Урок английского языка в 7-м классе "Мое место как читателя в англоязычной литературе"

Разделы: Иностранные языки, Конкурс «Презентация к уроку»


Презентация к уроку

Загрузить презентацию (275 кБ)


Цели урока.

  • Актуализация умений в монологической речи, аудировании и чтении.
  • Систематизация знаний учащихся по темам: “История книги”, “Библиотеки”, “Творчество А. Милна”.

Задачи урока.

Учебные:

  • развитие навыков монологической речи;
  • развитие навыков аудирования;
  • развитие навыков чтения;
  • развитие навыков понимать и систематизировать прочитанное;
  • развитие навыков изображения содержания прочитанного в виде кластера;
  • дальнейшее развитие коммуникативных умений;
  • совершенствование речевой активности, развитие практических речевых умений.

Развивающие:

  • развитие умений систематизировать и обобщать полученные знания;
  • развитие творческого мышления учащихся;
  • развитие воображения, ассоциативного и логического мышления.
  • расширение кругозора учащихся в области литературы на английском языке.

Воспитательные:

  • воспитание культуры учащихся средствами иностранного языка;
  • воспитание нравственности.

Урок является завершающим в цепочке уроков по теме “В мире книг”.

Применяемые педагогические технологии:

  • игровые (элементы викторины);
  • ИКТ;
  • РКМЧП.

Обеспечение урока:

- магнитная доска, магниты;

- карточки с именами писателей;

- портреты писателей;

- карточки с названиями жанров;

- компьютер;

- программа Power Point;

- карточки с заданием для аудирования;

- текст “Предпочтения в чтении”

- бумага формата А-4;

- разноцветные фломастеры.

План урока.

  1. Речевая зарядка (вопросы учителя по теме “История книги, библиотеки”).
  2. Викторина по теме “Писатели, жанры, произведения”
  3. Аудирование; компьютерная презентация “Жизнь и творчество А. Милна” в программе Power Point с контролем понимания.
  4. Чтение; текст “Предпочтения в чтении” с заданием на составление кластера в технологии Развитие Критического Мышления при Чтении и Письме.

Ход урока

Вводная часть.

- организационный момент;

- приветствие;

- цели и задачи урока.

Основная часть.

1. Teacher: Good morning, my friends. Let’s start our lesson. Look at the blackboard. Today we are going to

  • talk about history of bookmaking;
  • define authors, books and genres;
  • learn some new facts about A. Milne;
  • read the text about reading preferences;
  • find your place as a reader in the world of literature.

Развитие коммуникативных умений:

Let’s divide into two teams 6 pupils in each. I’ll ask each team 6 questions and we’ll see who knows history of bookmaking better.

Questions to team one:

  1. In what country was paper invented? (China)
  2. What did Romans call long strips of skins, rolled from one cylinder to another? (volumen)
  3. Who invented printing? (The Chinese)
  4. Who was the first printer in Europe? (Gutenberg)
  5. Do you remember the name of the first printer in Russia? (Ivan Fedorov, 1564)
  6. What is the biggest library in the world? (Library of Congress, Washington, USA)

Questions to team two:

  1. What were the first books written on? (clay tablets, wood, bark, papyrus, skins)
  2. Where were books kept? (in libraries)
  3. In what country in Europe did the first printing press appear? (in Germany)
  4. Who set the first printing press in England? (William Caxton,1476)
  5. What great libraries of the world do you remember? (British Museum Library, Library of Congress, Bibliotheque National, Beijing Library)
  6. What famous people worked in the British Museum Library?

Оценка учителем ответов учеников.

2. Систематизация знаний учащихся, расширение кругозора в области литературы в форме викторины:

Well, on the blackboard you can see portraits of well known English and American writers, take cards with names of writers and match them with the portraits, then match the names of authors with the books they wrote.

1. Jonathan Swift a) ”The Invisible Man”
2. Lewis Carroll b) ”Jane Eyre”
3. Mark Twain c) ”Oliver Twist”
4. Rudyard Kipling d) ”Ivanhoe”
5. Daniel Defoe e) ”Gulliver Travels”
6. Charles Dickens f) ”Tom Sawyer
7. Alan Milne g) ”The Jungle Book”
8. William Shakespeare h) “Death under Sail”
9. Walter Scott i) “Treasure Island”
10. Charlotte Bronte j) “Robinson Crusoe”
11. Herbert Wells k) “Romeo and Juliet”
12. Agatha Christie l) “Winnie-the-Pooh”
13. Robert l. Stevenson m) “Alice in Wonderland”

Key: 1-e; 2-m; 3-f; 4-g; 5-j; 6-c; 7-l; 8-k; 9-d; 10-b; 11-a; 12-h; 13-i.

