Урок английского языка: "Мой любимый сезон года"

Разделы: Иностранные языки


Цели урока.

  • Закрепить изученную лексику по теме мой любимый сезон.
  • Продолжить формирование умений и навыков монологического высказывания.

Задачи:

  • совершенствовать фонетические навыки пройденных звуков ;
  • активизация лексики по теме “ Времена года”;
  • развитие монологической и диалогической речи;
  • развитие навыков аудирования
  • привития чувства любви к природе.

Оснащение: обучающая компьютерная программа, лингафонный кабинет, тематические картинки.

Ход урока

1.Организационный момент.

Т. Good morning my dear friends! I am very glad to see you! Today we have a lot of guests. They want to know how you work at the lesson. Today we’ll speak about seasons and you favourite season.

2. Фонетическая зарядка.

Let’s begin our lesson with phonetic exercise. (включаю компьютерную программу раздел 3 урок 36 упр 3, слушаем повторяем и вставляем в столбики). Приложение №1.

Now recite poem from the book p.63 ex 11.

In winter it’s snowy, slippery, foggy
In summer it’s sunny and fine
In autumn it’s cloudy, windy and rainy
In spring you may jump up to the sky.

3.

Now we have revised the words about seasons and weather and now it’s time to role play the dialogues now. Look and listen this dialogue. (включаю компьютерную программу раздел 3 урок 37 упр 1.2) Приложение №2.

Составляют свои диалоги.

Do you like summer?
Yes, I do. I like summer very much.
Why do you like summer?
I like summer because it’s bright and hot.
Do you like to swim?
Yes, I do……..

4.

I see you know seasons. But every season has its own months. Do you know months: winter months, summer months, spring months…..

(включаю компьютерную игру расставляют месяца урок 37 упр 5) Приложение№3.

5. Физкультминутка.

It’s time to have a rest. Stand up and remember our poem!

Hand up! Clap! Clap! Clap!

Hands down! Shake! Shake! Shake!

Hands on hips! Jump! Jump!Jump! Stop!

6. Проверка домашнего задания.

Your home task. Recite poems about your favourite seasons.

The sun is shining,
Flowers are blooming,
The sky is blue,
And rains are few.
Pass the happy news along,
Listen to the birds sweet songs;
Spring is coming, winter’s gone!
Pass the happy news along.
We like flowers that are bright,
We like flowers that are white,
We like flowers that are blue,
We like red and yellow flowers, too.
What a nice snow man!
The children will say
What a fine game
For a cold winter day. (оцениваю)

7. Аудирование

(Слушаем через наушники текст и заполняем карточки, выбирая правильный ответ) Приложение №4.

8. Подведение итогов.

Let’s sum it up.Thank you for the lesson. You have shown good knowledge.

Write down your home task p.73 ex.1.

The lesson is over.Till Tuesday.