Почему нам нужны друзья?

Разделы: Иностранные языки


Цели:

  1. Познакомить учащихся с некоторыми особенностями дружеских взаимоотношений.
  2. Познакомить учащихся с различными взглядами на проблемы, связанные с дружескими взаимопониманиями.
  3. Познакомить учащихся с главными человеческими качествами. “В чем красота человека”
  4. Познакомить учащихся с некоторыми проблемами, характерными для дружеских взаимоотношений подростков в Великобритании.
  5. Обучение монологической речи по теме “Семья и друзья”.
  6. Закрепление навыков диалогической речи.
  7. Тренировка лексических навыков.

Задачи:

  • Развивать способности к лексическому изложению содержания, к оценке чужого мнения и выражению собственного;
  • Учить формулировать выводы из услышанного и прочитанного.

Ход урока

I. Начало урока.

Введение учащихся в атмосферу иноязычного общения.

1. Организационный момент.

– Good morning, boys and girls!
– I am glad to see you.
– We shall have a talk about friendship and find out why we need friends.

2. Фонетическая зарядка.

1) Прочитайте двусложные слова с ударением на конечном слоге:

prevent
begin
consist
 present
 employ
 provide
 begin
 equip
 compare
 apply
 return
 construct
 construct
 employ
 

2) Игра “Назови рифмовку”.

here – cheer
walk – talk
rice – advice
 grey – betray
 hare – care
 ship – friendship. .
 ort – support
 give – forgive
 Etc
 war – ignore
 where – share
 

3. Речевая разминка.

Игра “Снежный ком”. Ученики называют прилагательные по теме “Дружба”

kind
kind and devoted
kind, devoted and polite. Etc.

II.Основная часть урока.

Работа по теме урока.

1. Практика учащихся в аудировании.

Boys and girls! One of Chekhov characters said that everything must be beautiful in a person – a face, a dress, spirit and mind. We don’t mean good looks alone when we speak about someone’s beauty. We want also to see a “beautiful spirit and mind” in a person. And very important are his character and actions.

But what is to be done if the face isn’t so beautiful? Should we take this fact too seriously? Of course not!

At the same time a modest, kind and honest person is respected and liked by everybody. Do you think there is beauty in a person who has good looks but doesn’t respect old people? And those who wear fashionable clothes are not beautiful at all their conduct in street and in other public places isn’t good. There is an old English proverb about such people: “Clothes don’t make the man” (Не одежда красит человека.)

Real beauty means more than a perfect body and clothes. Some young people may not be able to see beauty when it is near them. So take a good look at your neighbor. Try to find out his or her interests and what he thinks about. Then a rich and beautiful world may open before you.

2. Answer the next questions.

1) What do we mean when we speak about someone’s beauty?
2) What kind of people are respected and liked by all members of society?
3) A perfect body is only a part of beauty. What, do you mind, is real beauty?
4) There may be a girl (boy) in your class who is a favourite with all of you; what can you say about this girl (boy)?

III. Активизация лексических навыков по теме “Семья и друзья”.

Работа по карточкам со словами. Игра “Лото”.

Собираться вместе
Пытаться понять друг друга
Заботиться друг о друге
Беспокоиться друг о друге
Умные
С ними весело
С ними легко
С ними скучно
Заботливые
Отзывчивые
Ответственные
Верные
Обсуждать свои проблемы
Весело проводить время
Иметь общие интересы
Доверять друг другу
Обращаться друг к другу за помощью или советом
Поддерживать друг друга (в трудный момент)
Хранить секреты друг друга
Делиться секретами друг с другом
Заступаться друг за друга/за меня, (несмотря ни на что)
Прощать друг друга/меня f
Быть рядом когда ты/я в беде 
Никогда не предавать друг-друга/меня
get together
try to understand each other
care about each other
worry about each other
brainy
fun to be with
easy to get along with
boring to be with
considerate
supportive
responsible
loyal
talk our problems through
have a good laugh together
have similar interests
rely on each other
turn to each other for help or advice
(в cheer each other up) (in trouble)
keep each other’s secrets
share our secrets with each other
stand by each other/by me (no matter what)
forgive each other/me
be always there when you’re/I’m in trouble
never betray each other/me

IV. Закрепление навыков диалогической речи.

Today we shall discuss when and why you need friends. Ex.45 page 27.

V.Физкультминутка.

Put your right hand in,
Put your right hand out.
In, out, in, out,
And turn around.
Do the hockey – poockey and turn around.
That’s what it all about.

VI. Тренировка навыков чтения и перевода.

Закрепление навыков устной речи.

A friend in need is a friend indeed. There are many films, books and sayings about friendship. You can find some of them in exercise 46, page 27. Let’s read and translate them. What saying do you like best? Can you explain why you like it? It’s time to remember the books and films about friendship. What is your favourite book (film) ? Why?

VII. Обучение монологической речи по теме “Семья и друзья”.

Let’s read the task of exercise 47, page 27. What can you tell us about sharing negative and positive emotions with your friends? The word combinations from the box will help you.

VIII. Подведение итогов урока.

See you soon. Good luck to you. Good bye, children!

IX. Домашнее задание.

Рабочая тетрадь: упр.6, 7, стр. 8–9.