Урок по УМК English Верещагиной И.Н., Притыкиной Т.А. 3-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 3


Цели урока: закрепление пройденного лексического и грамматического материала, развития навыка чтения.

Задачи урока.

Практические: обобщить и систематизировать знания учащихся по теме “Holidays”, развивать и укреплять орфографические навыки.

Образовательные: расширить кругозор учащихся по теме, развитие коммуникативных способностей, умения быстро и адекватно реагировать на определённую речевую ситуацию.

Развивающие: создание положительной внутренней мотивации к изучению английского языка, выявление и развитие творческих способностей учащихся.

Воспитательные: развитие умений учащихся работать в команде, адекватно вести себя в процессе межличностного общения.

Оборудование: видеомагнитофон, диск, циферблат часов, жетоны, открытки, маски животных, красные и жёлтые карточки, бумажные цветы.

Ход урока

Организационный момент.

Teacher: The bell has gone, children. Get ready for a lesson. Good morning, girls and boys. I am glad to see you. (We are glad to see you.)

How are you, children? (We are fine, thanks. How are you?)

I am fine, thank you. Sit down, please.

Say “Hello”!
And clap your hands!
Don’t say “No”!
And, please, say “Yes”!

Today at the lesson we’ll talk about English holidays.

Фонетическая разминка.

Let’s revise the rhyme about Humpty Dumpty.

Humpty Dumpty sat on a wall,
Humpty Dumpty had a great fall,
All the King’s horses and all the King’s men
Couldn’t put Humpty together again.

(Дети проговаривают стихотворение хором, затем переводят его.)

Закрепление лексики.

Look at the blackboard, there are some words, but some letters are missed. You should put the necessary letters in the gaps:

C.ristmas, pr.sent, sto.king, resol.tions, prom.se, bir.hday, c.lebrate, p.mpkin, Mar.h.

Well, I see you’ve learnt these words well. Let’s read them after me.

And now make up sentences with these words. (Учащиеся придумывают предложения с этими словами.)

Повторение грамматики: Past Simple, Comparisons, Ordinal Numerals.

It’s time to begin our competition. We’ll find out if you know English irregular verbs. We need the second form of the irregular verb. (Учитель называет неправильные глаголы на русском языке, а учащиеся произносят первую и вторую формы на английском языке.

За каждый правильный ответ дети получают по жетону).

Строить – build - built

Падать – fall - fell

Летать – fly - flew

Делать - do - did

Приносить – bring - brought

Слышать – hear - heard

Говорить – speak - spoke

Петь – sing - sang

Ходить – go - went

Плавать – swim - swam

Пить – drink - drank

Let’s play the game “Returning to the past”. (Игра “Возвращение в прошлое”. Циферблат часов, на часах фигурка мальчика. Мальчик будет двигаться против часовой стрелки.

На каждой цифре дети получают новое задание).

Number 3. Answer my questions in Past Simple:

What did you do yesterday?

Did Ann go to hospital on Friday?

Who phoned you on Sunday?

Was Mike at school yesterday?

Did Kate fly to Sochi in summer?

Why did he bring the sweets?

Did you see a monkey at the Zoo?

You read this text, didn’t you?

Did Oleg speak English or French a minute ago?

What song did sing an hour ago?

Number 2. Let’s compare different people and things.

Who is taller Vera or Sasha?

Who is the tallest in our group?

Which animal is the biggest?

Is your mother stronger than father?

Is this toy better than that one?

Which book is the most interesting?

What animal has got the longest neck?

Number 1. Look at the picture. There are some animals. Answer my questions:

Which animal is the first?

Which animal is the second?

Which animal is the fifth?

Is the giraffe in the third picture?

Which animal is the tenth?

The cow is the eleventh, isn’t it?

The wolf isn’t the eighth, is it?

Is the cat the third or the fourth?

Teacher: Are you tired? Let’s have a rest? Let’s play the game “Postman”. You will wish luck and success to your friend. Let’s write a postcard and our postman will bring us these cards. (Дети пишут открытки, почтальон собирает их, а потом разносит адресатам).

Физкультминутка.

Let’s play the animals. Who wants to be a trainer? What animals do you want to be? Let’s walk like these animals. Let’s jump like these animals. Let’s swim like a fish. Let’s dance like a bear. Let’s fly like a bird. (Дети выполняют команды, по очереди становятся дрессировщиками.)

Teacher: It’s time to read, children. Today you must read and guess the meaning of new words. (Чтение новых слов и предложений в упражнении учебника, переводят новые слова, словосочетания и предложения.)

Good for you.

Teacher: Let’s revise the holidays we read about. Christmas, New Year, Halloween, Mother’s day, St. Valentine’s Day, St. Patrick’s Day. You are right. Let’ talk about these holidays. It was interesting to learn new things about them. Are you ready to talk? When are the holidays? What do people do during them? (Учащиеся по очереди рассказывают о каком-либо празднике, дополняют запомнившиеся факты.)

Today I like your work. Now we’ll watch a presentation about English holidays. (Учащиеся смотрят презентацию на английском языке).

I want you to show if you understand and remember the information. You have got two cards: red card – true, yellow – false. You will raise red cards if you agree with the statement, if you don’t agree, raise yellow cards. (Ученики поднимают красные карточки, если согласны с утверждением, жёлтые карточки, если утверждение неверно).

Statements:

  1. Christmas is celebrated on the twenty third of December.
  2. Pumpkin is a symbol of the First Foot Day.
  3. Father’s Day is celebrated in May.
  4. April Fool’s Day is the day of jokes and tricks.
  5. St. Patrick’s Day is a national holiday of Scotland.
  6. Easter Day is the start of spring and religious festival.
  7. The fourteenth of February is St. Andrew’s Day.

You are well done. Thank you for your work. So at home you’ll write the letters to your friends about your favorite holiday in Great Britain (Учащиеся должны написать дома письмо о любимом празднике Великобритании).

Teacher: I’m proud of you today. You did really very well. That’s my own opinion. So I want you to remember to work during the lesson and colour the petals of our “lesson flower” (Учащиеся раскрашивают лепестки своего цветка, затем составляется букет и определяется основной цвет урока).

Raise your head,
Jump up high,
Wave your hand
And say “Good bye”!

Teacher: Good bye, children.

Презентация