Конспект открытого урока по теме "Numerals". 6-й класс

Разделы: Иностранные языки

Класс: 6


Цели урока: (The aims of the lesson).

Обучающая: обобщение ЗУН по теме “Числительные”. (Числительные количественные, порядковые, чтение дат).

Развивающая: развивать у уч-ся умение делать выводы, находить соответствия.

Воспитательная: воспитание чувства патриотизма.

Межпредметные связи: математика, история.

Оборудование: доска, учебник, магнитофон.

Оргмомент и фонетическая зарядка: (Warming up)

Орг.момент. (The Start of the Lesson)

  • Good afternoon, children! Sit down, please! How are you today? Are you fine? I am fine too. Tell me, please, who is absent today? All right. We shall speak about numerals today. This lesson will help you to use the numbers better. Let ‘s warm up! Speak after me:
  • Sick-thick
  • free-three
  • Sink-think
  • fin-thin
  • Mouse-mouth
  • roof- Ruth
  • Tense-tenth

Речевая зарядка: (Speakig). Tell me, please, what’s the date today? What day of the week is it today? What is the temperature today? What do you think?

.Could you tell me the time, please! What’ s the time?

10.00a.m.
7.05a.m.8.15a.m.
10.25a.m.
12.30p.m.
3.40p.m.
5.45p.m.
8.55p.m

Тренировка в употреблении числительных. (Training)

  • - Say what number is between:
  • 10 and 12; 7 and 9; 1 and 3; 6 and 8; 2 and 4;
  • 9 and 11; 3 and 5; 8 and 10; 4 and 6; 5 and 7
  • For example: between 10 and 12 is 11.
  • - Say what number comes after:
  • - Say what number comes before:
  • 3,7,10,11,4,9,2,6,5,8,12.
  • 2, 11,9,1,6,10,3,7,5,4,8.
  • Учитель называет числа или показывает карточку.
  • Ответы учащихся:
  • - Before 3 comes 2, и т. д.
  • - After 2 comes 3, и т. д.

Совершенствование лексических навыков говорения: (Vocabulary).

- Послушайте, я расскажу вам интересную сказку. На одной поляне растет волшебный цветок, у которого лепестки - числительные. Один раз в день эти лепестки начинают считать. При этом они называют свои порядковые номера: первый, восьмой, двенадцатый и т. д. Но происходит это только в том случае, если рядом с цветком появляется "the", а на цветок садится пчелка с именем "ТН".

- Звучит это так:

  • the fourth the seventh the tenth
  • the fifth the eight the eleventh
  • the sixth the ninth the twelfth
  • Listen! I’ll tell you a very interesting fairy-tale: There are a lot of beautiful flowers in the field. Their petals are numerals. One day these petals begin to count. They call their
  • ordinal numerals: the first, the eighth, the 12th and so on. But it happens only when , when “THE” appears near the flower, and a bee with the ending “TH” sits on the flower. It sounds so: the fourth the seventh the tenth
  • the fifth the eight the eleventh
  • the sixth the ninth the twelfth

But there are 3 petals, which sound differently:

Учащиеся повторяют числительные за учителем. (Repeat after me!)

- Но есть три лепестка, которые опадают, когда прилетает пчелка. Они звучат по-другому: But there are 3 petals, which sound differently:

  • the first
  • the second
  • the third.
  • Дети снова повторяют.

Подстановочные упражнения: (Reproductions)
Please,
tell me, when they were born.
(P.187 Ex.9)
1.Yuri Gagarin 9.03.1934
2.Alexander Pushkin 6.06.1799
3.Mikhail Glinka 1.06.1804
4.Lev Tolstoy 9.09.1828
5.Queen Elizabeth II 21.04.1926
6.William Shakespeare 23.04.1564
7.Charles Dickens 07.02.1812
8.Winston S. Churchill 30.11.1874

Закрепление нового материала. (Production).

I.LISTEN TO THE TAPE AND WRITE THE DATES ON THE BLACKBOARD: (Ex.3 P.190)

  • Please,tell me, when these people were born. Check .
  • F.E. Mark (1835) Mark was born in 1835.
  • Liz and Alice (1987)
  • Liz and Alice were born in 1987.
  • Ken and Harry (1883)
  • Bill (1949)
  • Jane (2001)
  • Polly and Dan (1900)
  • Roy and Jon (1716)
  • Mrs Brown (1959)
  • David and his cousin (1999)
  • Mr Turner (1803)
  • Ron and Richard (1613)
  • I ?

II .Listen to the tape and write the dates:

  • 1.Mark Twain was born in 18…
  • William Shakespeare was born in …4.
  • Elvis Presley was born in ….
  • Salvador Dali was born in…
  • Charlie Chaplin was born in 18…
  • Jeoffrey Chaucer was born in ..40.
  • Abraham Lincoln was born in ….
  • Leonardo da Vinci was born in 14….
  • Feodor M.Dostoevsky was born in ….
  • Peyotr Tchaikovsky was born in….

III.Игра с мячом.

Учитель кидает мяч, называя при этом количественное числительное. Ученик, возвращая мяч, называет порядковое. При этом происходит закрепление нового (порядковые числительные) и повторение старого (количественные числительные) материала.

Match: (P.183 Ex.7)

Do sums: (P.190 Ex.2)

Заключительный этап урока: (Finish).

  • Our lesson is over.
  • Your marks for the lesson are:
  • Your home task is: P.193 Ex.9