Урок по теме "Знаменитые британские музыканты"

Разделы: Иностранные языки


ЦЕЛИ УРОКА:

  • формирование социокультурной компетенции обучающихся через интеграцию музыки и иностранного языка, участие в диалоге культур;
  • развитие интеллектуальных умений обучающихся, в частности, языковой и речевой наблюдательности к познавательно-поисковому творчеству и дальнейшему саморазвитию мотивационной сферы;
  • приобщение обучающихся, к общечеловеческим ценностям.

ЗАДАЧИ УРОКА:

1. Учебный аспект:

  • развитие лексических навыков говорения;
  • совершенствование грамматических навыков (Present Simple, Past Simple, Preset Perfect);
  • развитие речевых умений в диалогической и монологической речи на основе творческого использования усвоенного ранее материала в новых ситуациях общения;
  • систематизация, обобщение и закрепление пройденного материала;
  • тренировка в аудировании, говорении (диалогическая и монологическая речь);
  • расширение словарного запаса;
  • совершенствование техники чтения;
  • практика в оформлении мини-проекта с использованием компьютерных технологий.

2. Познавательный аспект:

  • познакомиться с музыкальной жизнью страны изучаемого;
  • расширить знания о жанрах музыкального искусства Великобритании;
  • создать мотивацию стремления узнать о популярности этих жанров в России.

3. Развивающий аспект:

  • готовность к решению усложняющихся речемыслительных задач, требующих от обучающихся интеллектуальных, поисковых усилий;
  • развитие способностей к сравнению, анализу, обобщению, логичности к восприятию грамматических структур и их использованию;
  • формирование репродуктивных и продуктивных речевых действий;
  • развитие речевых, творческих способностей;
  • развитие творческой деятельности, памяти, языковой догадки, воображения, способности логически излагать, работать в парах.

4. Воспитательный аспект:

  • воспитывать положительное отношение к британской культуре и чувство национальной самобытности;
  • побуждать к более глубокому осознанию своей родной культуры;
  • осознать огромное значение музыки в жизни человека.

5. Сопутствующие задачи:

  • скрытый контроль уровня сформированности речевых умений, развитие умений работать в парах.

Методы: частично-поисковый, наглядный.

ТСО:

  1. Мультимедийный проектор.
  2. Компьютерная презентация “Famous British Musicians” (Microsoft PowerPoint)

Ход урока

Презентация

I. Организационный момент.

II. Речевая зарядка.

I think it’s impossible to escape from music, even if we want to. It sounds in every high-street shop, hisses horribly from other people’s stereos on public transport and blasts out of open car windows.

But in my opinion most people assume that musical tastes are subjective – that one person will like hip-hop, while another prefers classical music.

Today we are going to learn more about the best musicians of the world. What is the word “musician” associated with? (Рисунок 1)

  1. What outstanding composers can you name?
  2. Where are they from?
  3. What are they famous for?
  4. What musical pieces does their prolific heritage include?
  5. “Music is the universal language of the world.” H. Longfellow How do you understand Longfellow’s words?

III. Развитие речевых умений в диалогической речи.

(Student 1 – a British lover of classical music, Student 2 – a tourist from some European country)

Компьютерная презентация “Famous British Musicians” (Microsoft PowerPoint) Слайды 1-3

1. Greet your partner and introduce yourself.

2. Say that you are interested in classical music and ask him if he can tell you about Henry Purcell.

3. Ask your partner about Purcell’s biography.

4. Express your wish to learn more about his musical heritage.

5. Ask if he has ever listened to his opera.

6. Thank him for interesting information

IV. Развитие навыков аудирования (текст “B.Britten”) с опорой на наглядность.

Компьютерная презентация “Famous British Musicians” (Microsoft PowerPoint) Слайды 4-11

Fill in the table:

(Edward) Benjamin Britten

Britten was born at the family home in Lowestoft, Suffolk, England on the 22nd of November in 1913. His father was a dentist. He was the youngest of four children, with a brother Robert and two sisters Barbara and Beth. He was educated locally, and studied, first, piano, and then, later, viola, from private teachers.

He began to compose as early as 1919, and after about 1922, composed steadily until his death. After two years at Gresham's School, he entered the Royal College of Music in London (1930) where he studied composition with John Ireland and piano with Arthur Benjamin. During his stay at the RCM he won several prizes for his compositions.

He completed a choral work; A Boy was Born, in 1933.

From about 1935 until the beginning of World War II, Britten did a great deal of composing for the GPO Film Unit, for BBC Radio, and for small theater groups in London.

In the spring of 1939, Britten and Pears sailed for North America.

During the early 40s, Britten produced a number of works, outstanding among them the Hymn to St. Cecilia, A Ceremony of Carols, Seven Sonnets of Michelangelo, Serenade. Peter Grimes was completed in 1945 and had its premiere on June 7 of that year by the Sadler's Wells Opera Company. Other operas appeared regularly in the ensuing years: The Rape of Lucretia (1946), Albert Herring (1947), The Little Sweep (1949), Billy Budd (1951) Gloriana (1953), The Turn of the Screw (1954), Noye's Fludde ((1957), A Midsummer Night's Dream (1960) Curlew River (1964), The Burning Fiery Furnace (1966), The Prodigal Son (1968) Owen Wingrave (1970) [for television], and finally Death in Venice (1973).

Amongst these works, the Britten catalog contains numerous other important compositions in other forms. Notable among them are:

  1. Young Person's Guide to the Orchestra
  2. The Holy Sonnets of John Donne
  3. The Beggar's Opera
  4. Spring Symphony
  5. Winter Words
  6. War Requiem

There are numerous other works including chamber music, songs, folk song arrangements, and choral works.

Britten was awarded the Order of Merit in March 1965; he was created a Life Peer, Baron Britten of Aldeburgh in the County of Suffolk, in the Queen's Birthday Honours List in 1976.

He died at his home in Aldeburgh, Suffolk, on 4 December 1976 and is buried in the churchyard of the Aldeburgh Parish Church. His colleagues Peter Pears and Imogene Holst, co-founders with BB of the Aldeburgh Festival, lie in adjacent graves.

Date of birth  
Place of birth  
Musical instruments he played  
Began composing music  
Musical education  
The famous singer he made friends with  
His favourite Russian musicians  
His prolific musical heritige  
Festival he founded  
Date of death  
Place he is buried in  
Awards  

V. Развитие речевых умений в монологической речи.

Speak about B. Britten according to the slides 4-11

VI. Домашнее задание.

Компьютерная презентация “Великие музыканты”

Литература:

  1. Кузовлев В.П. и др. Английский язык. Учебник для 9 класса общеобразовательных учреждений. Москва, “Просвещение”,1999 год.
  2. Кузовлев В.П. и др. Английский язык. Книга для чтения, 9 класса. Москва, “Просвещение”, 1999 год.
  3. en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Britten - 52k - Cached - Similar pages
  4. www.musicweb-international.com/britten/ - 11k - Cached - Similar pages
  5. www.brittenpears.org/ - 13k - Cached - Similar pages

Презентация