a meat or a butcher’s shop and others. Answer the questions:
1. Do you like to go shopping?
2. What shops do you like?
3. What departments are there in the shop?
4. What can we buy in the grocery, greengrocery, in the pastry, in the baker’s, a milk shop, in the butcher’s?
5. What is your favourite food?
6. Say what English people usually have for breakfast?
Now, the task is to lay the table. Choose the tea table, the breakfast table, the dinner table. The pupil who lays the table the quickest is the winner.
V. Подведение итогов и пояснение домашнего задания.
Homework. You should solve the crossword “A fruit salad.” Write 10 sorts of fruits.
Now, at the end of the lesson we’ll sing a song “Help your mother set the table.”
Let’s recite your rhyme (a poem) about food.
In the conclusion:
- Что нового узнали на уроке?
- Чему научились?
- Какие виды работ вызвали затруднения?
- В каких знаниях уверены?
- Помог ли этот урок продвинуться в знаниях, умениях и навыках по английскому языку?
- На сколько результативным был урок?
- Кто, по-вашему мнению, внес наибольший вклад в его результат?
- Кому и над чем надо еще поработать?
You are so good and clever. You get only good and excellent marks. Good luck. The lesson is over. Good buy.