Now, here is the list of literary genres:

  • a travel book,
  • an adventure book,
  • a fairy tale,
  • drama,
  • a historical novel,
  • a romance (a love story),
  • a science fiction book,
  • a detective novel.

Put the cards with genres near the titles of books in which they are written. (see above).

3. Развитие навыков аудирования проводится в форме компьютерной презентации в программе Power Point по теме “Факты из жизни А. Милна”.

Перед прослушиванием и просмотром презентации учащимся даётся задание на карточках:

Choose the best item to answer the questions.

  1. Who was one of A. Milne’s teachers at school?
    1. Lewis Carroll
    2. R. L. Stevenson
    3. H. G. Wells
  2. What university did A. Milne study at?
    1. Oxford
    2. London
    3. Cambridge
  3. What magazine did A. Milne write for?
    1. “The Times”
    2. “Punch”
    3. “The Evening Poste”
  4. When was “Winnie-the-Pooh” published?
    1. in 1936
    2. in 1946
    3. in 1926
  5. The real stuffed toys owned by Christopher Robin are on display
    1. in London
    2. in Hartfield
    3. In New York

На доске выписаны несколько слов, которые могут представлять трудность для учащихся, учитель объясняет их значение.

retire (v) – уйти на пенсию

stroke (n) – кровоизлияние в мозг

brain surgery – операция на мозге

disenchanted (adj) – разочарованный

merchandise (n) – товары

on display - выставлены

Учащиеся прослушивают текст презентации один раз и учитель проверяет как они справились с заданием на карточках.

Key: 1-c; 2-c; 3-b; 4-c; 5-c; 6-c; 7-c.

Учитель оценивает и комментирует работу учащихся.

4. Развитие навыков критического мышления при чтении проводится на основе текста “Предпочтения в чтении” (“Reading Preferences”).

Учитель раздаёт тексты и просит учащихся прочитать его первый раз.

После первого прочтения учитель задаёт несколько вопросов на понимание прочитанного.

  1. What can books tell us?
  2. What can books teach us?
  3. What should you read to be in the know of daily events?
  4. What are women keen on reading?
  5. Do boys and girls like the same books?
  6. What books help us to dwell at school?

Teacher: read the text again and draw what you have read in the form of a scheme. Take pieces of paper and crayons of different coulors. You have 10 minutes to do the task.

Учитель просит учащихся прочитать текст ещё раз и изобразить его содержание в виде схемы. Учитель раздаёт листы бумаги и фломастеры различных цветов. На задание даётся 10 минут.

Когда задание выполнено, учащиеся выходят с кластерами к доске и комментируют содержание текста по своим схемам.

Well, my friends, the lesson is over, you worked hard and deserve praise. You have shown your knowledge of books and genres, your skills in auding, reading and speaking. Thank you very much. Take down your home task.

Завершение урока.

  1. Домашнее задание (на доске).
  2. Подведение итогов урока.
  3. Оценка работы учащихся.
  4. Награждение команды победителей.

Текст для чтения в технологии РКМЧП:

Reading Preferences

I am sure that reading is an essential part of our life. Only in books you can find answers to all your questions. Books can tell us a lot about the modern world and ancient times. Besides, they can help us to explore new ideas and expand our outlook. I completely agree that "reading is to the mind what exercise is to the body". What is more, books teach us to be kind and honest. While reading we learn how to solve our problems and to make people happy. And I think that reading is the perfect way to spend free time and not to feel bored. Books must be our friends during all our life.

All the members of my family like reading very much. My father often reads newspapers and magazines. He thinks that it is the only way to be in the know of everything. And my mother is keen on reading romances and modern novels. For her they are more interesting than boring historical nоvels, She agrees with Anatole France that "history books, which contain no lies, are extremely dull". But she wouldn't mind reading about the life of the well-known people.

There are a lot of different kinds of books in the world, for example, thrillers, historical nоvels, science fiction, adventure books and others. Most of them are with us during all our life. Boys all over the world like reading adventures, thrillers and horrors, whereas girls prefer romances, historical nоvels and poetry. Encyclopaedias, reference books and dictionaries help pupils to do well at school.