Цели:
социокультурный аспект – развитие познавательных интересов на основе страноведческого материала;
равивающий аспект – развитие способности к извлечению информации о культуре страны из текста;
воспитательный аспект – воспитание уважения к иностранной культуре;
учебный аспект – развитие лексических навыков чтения и аудирования; формирование грамматических навыков говорения;
сопутствующая задача: развитие умения читать и воспринимать на слух сообщения с извлечением конкретной информации.
Речевой материал:
продуктивный: лексический – названия животных, слова, передающие язык животных,
грамматический – множественное число существительных.
Оборудование урока
- Магнитофон.
- Запись к учебнику В П Кузовлева 5-го класса с песней “Old McDonald”.
- Мультимедийный проектор.
- Системный блок компьютера, клавиатура, мышь.
- Презентация “Животные”.
Оформление доски
- Тема урока.
- Карточки с названиями животных (7 шт.).
- Карточки с кроссвордом.
- Карточки со словами, на которых написано как животные разговаривают (7шт.).
- Картинки с изображением животных.
- Разрезанная на фрагменты карта Великобритании.
- Таблица “Притяжательный падеж существительных”.
- Таблица “Притяжательные местоимения”.
Ход урока.
I. Организационный момент.
T: Good morning, children. Nice to see you. Today the theme of our lesson is animals. We’ll listen to the song “Old McDonald”, learn the names of some animals, we’ll get to know how animals speak in England and, of course, we will sing this song. Are you ready to begin?
II. Основная часть
1. Lexical material.
T: Do you like animals? Have you got animals at home? And what about Britain?
Приложение 1
(Слайд 1)
English people love animals very much. Look at the slide. They are fond of dogs. There are 5 million dogs in Britain. They have 4 million cats and 3 million parrots. In Britain there are special shops, magazines about animals. And now it’s high time for us to learn some new words. The first task is:
(Слайд 2)
a) Repeat after me. (T – Cl)
A cat, a dog, a horse, an owl, a pig, a duck, a cock. Good. Next task.
b) Ask me questions. (P 1 – T)
– Is it a dog (a cat)?
And I will answer.
– Yes, it is. (No, it isn’t.)
c) Now you will work in pairs. Split into pairs. (P1 – P2)
– Have you got a dog?
– Yes, I have. No, I haven’t.
Turn to each other and work.
d) Now I want you to listen to the beginning of the song and answer the question what animal it is about?
(звучит запись 1 куплета песни “Old McDonald”.
2. Linguistic and cultural material.
T: This part of the song is about ducks. And how do English ducks speak? What do they say? Yes. They say “Quack – quack”. English animals speak differently.
a) Repeat after me. (T – Cl)
A cat says mew – mew….
b) Guess who says this?
c) Let’s play a game. One group has cards with the names of animals. Other – cards with the words what animals say. I’ll show you pictures of animals and you will say: P 1: A cat says
P 2: mew – mew.
3. Paralinguistic material.
a) Let’s read the first part of the song. Pay attention to the stressed words, syllables and intonation in each line. Open your books to page 35.
(Слайд 3)
b) Now I want you to read the whole song.
c) Let’s sing the song.
4. Grammar material.
4.1 Единственное и множественное число существительных.
T: Old McDonald had a lot of animals. Do you remember the rule of forming plural form of nouns in English?
(Слайд 4)
T: Look at the slide 4.
a) Let’s count animals.
T: В разных странах люди, считая что – либо, могут сопровождать счет разными жестами. Посмотрите на слайд, и вы увидите, как считают до десяти в Великобритании.
4.2 Притяжательный падеж существительных.
Now let’s review grammar material possessive case of nouns. Have a look at this table.
(Грамматическая таблица)
4.3 Притяжательные местоимения.
(Грамматическая таблица)
5. Linguistic and cultural material.
5.1 Клички животных.
T: Клички животных появились с незапамятных времен. Например, имена, известные в Англии: Cavall (любимая собака короля Артура, легендарного предводителя бриттов, боровшихся в V – VI вв. с англосаксонскими завоевателями). Diamond (собака Исаака Ньютона, которая, опрокинув свечу, сожгла труды хозяина). Rogue (верный пес английского короля Карла I, проводивший своего хозяина на эшафот). Prim (любимый спаниель Джорджа Гордона Байрона, о котором поэт упоминал в своих стихах). Nelson, Rufus (кот и пудель, принадлежавшие Уинстону Черчиллю).
Домашние животные разных, пород часто имеют традиционные наименования. 'Гак, среди четвероногих все еще достаточно широко распространены родовые имена: Puss, Kitty, Tib – для кошек, 'Гоm – для котов. Популярной кличкой попугая – является Polly. малиновки – Robin, любой другой домашней птицы – Dicky.
a) Придумайте кличку своему животному.
(Слайд 5)
P – 1: I have a cat. My cat’s name is Tom.
P – 2: I have two dogs. My dogs’ names are Prim and Cavall.
5.2 Части Великобритании.
What parts is the UK formed of? Look at the blackboard. I cut the map of Great Britain into pieces. Let’s try to make the map.
< рис.1 >
5.3 Английские фамилии.
(Слайд 6)
T: Look at the slide and try to guess what part of Great Britain Old McDonald lives. Do you remember the symbols of Scotland?
< рис.2 >
6. Writing
a) You have cards with crossword. Find 6 animals hidden there.
< рис.3 >
q |
e |
f |
l |
w |
o |
z |
s |
c |
a |
t |
d |
d |
r |
n |
d |
p |
u |
t |
o |
l |
i |
j |
c |
u |
h |
g |
c |
e |
k |
b) Find mistakes in the sentences and write them correctly.
I haev a horse.
Do yuo have a oul?
An dukk says quak.
It iz a bog.
III. Заключительная часть.
We have done a lot today. You have worked well. Thank you for the lesson. The lesson is over. Good – bye. See you on Monday.